Nakon okončanih konzultacija unutar vladajuće koalicije, Hrvatski sabor jučer je poslijepodne napokon počeo ujedinjenu raspravu o zakonima o privatizaciji Ine i HEP-a. Iako se očekivala opsežna rasprava, a čak se spominjalo kako će potrajati i do ponoći, pokazalo se da petak poslijepodne ipak nije previše poticajan za dolazak zastupnika u sabornicu, čak i kad se raspravlja o ovako važnim pitanjima. U raspravi su zastupnici vladajuće koalicije poduprli zakone, dok su oni iz oporbe, očekivano, iznijeli niz kritika.
Kako je kazala Maja Brinar, zamjenica ministra gospodarstva, obje tvrtke privatizirat će se prema modelu kojim će sedam posto dionica besplatno biti dodijeljeno braniteljima, sedam posto pod posebnim pogodnostima zaposlenicima (uključivši i bivše uposlenike), dok 15 posto ide na javnu ponudu. Kad je riječ o Ini, 25 posto plus jedna dionica prodat će se strateškom ulagaču, a jednako toliko zadržat će Republika Hrvatska u izravnu vlasništvu sve dok ne postane članicom EU. Uz to, iz privatizacije Ine izdvojeni su JANAF i Plinacro. U slučaju HEP-a odustalo se od izdvajanja njegovih dijelova iz privatizacije, već je uvedena klauzula prema kojoj RH zadržava 51 posto vlasništva. Inače, uvodi se i socijalna klauzula po kojoj se tri godine neće moći davati poslovno uvjetovani otkazi.
Damir Kajin (Klub IDS-a) ocijenio je kako je Vlada Sabor stavila pred svršen čin te da nitko ne zna što se konkretno prodaje. "Nitko ne zna koliko vrijedi Ina", kazao je Kajin koji je preložio da država zauvijek zadrži po 25 posto plus jednu dionicu. Kazavši kako se vlastiti monopol ustupa tuđem monopolu, Kajin je rekao da u Hrvatskoj gotovo da i nema nadzornog odbora u kojem sjede hrvatski državljani.
Dragica Zgrebec (Klub SDP-a) poduprla je oba zakona i kazala kako je potrebno da se svaka faza privatizacije prezentira javnosti onoliko koliko je to moguće.
Tonči Tadić (Klub HSP-a) rekao je kako se raspravlja o privatizaciji Ine, a da se nema službena procjena njezine vrijednosti i zatražio je moratorij na privatizaciju dok se Vlada ne stabilizira.
Mladen Godek (Klub HSLS-a) kazao je kako nije točno da se ovi zakoni donose pod snažnim pritiskom MMF-a, a Vesna Škare Ožbolt (Klub DC-a) smatra kako se za provatizaciju nisu stekli uvjeti te zahtijeva treće čitanje.
Uime Kluba HDZ-a Nikica Valentić rekao je kako svaka od deset najvećih svjetskih naftnih korporacija može kupiti Inu i držati je kao skladište. On je predložio da se socijalna klauzula, odnosno razdoblje u kojem neće biti poslovno uvjetovanih otkaza, s predloženih tri poveća na pet godina. Ujedno, Valentić je zatražio i jamstva da neće biti drastičnih promjena cijena energenata. O zakonskim prijedlozima zastupnici će glasovati u utorak.
Z. Despot, D. Đuretek, B. Kovač