NUTS je skraćenica za francuski „Nomenclature des unités territoriales statistiques“, što u prijevodu znači Nomenklatura prostornih jedinica za statistiku. Riječ je o posebnom sustavu za utvrđivanje i klasifikaciju prostornih statističkih jedinica u Europskoj uniji. Cijeli teritorij EU tako je podijeljen na nekoliko razina prostornih jedinica ili cjelina s ciljem da se omogući ujednačeno prikupljanje usporedivih statističkih podataka.
NUTS klasifikacija služi i kao podloga za provođenje kohezijske politike Europske unije, a budući da donošenje odluke o razini i vrsti sredstava strukturnih fondova i Kohezijskog fonda kojom će se financirati kohezijska politika u pojedinoj prostornoj jedinici ovisi o statističkim pokazateljima kao što su, primjerice, BDP, stopa nezaposlenosti i sl.
Bitno je naglasiti da su statističke prostorne jedinice definirane prvenstveno za statističke svrhe i ne moraju predstavljati pravnu ni administrativnu podjelu teritorija određene zemlje članice. Ovaj sustav razvio je 1980. godine Europski ured za statistiku (EUROSTAT) te je inkorporiran u pravnu stečevinu EU. Detaljno ga propisuje Uredba br. 1059/2003 Europskog parlamenta i Vijeća o donošenju zajedničke klasifikacije teritorijalnih jedinica za statistiku.
Najvažniji kriteriji za uspostavu NUTS klasifikacije je broj stanovnika. Sukladno ovom kriteriju NUTS 1 razinu čine područja s minimalno 3 i maksimalno 7 milijuna stanovnika, NUTS 2 razinu čine područja s minimalno 800 tisuća do maksimalno 3 milijuna stanovnika, a NUTS 3 razinu čine područja s minimalno 150 tisuća do maksimalno 800 tisuća stanovnika.
U lipnju 2006. godine Europska komisija prihvatila je u okviru pregovaračkog poglavlja 18 – Statistika prijedlog podjele Republike Hrvatske na 3 NUTS 2 regije koje čine:
– Sjeverozapadna Hrvatska koja obuhvaća Zagrebačku, Krapinsko-zagorsku, Varaždinsku, Koprivničko-križevačku i Međimursku županiju te Grad Zagreb
– Panonska Hrvatska koja obuhvaća Bjelovarsko-bilogorsku, Virovitičko-podravsku, Požeško-slavonsku, Brodsko-posavsku, Osječko-baranjsku, Vukovarsko-srijemsku, Karlovačku i Sisačko-moslavačku županiju
– Jadranska Hrvatska koja obuhvaća Primorsko-goransku, Ličko-senjsku, Zadarsku, Šibensko-kninsku, Splitsko-dalmatinsku, Istarsku i Dubrovačko-neretvansku županiju.
Postojeća administrativna podjela Republike Hrvatske odgovara kriterijima statističke podjele na NUTS 1 i NUTS 3 razine pri čemu NUTS 1 razina podrazumijeva cijelu Hrvatsku, a NUTS 3 razinu županije. NUTS 2 razina odnosi se na spomenutu Sjeverozapadnu, Panonsku i Jadransku Hrvatsku.
Kohezijska je politika prije svega usmjerena na NUTS 2 razinu. Naime, važno je istaknuti da korisnici strukturnih fondova nisu zemlje članice u cijelosti već pojedine regije. O raspodjeli sredstava strukturnih fondova po zemljama članicama odlučuje Europska komisija, a podlogu za donošenje odluke čine statistički pokazatelji. Uvjeti su različiti ovisno o posebnim ciljevima kohezijske politike. Tako je, primjerice, uvjet za korištenje sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj i Europskog socijalnog fonda u okviru Cilja 1 kohezijske politike – Konvergencija – da je BDP po glavi stanovnika na razini NUTS 2 regije u posljednje 3 godine niži od 75% EU prosjeka.
Zanimljiv je podatak da u Europskoj uniji sukladno aktualnoj klasifikaciji postoji 97 regija na NUTS 1 razini, 271 regija na NUTS 2 razini te 1303 regije na razini NUTS 3.
Kako je Hrvatska podijeljena po EU klasifikaciji?
Izgubili od časnih sestara: Pravni fakultet mora predati nekretninu, do tada svaki mjesec moraju plaćati tisuće eura
Družbi sestara milosrdnica 1997. vraćene su zgrade otete u bivšem režimu, ali hrvatske Vlade od tada nisu našle zamjenski prostor za Pravni fakultet
FOTO U iseljeništvu je oko 3,2 milijuna Hrvata, znate li u kojim zemljama ih ima najviše?
Valovi iseljavanja dogodili su se u više vremenskih perioda.
Isplivali detalji tučnjave u svlačionici Zagreba! Mandić teško nastradao, propustit će SP?
U u svlačionici je došlo do napetosti kada su neki suigrači prigovorili Kosu zbog njegove igre. Situacija je eskalirala nakon što mu je hrvatski golman i reprezentativac Matej Mandić nešto rekao, na što je Kos reagirao udarivši ga šakom u lice.
One su duša svakog hrvatskog malog mjesta: 'Kad zapadne snijeg u Gorskom kotaru, malo tko im dolazi osim nas'
Tamo gdje je tempo sporiji, a svatko svakoga poznaje, vlada posebno ozračje zajedništva i međusobne suradnje. U malim hrvatskim mjestima poštari i poštarice često su svima dobri znanci, uvijek spremni pomoći u rješavanju nekog problema. Donosimo priče iz četiri hrvatske regije.
U jednom našem gradu nalaze se čarobni kameni labirinti: Posjetitelji tvrde da im pružaju unutarnji mir
Ovo nije niša drugo nego tzv.totalitarističko šuljanje Grupe Bilderberg (čitaj EU) kojim žele dokinuti suverenitet svih europskih država i razbiti ih na male regije kako bi što lakše uspostavili svoju fašističku i policijsku mega državu...Sve što nije uspio Hitler ratom,pokušat će A.Merkel na drugi način,MMf,bankama,pljačkom i korupcijom pa kad zemlju bace na koljena i zaduže je milijardama bezvrijednih eura,što drugo možeš dati nego zemlju,šume,vode,more i prirodna bogatsva.Naravno da je Merkelica samo pijun baš kao i dugogodišnji agent mosada Sarkozy,oni su samo lutci na koncu Novoga Svjetskoga Poretka...