U POVODU

Kako zamrznuti slobodu govora

28.11.2005.
u 15:31
Pogledaj originalni članak

Što radi hrvatska policija kad zaredaju pljačke? Otrči po dozvolu za dugo oružje! Kao da će ono otkriti i zaustaviti pljačkaše. Što radi vlast kad zaredaju osuđujuće presude novinarima? Glasnogovornik Vlade najavi: ukida se kazneno djelo klevete! Gotovo kao da se šverca ljudi riješimo tako što zatvorimo granice.

Jer, kod presuda za klevetu uopće nije problem u zakonu, koji i sada kaže da nema klevete ako nije očito da je cijeli članak usmjeren na to da nekoga oblati. Pa bi se moglo zaključiti i da se suci u nekoliko posljednjih presuda za klevetu baš i nisu držali zakona... Teško bi bilo ikome razumnom reći da je Matvejevićev vrlo dug tekst, u kojem se uz niz ostalih spominje i ime Mile Pešorde, usmjeren samo na to da baš njega ocrni.

Nizu presuda iz kojih bi se dalo iščitati i da hrvatskim sucima ti dosadni novinari idu pomalo na živce ovih se dana pridružio i Ustavni sud, odbijajući ustavnu tužbu podignutu zbog već zaboravljenog slučaja Škegre u incidentu s pištoljem. Ustavni sud ocijenio je, naime, da je naknada Škegri od čak 60 tisuća kuna ili 20 radničkih plaća primjerena za njegove duševne boli, nakon kojih je imenovan ministrom... Riječ je o incidentu koji se zaista dogodio i u kojem sud, zanimljivo, nije vjerovao svjedoku koji je imao hrabrosti svjedočiti protiv moćne vlasti.

Taj će slučaj dospjeti i na Europski sud za ljudska prava, koji njeguje posve drukčije standarde od hrvatskog pravosuđa kad je riječ o slobodi tiska, u nizu presuda u kojima su izgubile i mnoge zapadne zemlje. Europski sud, naime, kaže da je sloboda tiska toliko važna za demokratsko društvo da je novinarima dopušteno i pretjerivati, provocirati, iznositi ne samo informacije koje se primaju dobrohotno nego i one koje vrijeđaju, šokiraju ili uznemiravaju državu ili dio stanovništva! Sloboda izražavanja maksimalno je zaštićena i podvrgnuta tek ograničenom broju iznimaka koje se moraju usko interpretirati. A kazne novinarima i izdavačima ne smiju biti takve da izazovu poguban zamrzavajući učinak na slobodu izražavanja.

Osobito bi suci u Hrvatskoj morali na to paziti, jer je sloboda tiska bila drastično ograničena u bivšem sustavu, a i HDZ-ova vlast u devedesetima često je prozivana zbog progona novinara i pritiska na medije. Zato bi bilo jako dobro da hrvatske presude zbog kojih je i premijer Sanader bio istupio, doduše kao član PEN-a, dođu i do Europskog suda. Očito, nužna nam je presuda koja bi i hrvatskim sudovima dala jasnije do znanja kako se štiti sloboda medija. Jer, ako kleveta i bude ukinuta, ostaju parnice za naknadu štete, a i njima se i te kako može zamrznuti sloboda govora, jer su naši suci dosuđivali astronomske iznose za duševne boli političara. No, tko ne uspije ni u Europi, možda bi se morao zamisliti nad načinom svoga rada.

Pogledajte na vecernji.hr