U posljednjih tjedan dana 20 ljudi je poginulo, a više od 800 je ozlijeđeno u protestima koji se događaji u svim većim gradovima Kolumbije, prenosi BBC. Brojni Kolumbijci izašli su na ulice nakon što je predsjednik, Ivan Duque, predložio izmjenu zakona za oporezivanje.
Prema ovoj reformi, od koje se u međuvremenu odustalo, povećan je porez na brojne esencijalne namjernice kao što su mlijeko, riba, meso, jaja, sir, ali i lijekovi, gorivo i tamponi. Ova reforma obuhvaća i uvođenje poreza za ljude koji zarađuju više od 700 dolara mjesečno.
Predsjednik Duque rekao je da je reforma uvedena kako bi se zemlju izvuklo iz krize u koju je zapala kao posljedica pandemije koronavirusa. Tijekom prošle godine BDP je pao za 6.8%, više nego u zadnjih pola stoljeća. Pandemija je imala veliko utjecala i na broj nezaposlenih koji je narastao na više od 14%. Također, ukupno 21 milijun Kolumbijaca živi ispod granice siromaštva. Brojka je to koja se poveća za 3.5 milijuna tijekom 2020.
Građani su izašli na ulice zato što se ne slažu s time da je sve posljedica pandemije. Puno veći problem vide u neriješenoj korupciji u zemlji kao i policijskoj brutalnosti i sporim reakcijama vladajućih. Izašli su na ulice dan nakon što je zabrana okupljanja produžena zbog porasta broja slučajeva zaraza koronavirusom.
Policija je na to odgovorila korištenjem suzavca kao i korištenjem vatrenog oružja. Međunarodna zajednica osudila je ponašanje policije u Kolumbiji i njihovo korištenje pretjerane sile koja je dovela do mrtvih.
prosvjeduju protiv uvođenjem većeg poreza i korupcije....dobar naslov