Rezultat istraživanja austrijskog Instituta za međunarodne gospodarske usporedbe, objavljen u četvrtak, pokazao je da unatoč velikom broju nezaposlenih u Austriji, ova je alpska zemlja uveliko ovisna o stranoj radnoj snazi. Kako se navodi, to je koronakriza pokazala i dokazala.
„Koronakriza je pokazala da je ovisnost gospodarskih odnosa Austrije od istočno europskih zemalja prisutna kao nikada od 1990-tih godina. I to ne samo od stranih radnika u zdravstvenom sektoru nego i u brojnim drugim zvanjima važnim za funkcioniranje društva. Poljoprivreda u Austriji posebno je ovisna o radnicima iz inozemstva“, stoji u izvješću.
U nastavku se napominje da je oko 60 posto nesamostalnih radnika u austrijskoj poljoprivredi iz inozemstva, a od toga čak njih 94 posto dolazi iz država srednje, istočne i jugoistočne Europe. U prijevozničkoj djelatnosti je u Austriji udio strane radne snage veći od 30 posto, jednako kao i u proizvodnji ljudske, te stočne hrane.
Daljnjih 18 posto stranih radnika radi kao njegovateljsko osoblje u austrijskim staračkim domovima i drugim ustanovama zdravstveno-njegovateljskog profila.
„U koronakrizi značaj istočne i jugoistočne Europe za Austriju, posebno je evidentan. Austrija je u visokoj mjeri ovisna o radnoj migraciji iz regije-također i za sustavno relevantna zvanja“, pokazao je rezultat istraživanja, uz napomenu kako su Austriji „vrlo važni i turisti iz tih područja“.
Također se konstatira kako „istočna i jugoistočna Europa trenutačno doživljava najlošiju gospodarsku godinu od sredine 1990-tih godina, što također ima i posljedice na austrijske banke i druge tvrtke koje su ulagale u zemlje na tom području“.
Na kraju se naglašava značaj poslovne ekspanzije Austrije u zemlje istočne i jugoistočne Europe, pa tako i Hrvatsku, uz napomenu kako je Austrija u 12 zemalja te regije među pet najvećih ulagača, a u daljnjih četiri je u „Top-Ten“.
Austrija trenutačno ima 410.000 nezaposlenih, a čak 400.000 zaposlenih radi „samo“ skraćeno radi koronakrize.