želja

Kotromanović ne želi helikoptere i kanadere dati DUZS-u

Foto: 'Ivana Ivanovic/PIXSELL'
Kotromanović ne želi helikoptere i kanadere dati DUZS-u
31.08.2012.
u 09:00
Hrvatska ima u EU obvezu formirati civilnu službu spašavanja, no nema novca za nabavu novih letjelica pa žele MORH-ove
Pogledaj originalni članak

Stara priča reaktivirana je dolaskom Jadrana Perinića, novog čelnika Državne uprave za zaštitu i spašavanje; želja je da se, putem posebne agencije, iz MORH-a “izdvoje” letjelice koje bi potom bile u sastavu civilne službe spašavanja, a riječ je o kanaderima, nekoliko helikoptera, možda i par Pilatusa za promatranje na moru. Prije tri tjedna Vlada RH nalaže osnivanje povjerenstva koje bi trebalo pripremiti projekt uspostave višenamjenske zrakoplovne službe zaštite i spašavanja. Ono još nije formirano. Samu ideju da bi se na štetu ionako desetkovane tehnike i letjelica vojske sada dograđivala civilna služba na sjednici Vlade napao je ministar obrane Ante Kotromanović.

No, lobi koji godinama gura ovu ideju ne popušta. Na njihovoj je strani jak argument – u sklopu pregovora s EU Hrvatska se obvezala osnovati tzv. SAR (search & rescue) civilnu službu. S obzirom na to da sada nema novca za nabavu novih helikoptera, sređivanje infrastrukture i baza za letjelice službe, kao ni za zapošljavanje posebno obučenih pilota, netko dolazi na čudnu ideju da se tehnika – preuzme od vojske. Ta je ideja u sukobu s činjenicom da RH ima jednu od najskupljih službi traganja i spašavanja u Europi upravo stoga jer rabi helikoptere i zrakoplove HRZ-a, čija je eksploatacija izuzetno skupa. S obzirom na tu činjenicu preskupe tehnike, što bi se dobilo da ta ista tehnika prijeđe u ruke DUZS-a? Oni bi dobili nove igračke, ali bi HV izgubio ono najvrednije – helikopterske jedinice koje su najsuvremeniji dio tehnike koju HRZ posjeduje. Ujedno, helikopterima i kanaderima upravljaju vojni piloti i bilo bi iluzorno očekivati da će se, prijeđe li njihova tehnika u DUZS, “skinuti” iz vojske. I kompletnu infrastrukturu i servis osigurava MORH.

Bolje informirani znalci kažu da je svima jasno da se za potrebe traganja i spašavanja ne može rabiti skupa vojna tehnika, no stvar treba dotjerati do apsurda kako bi se pronašlo “spasonosno” rješenje. A to je – organiziranje međunarodnog natječaja na kojemu bi se za ove isplative poslove javile strane tvrtke. Koje bi potom preuzele poslove spašavanja u Hrvatskoj.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

BR
BratCroat
09:36 31.08.2012.

Kaj ima veze more služba spasavanja ostati pod okriljem ministarstva za odbranu, udruženi sa gorskom službom spasavanja. Vojni piloti mogu voziti i dalje te helikoptere, samo se ih ofarba u žuto a u slučaju ratnih potreba opet stavi pod vojnu komandu. Uopće nema nikakvog problema.

Avatar NJUŠKALO
NJUŠKALO
10:24 31.08.2012.

Ogroman je problem održavanja helikoptera što je izuzetno skupo i zahtijevno. Dobavljači rezervnih dijelova za helikoptere Mi-8 te lovci na provizije sustavno vrše pritiske na ministre obrane uz pomoć čelnih ljudi u nabavi i opremanju za potrebe Hrvatske vojske.Kupovalo se puno rezervnih dijelova sumnjive kvalitete, porijekla i falsificirane dokumentacije.Produljivali su se razno razni ugovori tako da tu ima svega. Crno tržište rezervnih dijelova u zrakoplovnoj industriji je jako profitabilno.U Hrvatskoj niti jedan član povjerenstva nije specijaliziran za helikopterske nesreće. I u drugim bogatim zemljama održavanje helikoptera je velik problem.Iako imaju nove letjelice od naših zbog velikog broja sati naleta brzo se kvare tako da ih ne stignu na vrijeme servisirati. Eksploatacija letjelica se ne smije prepustiti kriminalcima i podobnima.

OB
-obrisani-
10:24 31.08.2012.

31.08.2012. u 09:54h billynik je napisao/la: Tko uopće pita tu ljigavu marionetu, kako je vojska ostala bez benificiranog radnog staža a MUP ga ima i dalje. Ovaj lik ministar može biti samo sad i u kukuriku koaliciji. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Koliko znam ti helikopteri i kanaderi su njegovo privatnjo vlasništvo, i za državne subjekte privatno vlasništvo je svetinja!