Ministar financija Boris Lalovac kazao je da će manjak u državnim financijama biti tri do pet milijardi kuna veći nego što su to pokazivale Vladine projekcije za 2014., a iz središnje banke stiglo je upozorenje da bi prvi ovogodišnji kvartal, nakon skromnog rasta u zadnjem tromjesečju 2014,. opet mogao biti negativan! Pokaže li se ta procjena guvernera Borisa Vujčića točnom, Vlada Zorana Milanovića neće ni u četvrtoj godini mandata stići proglasiti kraj recesije. Iako su cijelu prošlu godinu bili pozitivni, u siječnju ove godine pali su i izvoz i industrijska proizvodnja, uz turizam jedine uzdanice koje su mogle povesti do zaokreta.
Zapeli na prvoj godini
Čisto statistički, za neku se ekonomiju može reći da je izašla iz recesije nakon dva kvartala uzastopnog rasta na godišnjoj razini, ali svi su izgledi da blagi plus s kraja 2014. godine nije pustio dublje korijene. Na sve to nadovezali su se novi zahtjevi iz Bruxellesa prema kojima Milanović hitno mora smanjiti ovogodišnju proračunsku potrošnju za najmanje dvije milijarde kuna. Lalovac je jučer progovorio i o stvarnom deficitu u 2014. kako bi pripremio teren za još jedno razočaranje jer će Eurostat za dva tjedna objaviti podatke o deficitu u 2014. za sve države članice EU, koristeći pritom metodologiju ESA 2010. Lalovac očekuje manjak između 16 i 18 milijardi kuna iako je proračun koji on kontrolira završio s minusom od 12,8 milijardi kuna.
– U deficit se računaju dugovi javnih poduzeća, čak i jamstva koje je Vlada dala nekim poduzećima, recimo HŽ Cargu. Isto tako, po ESA metodologiji u deficit ulaze i neki dijelovi javno privatnog partnerstva. Tako bi po nekim projekcijama u deficit mogli ući i izdaci za Zračnu luku Zagreb, a na to nismo računali – kazao je Lalovac u emisiji Hrvatskog radija. Pokaže li se da je deficit bliži većoj brojci od 18 milijardi kuna, a zbog neplaćenih dugova u zdravstvu bi mogao biti toliki, Hrvatska će, izostavi li se Grčka, biti jedina članica Europske unije koja je i u postupku procedure prekomjernog deficita povećala deficite iako se očekivalo da ga smanji. Hrvatski je deficit 2013. bio 5,2 posto BDP-a, a Europska je komisija zatražila da ga Vlada 2014. spusti na 4,6 posto, odnosno najviše 15 milijardi kuna. Ove je godine manjak u državnoj blagajni trebao pasti na 3,5 posto BDP-a, a iduće na prihvatljivih 2,7 posto, no Hrvatska je zapela već na prvoj godini.
Jučer je i savjet Hrvatske narodne banke zaključio da "miješani signali koje daju visokofrekventne serije upućuju na nastavak stagnacije ekonomske aktivnosti početkom 2015."
Plan reformi za EU
– Poboljšanje uvjeta financiranja i zadržavanje cijene nafte na niskim razinama trebali bi u nastavku godine povoljno djelovati na gospodarsku aktivnost, iako HNB-ova modelska brza procjena BDP-a temeljena na parcijalnim dostupnim podacima pokazuje mogućnost vrlo blagog tekućeg pada u prvom tromjesečju, navodi središnja banka.
Vlada je obećala da će do sredine idućeg tjedna Europskoj komisiji dostaviti dorađeni plan reformi, ali ministri se još nisu dogovorili o najvažnijim koracima.
Uštede u agencijama i kontrola trošenja proračunskog novca tek su manji dio očekivanih zahvata, a Lalovac govori i o nekim rezovima u javnim poduzećima, koja su zbog stalnih jamstava koja im daje država velik uteg za proračun. Komisija također traži od Hrvatske i da se kontroliraju komunalna poduzeća na niskim razinama jedinica lokalne samouprave, odnosno žele vidjeti kontrolne mehanizme kako bi se ograničilo njihovo probijanje proračuna kroz razna trgovačka društva.
Neuspjeh u kontroliranju potrošnje i smanjenja deficita otežat će posao iduće Vlade, koja će morati nadoknaditi propušteno.
Ova Vlada je nalik profi biciklistima odnosno okreće pedale svom silinom dok su na nizbrdici, a zašto? Zato da što više krvi puste Hrvatskoj, a tko ne zna o čemu se radi nek zamisli glas pok. Tomića kako deklamira prezimena ministara... Svi gospodarski pokazatelji države u crvenim brojkama i tako desetak kvartala zaredom, a oni se kao čudom ne mogu načuditi što nema preokreta! Mogu zajedno s Radetom Šerbedžijom glumatati ovo ljeto na brijunskom otočju, na račun hrv. proračuna, razumije se... Nisu oni samo nesposobni!