Čeka nas izuzetno težak kraj godine i rebalans proračuna u kojem će Ministarstvo financija priznati da su prihodi države ipak manji nego što je planirano, a ako se Vlada ne uspije dogovoriti s Europskom komisijom o planu reformi, bit će rezova koje svi žele izbjeći.
– Od reformi nam trebaju efekti od dvije milijarde kuna da bismo mogli ponuditi program, a ako u tome ne uspijemo, slijede daljnji rezovi – poručio je ministar Slavko Linić na skupu Hrvatskih izvoznika. A ti bi rezovi mogli zahvatiti zdravstvo, socijalnu skrb, mirovinsko osiguranje, obrazovanje i plaće u državnim i javnim službama – rekao je Linić. Ministar je priznao da je deficit koji bez tih rezova projiciraju oko 18 milijardi kuna i da je stoga bilo nužno ukinuti pojedine porezne olakšice.
Rast u izvozu i ulaganjima
Država više nema prostora za rasterećenje poduzetnika pa je Linić poručio da se u 2014. ne treba očekivati rezanje doprinosa niti će biti poreznih olakšica.
– Bavit ćemo se deficitima javnih financija i nastojat ćemo ne opteretiti gospodarstvo novim porezima – poručio je Linić. Izračunao je da u iduće tri godine Hrvatska mora generirati 40 milijardi kuna deficita, a kako su troškovi za kamate od 2011. sa sedam skočili na 14 milijardi kuna, jedini je izlaz za spas smanjenje duga, odnosno privatizacija.
– Nećemo se vječno moći zaduživati. U 2014. čekaju nas ozbiljne rasprave – poručio je ministar pa istaknuo da se rast u 2014. može generirati investicijama i rastom izvoznih aktivnosti.
Transformirati HGK
A izvoznicima, ako je suditi prema anketi provedenoj među tvrtkama koje izvoze 25 posto svih proizvoda i usluga, treba pomoć u identificiranju izvoznih usluga i proizvoda te im trebaju informacije o poslovima. Tu računaju na ulogu Hrvatske gospodarske komore.
– Svakako treba zadržati obvezno članstvo u HGK, ali Komoru treba temeljito restrukturirati – poručio je Darinko Bago, predsjednik udruge “Hrvatski izvoznici”. U anketi kao najveći problem veliki izvoznici ističu manjak konkurentnosti na europskim tržištima, a malim tvrtkama u izvozu problem je financiranje. Aktualan je i tečaj kune koji 16 posto izvoznika vidi kao prepreku.
– Priča o euru za Hrvatsku bi bila pogodna tek za pet do deset godina – zaključio je Bago pa pozdravio nastojanja države da se potiče izvoz i ulaganja te pohvalio Vladu za intenzivnu dokapitalizaciju HBOR-a u posljednje dvije godine.
>>Hrvatska lošija i od Kosova! Linić: Dobro smo odradili posao