Dramatični pregovori, no Grci ostali neumoljivi

Makedoniji poziv nakon novog imena

Foto: import
Makedoniji poziv nakon novog imena
03.04.2008.
u 19:21
Pogledaj originalni članak

Prava drama vodila se od srijede navečer te na većem dijelu jučerašnje sjednice Sjevernoatlantskog vijeća o tome kako riješiti problem pozivnice za Makedoniju. Naime, iako je u Akcijskome planu za članstvo jednako dugo kao Albanija, a dulje nego Hrvatska, te je provela teške reforme, uskraćena joj je pozivnica zbog izričita protivljenja Grčke jer nije riješeno pitanje imena.

Grčka se protivi službenoj uporabi imena Makedonija jer je to ime sjeverne grčke pokrajine. U srijedu navečer, u Bukurešt je izvanredno došao grčki premijer kako bi osigurao da se ne odustane od grčkih zahtjeva. Makedonci su se jučer ujutro nadali nekakvoj promjeni, a nadu im je pothranjivao i američki predsjednik Bush riječima da će se donijeti povijesna odluka o pozivanju triju novih članica.

No, članice NATO-a odlučile su da Makedonija neće biti pozvana s Hrvatskom i Albanijom, ali da će joj biti omogućeno dobiti pozivnicu po hitnu postupku čim postigne dogovor s Grčkom te da neće morati čekati sljedeći summit NATO-a. Nakon sjednice NAC-a, glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer izvijestio je novinare o odlukama, a makedonski novinari napustili su konferenciju za medije pošto je rekao da Makedonija neće dobiti pozivnicu.

Nekoliko sati kasnije skup je napustilo i makedonsko izaslanstvo. Neslužbeno doznajemo da većina članica NATO-a smatra da je Makedonija sama kriva zato što je odbijala kompromis o promjeni imena. Analitičari smatraju da izostanak pozivnice za Makedoniju unatoč iznimno jaku inzistiranju SAD-a pokazuje da je Bush potkraj drugog mandata izgubio utjecaj. No naši diplomati tvrde da je to dokaz da se odluke u NATO-u donose konsenzusom te da svaka članica odluke donosi samostalno.

Bivši makedonski dužnosnik Vasil Tupurkovski kazao je da je nedobivanje pozivnice velika pljuska za Makedoniju, ali i SAD: Ako je moćna Amerika izgubila bitku s Grčkom, postavlja se pitanje mogućnosti veta i kod primanja ostalih članica.

Pogledajte na vecernji.hr