ZAKON O OGRANIČAVANJU UPORABE DUHANSKIH PROIZVODA SVE BLIŽE STUPANJU NA SNAGU

Među strastvenim hrvatskim pušačima sve popularnija i elektonička cigareta

04.05.2009.
u 09:34
Pogledaj originalni članak

Za jednu trećinu građana Hrvatske, strastvenih pušača, u srijedu počinje noćna mora stupanjem na snagu Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda koji će u cijelosti izbaciti cigarete iz kafića i restorana.

Za sva mjesta zatvorenog prostora cigareta postaje zabranjena roba, osim za vlastite stambene kvadrate.

Bit će to razdoblje u kojem će mnogi pokušati ostaviti se toga poroka, a u poplavi brojnih sredstava koja u tome pomažu - dolazi i jedno pomalo neobično i do sada nepoznato pomagalo za hrvatsko tržište - elektronička cigareta. E-cigareta ima nikotinsko punjenje, oslobađa dim koji u većini čini vodena para, a puni se uz pomoć baterija.

Citirajući reklamu koja približava hrvatskim konzumentima ovaj novitet - riječ je o proizvodu koji izgleda kao cigareta, pruža isti osjećaj, ima okus cigarete, ali to nije cigareta, to je zdrava budućnost pušenja, kaže novogradiška tvrtka "Elda" koja je plasirala navedeni proizvod u studenom prošle godine svima koji se kane ostaviti pušenja.

Predsjednik Uprave "Elde" Dario Marenić pojašnjava kako je potražnja za e-cigaretom posebice intenzivna posljednjih dana, slijedom približavanja stupanja na snagu Zakona. E-cigaretu traže u gotovo svim krajevima Hrvatske, stižu i prve narudžbe iz Bosne i Hercegovine.

U klasičnoj cigareti postoji gotovo 4000 tvari od čega je polovica kancerogena, a problem je što pušenjem ne samo da ugrožavate svoje zdravlje nego to činite i svima u svojoj okolini. E-cigareta nema plamena niti neugodnih mirisa, nema opasnosti za dišni sustav pušača e-cigarete, ali ni za okolinu, ističu u tvrtki koja je donijela ovaj proizvod s američkog tržišta gdje se prvi put pojavila.

Cijena početnog paketa e-cigarete stoji 349 kuna, a dodatno se kupuju nikotinska punjenja.


Pušenje u brojkama

Procjenjuje se da u Hrvatskoj godišnje od posljedica pušenja umre oko 14.000 ljudi, a u svijetu se ta brojka kreće oko pet milijuna.
U Hrvatskoj 30 posto stanovnika puši, odnosno brojimo 1,2 milijuna pušača. Prosječna dob početka pušenja je 16 godina.
Pasivnom pušenju izloženo je 92 posto djece.
Konobar u kafiću tijekom osam sati radnog vremena pasivno popuši 36 cigareta.

Pogledajte na vecernji.hr