BORIS JOHNSON:

‘Minirate moju vladu, neka birači odluče tko će pregovarati s EU’

Foto: Reuters
Jeremy Corbyn
Foto: Tomislav Krasnec
Brexit - prosvjed u Londonu
Foto: Tomislav Krasnec
Brexit - prosvjed u Londonu
Foto: Tomislav Krasnec
Brexit - prosvjed u Londonu
Foto: Tomislav Krasnec
Brexit - prosvjed u Londonu
Foto: Tomislav Krasnec
Brexit - prosvjed u Londonu
Foto: UK Parliament/REUTERS/PIXSELL
Britanski parlament
04.09.2019.
u 19:41
Johnson je u utorak doživio težak poraz u parlamentu jer su se protiv njega pobunili i neki konzervativci pa sada želi nove izbore
Pogledaj originalni članak

Ozbiljno uzdrman porazom u prvom glasanju parlamenta otkako je postao britanski premijer, Boris Johnson pokrenuo je čistku u Konzervativnoj stranci, sječu 21 pobunjenika koji su se drznuli svrstati uz oporbu i pokrenuli izglasavanje zakona koji bi ga natjerao da od EU zatraži novu odgodu Brexita umjesto da izvede Veliku Britaniju iz EU 31. listopada, ali je i odmah uzvratio udarac pokušavajući isprovocirati izvanredne izbore.

– Ovakav rezultat glasanja – rekao je Johnson preksinoć, kad je prebrojeno 328 glasova protiv njega i 301 uz njega – znači da je parlament na rubu uništenja bilo kakvog sporazuma koji bismo mogli postići s Bruxellesom. To znači da bi EU sam mogao odlučivati koliko će dugo držati našu zemlju u EU. A s obzirom na to da ja odbijam pristati na taj plan, morat ćemo imati izbore. Ja ne želim izbore, javnost ne želi izbore, ne vjerujem ni da lider oporbe želi izbore, ali (…) javnost će morati odabrati tko će 17. listopada ići u Bruxelles da razriješi ovo i povede zemlju naprijed – dodao je Johnson.

Zakon koji bi ga natjerao da moli Bruxelles za novu odgodu Brexita još nije bio izglasan u trenucima zaključenja ovog izdanja: preksinoćnje glasanje bilo je samo o tome da zastupnici preuzmu sastavljanje dnevnog reda, a jučer je u ekspresnoj proceduri na tom dnevnom redu bilo usvajanje tog zakona u tri čitanja. Johnsonovi protivnici pokušavaju sve to provesti do ponedjeljka poslijepodne kad se parlament privremeno suspendira u političkom manevru premijera, koji je iziritirao parlamentarce i pokrenuo čitavu ovu pobunu.

Oporba njuši zamku

Kao da ta utrka s vremenom nije dovoljno dramatična, Johnson je sada u proceduru gurnuo i prijedlog izglasavanja raspuštanja parlamenta kako bi se izvanredni izbori održali 14 ili 15. listopada.

Foto: UK Parliament/REUTERS/PIXSELL
Britanski parlament

No, oporbeni laburisti u tome njuše novu Johnsonovu zamku u koju ne žele naivno upasti, pa lider oporbe Jeremy Corbyn kaže da je bitan redoslijed: prvo izglasavanje zakona koji bi spriječio Johnsona da provede “no deal Brexit” 31. listopada, a onda raspisivanje izbora, što se i dalje sve može dogoditi u roku od dan-dva.

– On želi podnijeti prijedlog za izvanredne izbore, i ja kažem: u redu. Ali prvo pusti da prođe zakon koji će spriječiti scenarij ‘no deal Brexit’ – rekao je Corbyn u ljutitoj raspravi s premijerom u parlamentu. Johnson uporno taj prijedlog zakona naziva Corbynovim “zakonom o predaji”.

– Svi znaju da bi uvaženi gospodin, kad bi bio premijer, otišao u Bruxelles i molio za odgodu, pristao na sve što Bruxelles traži od njega, i imali bismo godine daljnjih svađa oko Brexita. Ako ja idem u Bruxelles, ja ću ići na sporazum i vjerujem da ću ishoditi sporazum, a čak i ako ga ne ishodim, mi ćemo svejedno izaći iz EU 31. listopada – uzvraća Johnson. No, premijer ne uspijeva odgovoriti na uporna pitanja zastupnika o tome zašto ne pokaže parlamentu i javnosti kakve ideje ima, kakva su to prihvatljiva rješenja za koja vjeruje da mogu natjerati EU da odustane od Johnsonu neprihvatljivog zaštitnog mehanizma za Sjevernu Irsku, koji je ispregovaran u postojećem, ali u Westminsteru triput odbačenom, sporazumu o povlačenju.

Upitni i izvanredni izbori

Sve to znači da Johnson možda neće uspjeti ostvariti svoju prijetnju provociranja izvanrednih izbora. Jer, izbora nema ako Johnson ne skupi dvotrećinsku većinu u parlamentu koja bi to podržala. A sada nema ni običnu, natpolovičnu većinu, nakon što je jedan torijevac prebjegao u liberalne demokrate, njih još 21 glasalo protiv premijera, nakon čega ih Johnson pokušava izgurati iz stranke. I ta čistka je, međutim, jučer počela nailaziti na otpor umjerenih članova Konzervativne stranke, koji se pitaju kako je moguće da u stranci više nema mjesta za Churchillova unuka, dugogodišnjeg zastupnika Nicholasa Soamesa, samo zato što o Brexitu ima drukčije mišljenje od premijera Johnsona.

Pogledajte video Prosvjed u Londonu

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.