ZAGREB - Budući da su ministarsku prijetnju ostavkama pratile spekulacije kako će oni za sobom povući i sve zamjenike i pomoćnike ministara iz HSLS-a, Budiša je sinoć razgovarao sa 16 Vladinih dužnosnika koje stranka ima na toj razini. Nakon sastanka izjavio je kako nema govora o tome da bi svi zamjenici i pomoćnici stajali iza ministara koji se postavljaju kao politička skupina.
- Ne pristajemo na ucjene. Ako svi ministri iz HSLS-a daju ostavke, stranka će dati novih pet ljudi. Ne bojim se ni da će se u tom slučaju podijeliti Klub zastupnika u Hrvatskom saboru jer bi to bio pad koalicije, a zastupnici HSLS-a to ne žele - rekao je Budiša. Izjavio je i da se on kao predsjednik HSLS-a nada kako će i ministri prestati djelovati kao interesna skupina suprotno Statutu HSLS-a, koji predviđa postojanje interesnih skupina, primjerice, žena, ali ne i ministara.
Neslužbeno smo doznali da je Budiša najavio kako će Jozi Radošu ponuditi mjesto u Malom vijeću, kao i to da Radoš predloži jednu članicu HSLS-a u to tijelo po vlastitu izboru. Prema ocjenama sudionika, bila je to naznaka mogućega kompromisa. Budiša je najavio i da će se sredinom sljedećeg tjedna nastaviti sinoćnji sastanak, ali uz sudjelovanje petorice ministara. Danas će se, pak, utemeljiti Veliko i Malo vijeće, a on će sjednicu Malog vijeća sazvati za kraj sljedećeg tjedna. Na njoj će se vjerojatno raspravljati i o ministarskoj aferi, a nakon toga Budiša će biti spreman za razgovore s koalicijskim partnerima i premijerom Račanom.
Kazao je i kako za blokadu rada Vlade nema razloga te da on kao predsjednik HSLS-a očekuje od ministara da rade svoj posao, uključujući i inozemne obveze. Rekao je i da nije razočaran njihovim postupkom jer ga više ništa ne može iznenaditi, ali iznenađen je jer je takvo ponašanje neuobičajeno.
Jučer su i potpredsjednici HSLS-a Đurđa Adlešić, Ivan Čehok i Branko Levačić poručili i javnosti i ministrima da je u koalicijskoj Vladi svatko smjenjiv i da je pravo svake stranke da ocjenjuje rad svojih ljudi. Joško Kontić, četvrti potpredsjednik, u Zagreb je stigao tek popodne.
Potpredsjednici HSLS-a poručili su ministrima da im nitko neće raditi iza leđa i da oni osobno jamče da će na Malom vijeću biti otvorena duga i argumentirana rasprava o radu svakog ministra iz HSLS-a, te da se njima omogući da sudjeluju i odgovare na sva pitanja vezana uz njihov rad. Branko Levačić, koji već pet godina u Međimurju, gdje je župan, vodi uspješnu koaliciju HSLS-a, HNS-a i HSS-a, vrlo oštro kritizira ministarsku akciju.
- HSLS ne smije dopustiti ucjenu od bilo kojeg člana stranke, pa bio on i ministar! Broj od 420.000 nezaposlenih dovoljan je razlog da se preispita rad čitave Vlade - kaže Levačić.
Đurđa Adlešić kaže da će u slučaju kolektivne ostavke ministarske petorke HSLS ponuditi nove ljude i ostati u Vladi, jer HSLS ne želi razbiti koaliciju. HSLS-ovi će zastupnici, kazala je, glasovati za svoju Vladu. Dodala je i da je Budiša ponudio Goranu Graniću da ostane u Vladi, te da je čitava ministarska akcija ishitrena. Budišine razgovore s Radošem o sudbini ministara ona doživljava kao polazišta za raspravu koja će uslijediti na stranačkim tijelima.
Na špekulacije da bi se Klub HSLS-a u Saboru mogao podijeliti tako da jedni podržavaju Budišu, a drugi Vladu, zbog čega bi HSLS mogao završiti u opoziciji, Đurđa Adlešić kaže: "Sabor stranke je iznad zastupnika i ministara!" Čehok, pak, dodaje da su mnogi zastupnici koji su se javno deklarirali kao proministarska struja često u Saboru te iste ljude kritizirali i bili nezadovoljni njihovim radom.
- Ako Berlusconi i Schröder imaju pravo smjenjivati svoje ministre, ja ne vidim u čemu je problem ako to radi HSLS. Već sam izjavljivao da, na primjer, Gorana Granića držim vrhunskim profesionalcem, ali to ne znači da se o njemu ne smije raspravljati. Ministri nemaju pravo primjenjivati onaj mušketirski princip "svi za jednoga, jedan za sve" - žestok je bio Ivan Čehok, inače poznat po oponiranju novoizabranom šefu HSLS-a Draženu Budiši.
Bivši liberal Alojz Tušek jučer se oglasio potporom ministrima iz HSLS-a.
Mladenka Šarić