Imala je petnaestak godina. U površnoj vezi s površnim mladićem ostala je trudna. Odlučili su zadržati dijete, a on je rekao: "Ako rodiš muško, oženit ću se tobom. A ako rodiš žensko, neću"! Rodila je dva dječaka.
Ovo je tek jedna priča iz Centra za planiranje obitelji u zagrebačkoj Klinici za ženske bolesti i porode. Ne zna se što je dalje bilo s majkom dvaju dječaka. Centar redovito posjećuju maloljetnice koje neplanirano postaju majkama. Upravo je trudnoća najčešći razlog sklapanja maloljetničkih brakova. Ministrica pravosuđa Ingrid Antičević-Marinović prošloga je tjedna kritizirala zakonodavstvo i oštro govorila o maloljetničkim brakovima. Maloljetnice se, kaže, uglavnom udaju za starije muškarce i u brak se tako uvodi tutorski odnos. U Ministarstvu rada i socijalne skrbi također kažu da takvi brakovi nisu zasnovani na pozitivnim motivima te da poslije čine znatan udio u rastavama.
O braku prije 18. odlučuje sud
U Hrvatskoj se lani vjenčalo 230 parova maloljetnika. Ima li želju stupiti u brak, mladi par mora dopuštenje zatražiti sudski, kažu u Ministarstvu.
- Maloljetna osoba, odnosno dijete koje stupa u brak najčešće nije svjesno svih obveza i teškoća koje brak donosi. Za stupanje u brak maloljetnik mora pribaviti i mišljenje mjerodavnog centra za socijalnu skrb. Lani su centri dali negativno mišljenje u 20 slučajeva - stoji u odgovoru na naš upit o maloljetničkim brakovima, koji potpisuje pomoćnik ministra Nino Žganec.
U Hrvatskoj je, prema podacima Zavoda za javno zdravstvo, od 1975. godine do lani rodilo 695 djevojčica mlađih od 14 godina. U dobi od 16 do 19 godina rodilo je njih 110.432. Prema tim podacima, dakle, u prosjeku na godinu rodi 4445 tinejdžerica. No, iz podataka Zavoda proizlazi i to da se posljednjih godina smanjuje udio rodilja tinejdžerica u ukupnom broju hrvatskih rodilja (1976. ih je bilo 13,25 posto, a devedesetih godina rečena se brojka ustalila na četiri posto).
Dijete majke mlađe od 16 godina stavlja se pod skrbništvo, a predloženi obiteljski zakon tu ne predviđa promjene. Ali, promjena u životima djece koja dobiju djecu i te kako ima.
To je nemoguće!
Upravo se takvim promjenama profesionalno bavi liječnica i profesorica Lada Magdić iz Centra za planiranje obitelji.
- Djevojke koje ostanu trudne susreću se s osudom društva i obitelji. A osuda je najgore što im se može dogoditi jer su zbunjene i boje se. Maloljetnice nisu zrele ni psihički ni tjelesno. Ne znaju se brinuti ni za sebe, a kako će za dijete - kaže liječnica.
Mnogo trudnih maloljetnica dolazi iz obitelji u kojima se o spolnosti uopće ne razgovara, gdje je seks tabu. A jest svuda!
- Informiraju se na posve pogrešan način. Pornografije ima na kioscima, televiziji, u novinama, na internetu i sve je to mladima dostupno, a nemaju pojma u što se upuštaju. A u školama čak nemamo ni predmet seksualnog odgoja - upozorava dr. Magdić.
S djevojkama često dolaze majke, neke dolaze same, neke s dečkom. Pravila nema. Ipak, često se događa da majke nemaju pojma da im je kći trudna.
- Djevojčica se boji reći roditeljima da je imala odnošaj. I kad pregledom ustanovim trudnoću, najprije se iznenadi djevojka. A kako se srami reći mami, onda im ja to moram reći. Prva je reakcija i cura i roditelja: "Nemoguće"! Pa ne mogu začeti po Duhu Svetom! Tek tada kod mnogih nastaju problemi, ne znaju hoće li zadržati dijete ili ne - kaže.
Pravila nema ni u odluci hoće li zadržati dijete. Iskustva su jako različita.
Sve su prerane trudnoće rizične
- Ima svega. Nekad djevojčica želi dijete, nekad to žele njezini roditelji, nekad želi njezin dečko. U djevojčica mlađih od 16 godina često se dogodi da dijete u skrbništvo uzmu njezini roditelji. Kada dođe s dečkom, zadovoljna sam. Neke se odlučuju na prekid trudnoće, a neke rode pa dijete daju u dom za napuštene - priča liječnica.
Sve su maloljetničke trudnoće rizične i prate se u bolnicama, a razgovorima se djevojku priprema na majčinske zadaće. Broj takvih rizičnih trudnoća može se smanjiti jedino edukacijom. Jer, ako već (pre)mladi žele otkriti tajne seksa, onda je bolje da to čine sa zaštitom.
- Mlad čovjek ima pravo na ljubav, ali to, na žalost, često čini nepromišljeno. A većina je djevojaka, ne samo maloljetnica, apsolutno spolno neobrazovana. Ne znaju baš ništa o kontracepciji te ostanu u drugome stanju. Pa neke su studentice odbijale piti pilulu jer će im, kažu, narasti brada i brkovi! A onim rijetkima koje žele kontracepciju roditelji kažu da im ne treba jer su premlade za seks. No, nisu ni dečki ništa bolji. Jedna je kolegica istraživala osnovno znanje muških učenika u jednoj obrtničkoj školi i gimnaziji. Trebali su na crtežu poredati izvana prema unutra ženske spolne organe, pa onda muške. Ženske je znalo poredati njih 20 posto. A muške nitko! - zaključuje Lada Magdić.
Piše VALENTINA GRIVIĆ