spasio ga Hgss

Nakon 26-satne akcije iz Kite Gaćešine izvučen speleolog

Foto: HGSS
kita gaćešina, speleolog, spašavanje, hgss (1)
Foto: HGSS
kita gaćešina, speleolog, spašavanje, hgss (1)
Foto: Andrina Luić/VLM
kita gaćešina, speleolog, spašavanje, hgss (1)
Foto: Andrina Luić/VLM
kita gaćešina, speleolog, spašavanje, hgss (1)
Foto: Andrina Luić/VLM
kita gaćešina, speleolog, spašavanje, hgss (1)
Foto: Andrina Luić/VLM
kita gaćešina, speleolog, spašavanje, hgss (1)
09.06.2012.
u 08:24
Ovo je tehnički i stručno najteža akcija ikad provedena u Hrvatskoj, kaže Vinko Prizmić, pročelnik HGSS-a.
Pogledaj originalni članak

- Sine moj, očiju punih suza uzviknula je Zlata Marović kada je jutros u 5.23 minute ugledala svoga sina Marijana kojega su nakon 26-satne akcije spašavanja i 10 sati transporta iz jame Kita Gaćešina izvukli pripadnici HGSS-a.

– Dobro sam, majko, sve je u redu, kazao je Marijan dok su se spasioci u živom lancu s nosilima probijali po strmom terenu iz jame u kojoj je u četvrtak navečer iskusni speleolog ostao zarobljen na dubini od 520 metara.

Nesreća se dogodila kada je grupa speleologa iz Zagreba na južnom Velebitu, na predjelu Crnopac, istraživala najduži špiljski sustav u Hrvatskoj, a kako nam je potvrdio Vinko Prizmić, pročelnik HGSS-a, Maroviću je najvjerojatnije popustio klin, nakon čega se otklizao i ozlijedio kralježnicu. Odmah je pokrenuta žurna akcija spašavanja u koju se uključila liječnica Lana Đonlogić iz Zagreba i nakon opsežnih priprema, sinoć u 19.35 započeo je transport.

- Ovo je tehnički i stručno najteža akcija ikad provedena u Hrvatskoj. Sudjelovalo je više od 120 pripadnika HGSS-a i speleologa iz cijele zemlje, a u posljednjoj etapi izvlačenja pod zemljom je bilo 68 ljudi, rekao je Prizmić i dodao da je kuriozitet ove akcije što se u pripremu, vođenje i spašavanje uključio speleolog Igor Jelinić koji je 2007. godine stradao u talijanskim Alpama na dubini od 300 metara.

Marijan Marović, u pratnji majke Zlate i sestre Marine, koje su u Crnopac stigle noćas oko dva sata, vozilom HGSS-a prevezen je do Gračaca, a tamo ga je preuzela liječnička ekipa Opće bolnice Zadar, gdje je biti pregledan, a potom će biti prevezen u Zagreb. Liječnica Đonlogić, koja se sa spasiocima jučer poslijepodne spustila do ozlijeđenog Marovića, rekla nam je da se on osjeća dobro, izvan je životne opasnosti te ima ozljede u predjelu kralježnice zbog kojih nije bilo moguće krenuti u izvlačenje bez stručne pomoći.

- Jutros oko šest sati na odjel kirurgije Opće bolnice Zadar primljen je speleolog Marijan Marović koji je trpio bolove zbog nagnječenja u slabinskom dijelu leđa. Ima manji prijelom trnastog nastavka trećeg slabinskog kralješka koji sam po sebi ne uzrokuje nestabilnost, ali zadržali smo ga na promatranju - kazao je dežurni kirurg dr. Vedran Basioli.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 22

ST
stargate
08:43 09.06.2012.

Svaka cast svima koji su sudjelovali u spasavanju tog mladica,kako je ljepo cuti kat se spasi ljudsko bice,barem kad bi tako razmisljali pojedini vozaci na cesti koji se neodgovorno ponasaju i ugrozavaju ne samo svoje vec i tude zivote!

ZO
zornjak
08:48 09.06.2012.

baš - radi se o istraživanju dubokih jama, a ta istraživanja su važna za društvo - troškovi su zanemarivi, u odnosu na troškove za n. pr. nogomet ili za sanaciju raznih pronevjera i profiterskih špekulacija

BA
baš
08:35 09.06.2012.

Ajde, lijepo je da je čovjek živ i spašen ali ne mogu ne upitati tko će sve njih i sve to skupa platiti. Ima li taj osiguranje? To što radi je visoko rizično i skupo kada se ovakvo što dogodi. Ne kažem da nije korisno za društvo ali imamo li mi novaca da bi nam to financirati bio prioritet? I još nešto kakvo je to ime Kita Gaćešina? Tko je Gaćeša i što je to njegovo?