Sa stručnjakom za sigurnost Dubravkom Gvozdanovićem razgovarali smo o sigurnosnoj situaciji u EU nakon napada na Pariz, dolasku američkog potpredsjednika, rušenju ruskog vojnog zrakoplova...
Mjere sigurnosti u Zagrebu podignute su zbog dolaska američkog potpredsjednika Joea Bidena na maksimalnu razinu. Je li tome tako zato što postoji povećani sigurnosni rizik nakon nedavnih napada u Parizu ili bi tako bilo i da se ti napadi nisu dogodili?
Evidentno je da je razlog tome teroristički napad u Parizu i psihoza u Bruxellesu. I u tom kontekstu treba promatrati povećanu razinu sigurnosti u Zagrebu.
Hoće li članice NATO-a ući u rat koji uključuje i kopnene trupe protiv Islamske države u Siriji?
Radi se o nekonvencionalnom ratu protiv ISIL-a, a vidimo već sada koliko se članica NATO-a upetljalo u rat u Siriji.
Turska je potvrdila da je srušila ruski ratni zrakoplov. Dakle, članica NATO-a oborila je ruski zrakoplov. Kako će Rusija odgovoriti na taj napad?
Sasvim je sigurno da će Rusi odgovoriti. Ovo je otvoren šamar ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu od Turske, jedne od najvažnijih američkih saveznica. Poruka je sljedeća: SAD neće dopustiti veću ulogu Rusije u Siriji. Poruka je da sada nastupa SAD koji neće Rusiji dopustiti da čini što hoće u Siriji. Rusija će sigurno odgovoriti jer ima velike interese u Siriji i jedinu ratnu luku na Mediteranu. Vjerojatno će Rusija uvesti i neke sankcije protiv Turske, primjerice restrikciju ili zabranu ulaska turskih putničkih zrakoplova u ruski zračni prostor. U konačnici se ne bih čudio da Putin uzvrati jednakom mjerom i sruši turski ratni zrakoplov. Dakako, to bi bilo ravno katastrofi.
Može li pojačana kontrola na vanjskim granicama EU i zatvaranje granica za ulazak ekonomskih migranata poboljšati sigurnosnu situaciju u EU?
Riječ je o političko-sigurnosnom pitanju ako u obzir uzmemo činjenicu da je EU nastao na ideji slobodnog kretanja ljudi.
Još davno, na početku, stručnjaci su upozoravali da će brisanje granica povećati kriminalne aktivnosti te da će povećati sigurnosne rizike. Veće kontrole na vanjskim granicama Unije i zatvaranje granica za ekonomske migrante u jednom će dijelu povećati sigurnost.
Je li to dovoljno? Nije! Napadi u Parizu trgnuli su europske čelnike i bruxelleske birokrate; Schengen se neće srušiti, ali bit će više kontrola ljudi koji dolaze iz zemalja izvan EU. Međutim, teroristi su građani Unije, mnogi on njih rođeni su u EU, tako da povećana kontrola vanjskih granica ne može i neće spriječiti terorističke napade.
>> Putin: Turska nam je zabila nož u leđa, ponaša se kao suradnik terorista
Nikad nisam bio uz Ruse,zadnjih 10-ak godina iz dna duše.Kao prvo oni nisu stvorili ISL,iste naoružavali......surađivali.....nisu rušili nelegalno i bez dozvole UN Irak,Libiju,Siriju...............Rusi su jedini prepoznali ISIL kao ozbiljnu prijetnji civilizaciji.....i prvi počeli s neutraliziranjem...................živio Putin,živjela Risija slavensk narod kao i mi.