Kolumna

'Nebesa' Gorana Babića su roman-drama bez suvišnih didaskalija i cifranja

Foto: VL
'Nebesa' Gorana Babića su roman-drama bez suvišnih didaskalija i cifranja
22.11.2015.
u 09:56
U "Nebesima" Babić piše roman koji se većim dijelom zbiva uz dolinu Neretve, a ponešto i u Mostaru, Beogradu i Dubrovniku, dakle u krajevima koje jako dobro poznaje.
Pogledaj originalni članak

Na nedavno završenom uspješnom Interliberu ljubitelji knjige po vrlo povoljnoj sajamskoj cijeni od samo četrdeset kuna mogli su kupiti roman "Nebesa" hrvatskog plodnog pjesnika i prozaika Gorana Babića koji od 1990. godine živi u Beogradu. I prijašnjih su se godina na Interliberu, na štandovima izdavača iz Srbije i Republike Srpske, mogla kupovati Babićeva, mahom publicistička prozna djela, vrlo često posvećena zbivanjima u Drugome svjetskom ratu. No posebnost romana "Nebesa", koji ima i zanimljiv podnaslov "Jedan srpsko-hrvatski roman", jest u tome što je nakon dugogodišnje, čak i višedesetljetne stanke jedno Babićevo djelo objavio hrvatski izdavač, točnije Srpsko kulturno društvo Prosvjeta i to u Maloj plavoj biblioteci urednika Čedomira Višnjića. Gorana Babića struka smatra vrsnim i nezaobilaznim hrvatskim pjesnikom čije su pjesme zasluženo uvrštene i u pjesničke antologije. Riječ je i o iznimno plodnom i raznorodnom piscu koji je dosad objavio stotinjak knjiga i snimio desetak dokumentarnih filmova.

Pisao je i televizijske scenarije, drame, bio urednik Pitanja i Oka, strastveni polemičar, uvjereni šuvarovac i fanatični antifašist. Rođen je u gradu Visu na otoku Visu (baš kao i Ranko Marinković), a smatra se i Mostarcem, naime, školovao se u Mostaru baš kao i u Zagrebu gdje se uz pjesništvo bavio i političkim aktivizmom i to uvijek sa strogih antinacionalističkih i partijskih pozicija. Njegov odlazak u Beograd uoči Domovinskog rata velik je dio hrvatske javnosti doživio i još uvijek doživljava kao izdaju. Goran Babić, uostalom, sebe smatra posljednjim velikim piscem jugoslavenske književnosti, kao što je to i objavljeno u njegovoj kratkoj biografiji baš u "Nebesima". I taj neobično pitki i iznimno sažeti, gotovo iscijeđeni roman počinje publicističkim krajnje angažiranim podsjećanjima na antifašističke relikvije iz hrvatske ne tako davne prošlosti.

Spominju se u tom amblematskom antifašističkom i antisklerinskom prologu i nezaobilazna "Jama" Ivana Gorana Kovačića, ali i admiral jugoslavenske ratne mornarice Stanko Parmač, rođen u Opuzenu, baš kao i njegov sugrađanin Stevan (a zapravo Stjepan) Filipović, onaj poznati i zaboravljeni partizanski borac koji je ponosno pod vješalima, raskriljenih ruku hrabro prkosio Hitlerovim nacistima u Valjevu 1942. godine. Objavljuje Babić u "Nebesima" i pjesmu Ivana Gorana Kovačića "Naša sloboda", posvećenu suborcu Petru Komneniću koji je navodno sačuvao jedan prijepis čuvene poeme "Jama" iz pakla Pete ofenzive na Zelengori. Po Komneniću je nazvana i Petrova jama na strašnom Golom otoku u koju su, piše Babić, ubacivani najviđeniji golootočki zatvorenici. A i Komnenić je na otok doveden s mjesta predsjednika crnogorske Skupštine, ali to je već neka sasvim druga, iako paralelna priča.

U "Nebesima" Babić piše roman koji se većim dijelom zbiva uz dolinu Neretve, a ponešto i u Mostaru, Beogradu i Dubrovniku, dakle u krajevima koje jako dobro poznaje. Tu stvara galeriju živopisnih i dramatičnih likova koristeći pritom decentno, ali svrsishodno i povijesne likove poput habsburškog nadvojvode Franje Ferdinanda koji je admiralskim brodom "Viribus unitis" doplovio do Opuzena i Metkovića na fatalnom putu za Sarajevo. Čitatelj prati život obitelji Fabijana Damića, povratnika iz Amerike i žene mu, Dubrovkinje Mihovile u ratnim i poratnim uzbuđenjima burnog 20. stoljeća. "Nebesa" su sentimentalni podsjetnik na vrijeme antifašističke borbe, ali i surove i bespoštedne komunističke revolucije koja je nakon Drugoga svjetskog rata pokušavala promijeniti ljudski karakter i to na silu, pa je kao žrtva sile i završila.

Pritom treba reći da roman nikako nije napisan u ideološkom ključu, nego je literarna kronika neretvanskog kraja, ali i mentaliteta, u kojoj je iznimno potresno ispisana priča o ljubavi Serjože Damića i njegove Feni, mlade i otmjene rumunjske Židovke koja je s obitelji prebjegla u Beograd. Rečenice Gorana Babića precizne su i kratke. Potezi su to proznog majstora koji piše, kako bi se to alkarskim rječnikom moglo reći, u sridu, bez cifranja i pretjeranih objašnjavanja. "Nebesa" su roman-drama bez suvišnih didaskalija.

>> Podsjetnik na čovjeka i umjetnika čija kreacija traje i dalje

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

BA
bakulušić
14:11 22.11.2015.

Pobjegao je u Beograd da ga "ustaše" ne ubiju a sad mu gospodin Derk piše hvalospjeve. Sad više nećemo slušati i čitati "Vrati se Johnny" nego, "Vrati se Gorane, u Hrvatskoj je sve kao prije mračnih devedesetih".