Smanjenje poreza, povećanje najnižih mirovina, nastavak reformi koje će ići na ruku olakšavanju poslovanja te reforma javne uprave koja će ići na ruku stanovnicima u manjim mjestima. To su sve reforme koje je prekjučer obećao francuski predsjednik Emmanuel Macron kao odgovor na prosvjede “žutih prsluka” i prigovore Francuza da ih vlast ne sluša.
No, francuskom je predsjedniku očigledno posebno zasmetala kritika za elitizam koja je uperena protiv njega, ali i protiv cjelokupne političke scene u zemlji. Zato je izašao s radikalnim prijedlogom ukidanja znamenite Nacionalne škole za administraciju (ENA) koja je poznata kao “fakultet za predsjednike” jer su je, osim samog Macrona, pohađali Valéry Giscard d’Estaing, Jacques Chirac i François Hollande, bivši predsjednici republike, ali i brojni ministri i najviši dužnosnici.
U široj javnosti na nju se gleda kao na elitističku školu koju upisuju uglavnom privilegirani pojedinci, a koja im je, po završetku, i ulaznica u najviše pozicije u vlasti. Studenti je upisuju nakon nekoliko godina rada, a njihov je prosjek godina 31. Prema nekim istraživanjima, samo 19 posto upisanih u školu dolaze iz radničkih obitelji. Osnovale su je vlasti nakon kraja Drugog svjetskog rata kako bi stvorile novu državnu upravu jer je dio stare surađivao s nacistima u ratu.
No, ne slažu se svi s time da bi njezinim ukidanjem odjednom nestalo elitizma u francuskoj politici. Bivši predsjednik Hollande složio se da su potrebne reforme, ali je protiv njezina ukidanja.
– Išao sam u tu školu i uopće ne žalim zbog toga – rekao je on. Neki smatraju da se škola u posljednjih 70 godina pokazala vrlo uspješnom u edukaciji javnih službenika, a kopirale su je mnoge zemlje, poput Rusije.
VIDEO Što se krije u torbi koju nosi Putinov tjelohranitelj:
Danas u subotu, dvadesetičetvrti tjedan zaredom Francuski narod protestira na ulicama i traži ostavku diktatora Macrona. Unatoč vojsci i policiji koju je Macron postavio na ulice ljudi ne odustaju. To je Francuska realnost.