65% odraslih Hrvata je debelo

Nema organa u ljudskom tijelu koji nije ugrožen debljinom

Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Nema organa u ljudskom tijelu koji nije ugrožen debljinom
15.06.2022.
u 07:16
Ako je opseg struka jednak ili veći od 80 cm kod žena, odnosno jednak ili veći od 94 cm kod muškaraca, riječ je o debljini.
Pogledaj originalni članak

Debljina je uzrok brojnih bolesti, ne postoji nijedan organ u tijelu koji nije ugrožen debljinom, rečeno je na okruglom stolu "Istina o debljini – 65% odraslih Hrvata živi s debljinom, što dalje?". – Važno je da liječnici prepoznaju i dijagnosticiraju debljinu kao bolest te pomognu osobama s preuhranjenošću i debljinom odgovarajućim terapijskim pristupom.

Debljina se danas liječi prilagodbom prehrambenih navika, tjelesnom aktivnošću, kognitivno-bihevioralnim tretmanom, lijekovima, endoskopskim i kirurškim metodama. Lijekovi pokazuju sve bolje rezultate pa se u tromjesečnom razdoblju najčešće izgubi između 5 i 10% tjelesne mase. U šest mjeseci bolesnici izgube i do 15% tjelesne mase – kazao je prof. dr. sc. Davor Štimac, predsjednik Hrvatskog društva za debljinu.

Ako je opseg struka jednak ili veći od 80 cm kod žena, odnosno jednak ili veći od 94 cm kod muškaraca, riječ je o debljini. – Debljina nije posljedica nedostatka volje, već rezultat čitavog niza čimbenika kao što su genetska sklonost, hormonalni poremećaji, kronične bolesti, psihološki čimbenici, lijekovi i okruženje u kojem živimo. Neki ljudi jednostavno imaju veću sklonost debljanju za razliku od drugih. U prvom mjesecu liječenja cilj je smršavjeti 2 kile, sljedećih 3 do 6 mjeseci izgubiti najmanje 5% početne tjelesne mase i, ono što je ključno, održati postignutu tjelesnu masu – ustvrdila je prof. Sanja Klobučar Majanović, potpredsjednica Društva.

viši od 180

Znanstvenici upozoravaju: ako ste natprosječno visoki skloniji ste ovim bolestima

Povezivanje čvršćih veza između gena za visinu i različitih patoloških značajki smanjuje mogućnost da za bolesti možemo okriviti vanjske čimbenike ili pak utjecaj tjelesne težine, ali i dalje ne objašnjava na koji su način geni za visinu povezani s nastankom bolesti. Daljnja istraživanja mogla bi nam otkriti tu povezanost, biokemijske reakcije i načine na koji je fizička visina povezana s funkcionalnošću tijela.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.