Ni 20 godina od pokolja Kinezi ne znaju istinu o Tienanmenu

02.06.2009.
u 19:43
Pogledaj originalni članak

Iako se vlasti u Kini i ove godine spremaju prešutjeti obljetnicu pokolja na Tienanmenu, koju redovito početkom lipnja obilježava gotovo cijeli svijet, ove bi godine ta obljetnica mogla biti potpuno drugačija.

Ubijeno 2600 studenata
U spomen na 2600 studenata ubijenih na Trgu nebeskog mira 4. lipnja 1989. u Pekingu, samo zato što su zahtijevali slobodnije medije i obračun s korupcijom, u Hong Kongu se očekuju deseci tisuća prosvjednika. Kao i prošlih godina.

No Hong Kong danas je dio NR Kine, a kako su za Olimpijske igre u Pekingu vlasti olabavile cenzuru na internetu, mnogi su mladi u ostatku zemlje prvi put čuli za krvoproliće na Tienanmenu. Oni danas nisu spremni ginuti za demokraciju jer je suvremena Kina više odana profitu nego političkim idealima, no oni generacijski ipak jako zamjeraju roditeljima što su im skrivali zločin.

Tenkovski legitimitet
Usto, uoči okrugle obljetnice Tienanmena na zapadu su iz tiska izišli memoari bivšeg šefa KP Kine Zhao Ziyanga koji je do posljednjeg trenutka bio protiv nasilja nad studentima. Nakon smrti njegova prodemokratskog prethodnika Hu Yaobanga 15. travnja, 100.000 studenata okupilo se na Tienanmenu.

Možda i pod dojmom Gorbačovljeva posjeta od 13. svibnja, sve je preraslo u pokret. Poručivši im da su u pravu s kritikama, Zhao je preklinjao studente da prekinu štrajk glađu i prosvjede, svjestan kako je vojska jedva čekala da se pokrene zbog milijuna prosvjednika diljem zemlje. Zbog toga je smijenjen te je do smrti 2005. proveo u kućnom pritvoru.

Vojska je trg očistila tenkovima, zbog čega je vlast izgubila na legitimitetu, što je pokušala rješavati čak i Olimpijadom, kako je nedavno za Spiegel ustvrdio kineski disident Liu Xiaobo.

Pogledajte na vecernji.hr