Donji Tavankut, selo u Bačkoj, 17 kilometara južno od Subotice, u kojem žive Hrvati, Bunjevci, Srbi, Mađari, ugostilo je jučer dvojicu predsjednika, hrvatskog Ivu Josipovića i srbijanskog Tomislava Nikolića, trećeg dana Josipovićeva boravka u Srbiji.
Ijekavica ili ikavica
– Srbija je uz vas i danju kad učite i noću kad spavate – poručio je Nikolić učenicima Osnovne škole Matije Gupca, mahom malim Hrvatima i Bunjevcima, a predsjednik Josipović istaknuo je da se nelijepe stvari iz prošlosti moraju zaboraviti. Selo Donji Tavankut, kao i ostatak okolice Subotice, ostalo je u ratu pošteđeno divljanja i protjerivanja, za razliku od hrvatskih mjesta u Srijemu, posebno se tu ističe primjer sela Hrtkovaca u koje je protjerivati Hrvate osobno došao Vojislav Šešelj, kojem je Nikolić u to doba bio blizak suradnik. Vremena su se, eto, promijenila, obojica predsjednika govorila su o miru i suradnji dviju država i dvaju naroda, a na dječjoj priredbi i nije bilo mjesta za spominjanje otvorenih pitanja koja, bilo je jasno dan prije, nisu ni izbliza riješena.
No, Hrvati u Srbiji dobili su ove godine prvi put udžbenike na hrvatskom jeziku u nižim razredima osnovne škole, za one od petog do osmog razreda tu su zasad samo udžbenici za hrvatski jezik, a za ostale predmete služe se darovanim udžbenicima iz Hrvatske. Kad ih se pita kakva je razlika između Hrvata i Bunjevaca, djeca kažu: – Bunjevci govore ikavicom, a Hrvati ijekavicom.
No, naravno, u selu svi govore istim jezikom, čuje se uglavnom ikavica, a o obiteljskoj tradiciji i odgoju ovisi osjeća li se netko Hrvatom ili Bunjevcem pa ima i ljudi istih prezimena koji se različito osjećaju. U međuvremenu je bilo puno miješanih brakova svih mogućih kombinacija pa su se djeca iz tih brakova deklarirala kao Jugoslaveni, ali devedesetih je i to nestalo. Bunjevačko ime nastalo je još u vrijeme kad je to područje bilo u sastavu Ugarske pa je vlastima bilo draže da je netko Bunjevac nego Hrvat. Iako se stanovništvo tog kraja nije iseljavalo pod prijetnjama, odlaze u potrazi za boljim životom, pa tako i iz Subotice, grada koji velikim dijelom djeluje derutno, s fasadama kojima je davno trebala obnova.
Na studij u maticu zemlju
Iz Subotice Mađari idu studirati u Segedin, Hrvati u Osijek ili Zagreb, Srbi u Novi Sad i Beograd, a tamo uglavnom i ostaju. U školi je jučer predstavljena i slikovnica-strip “Poplašeno jaje”, na kojoj piše da je to hrvatska narodna pripovijetka – bunjevačka, a pisana je ikavicom. Pa tako, ako žele reći da je pao mrak, kažu – baš kad će se vaćat mrak...
Inače, posjetom dvojice predsjednika počela je najveća kulturna manifestacija Hrvata u Vojvodini – 12. dani Balinta Vujkova. Na kraju boravka u Srbiji i nakon razgovora s predstavnicima Hrvatskog nacionalnog vijeća Josipović je rekao da je zadovoljan razgovorima i s Nikolićem i s premijerom Dačićem, a posebno time što mu je iskazana čast da govori u Narodnoj skupštini i tamošnjim dočekom. Jučer ujutro sastali su se i gospodarstvenici dviju zemalja, a bilo je riječi o zaprekama za investitore. Nikolić je pritom oglasio da treba otvoriti novu stranicu.