NOVA PRAVILA IGRE

Obama lobistima blokira pristup i utjecaj u Bijeloj kući

23.01.2009.
u 13:07
Pogledaj originalni članak

Pored prvih mjera koje je uveo nakon stupanja na dužnost i koje su privukle veliku pozornost javnosti, kao što je ona o zatvaranju zarobljeničkog logora u Guuantanamu i ukidanju mučenja zatvorenika kao uobičajene metode izvlačenja informacija, novi američki predsjednik donio je i neke odluke koje bi mogle imati još dalekosežnije posljedice.

U suprotnosti s politikom svojih prethodnika, Busha i Cheneyja (naraočito Cheneyja), Barack Obama odlučio se za otvorenost i transparentnost politike i svih poteza američke vlade, djelujući u skladu s izrekom suca vrhovnog suda Louisa Brandelsa koju je i citirao u svojemu memorandumu svim vladinim službenim odjelima i agencijama: "Sunčevo svjetlo je najbolji dezinficijens koji postoji".

Memorandum se tiče provođenja odluke "Freedom of Information Act", kojom se regulira pravo javnosti na uvid u vladine dokumente, i koja je za mandata prethodne administracije često ignorirana pod mutnim opravdanjem "nacionalne sigurnosti".

U svojemu memorandumu od 21. siječnja predsjednik Obama izričito navodi:
- Vlada ne smije informacije držati tajnima samo zato što bi javni službenici mogli biti osramoćeni otkrivanjem istih, ili zato što bi greške i promašaji mogli biti razotkriveni.

Još jedno obilježje mandata Bushove administracije – i drugih prethodnih – bio je sve veći broj pripadnika osoblja Bijele kuće i drugih osoba iz vrha vlasti koje su, kako je naglasio komentator novina Baltimore Sun, "sve češće prolazile kroz rotirajuća vrata između moćnih privatnih institucija i vladinih agencija". Da bi ukinuo tu incestuoznu vezu između javnih službi i privatnih tvrtki, Obama je u memorandumu iznio zabranu svim dužnosnicima koje predsjednik postavlja da traže i prihvaćaju lobističke poslove dok je on predsjednik, i cjelokupnoj svojoj administraciji zabranio primanje bilo kakvih darova i usluga koje daju lobisti.

Što se bivših lobista tiče, politika je Obamine administracije da svaki bivši lobist može preuzeti posao u vladi samo uz posebno dopuštenje Bijele kuće koje će biti izdano ili ne od slučaja do slučaja. Zasad su zabilježena dva takva primjera: Wiliam Lynn, bivši lobist tvrtke Raytheon koja je jedan od ključnih dobavljača radara i projektilnih sustava američkoj vojsci, treba biti imenovan na položaj zamjenika tajnika za obranu, tj. na mjesto "čovjeka br. 2 u Pentagonu".

Njegovo imenovanje gura Robert M. Gates, tajnik za obranu, koji tvrdi da i pored Lynnovih veza s privatnom obrambenom tvrtkom "ne vidi nikoga tko bi taj posao obavljao bolje od njega" i stoga traži iznimku. Drugi takav primjer je William V. Corr, bivši lobist antipušačke grupe Campaign for Tobacco-Free Kids, nominiran za položaj u vrhu zdravstvene i socijalne službe.

U priopćenju danom u povodu tih imenovanja tajnik Bijele kuće za tisak Robert Gibbs izjavio je:
- Čak i najstroža pravila moraju imati razumne iznimke. Naša mogućnost davanja dopuštenja smišljena je da bi omogućila da pojedinci s jedinstvenim talentima, kao što su Bill Corr i Bill Lynn, služe javnom dobru u ovo kritično vrijeme.

Pogledajte na vecernji.hr