Kolumna

Od lažne euforije, do štednje i preživljavanja

Foto: Thinkstock
Od lažne euforije, do štednje i preživljavanja
31.08.2015.
u 12:00
Poruka iz 2005. da se troši, slična Grčićevoj, građane je skupo stajala
Pogledaj originalni članak

Prije deset godina euforija na tržištu je počela, izgledalo je da je rast nezaustavljiv i da straha za budućnost nema. Banke su proširile ponudu kredita, među kojima su bili i povoljni krediti u švicarskim francima.

Raslo je i tržište kapitala, pa se građanima čak nije ni činio veliki rizik ako novac ulože u najrizičnije dionice.

Štoviše, uzimali su kredite kako bi novac mogli oploditi na burzi. Rasla je i prodaja stanova. Trgovački i šoping-centri su se širili, a sve povoljnija ponuda uslijed veće konkurencije gotovo da je prisilila ljude da troše. Nekako je poruka sličila onoj od ovog vikenda kada je potpredsjednik Vlade Branko Grčić pozvao ljude da troše.

I tada je upravo na krilima potrošnje rastao BDP, a za mnoge industrije nije se vodila briga jer – zašto bi ako ima novca koji se može stalno ubaciti tamo gdje je potreban. Takav odraz svjetske ekonomije na našu u drugi je plan bacio rad vlade na čelu s Ivom Sanaderom kojoj je prije deset godina glavni cilj bilo otvaranje pregovora s EU, što se te godine i dogodilo.

Rijetki su bili oni koji su upozoravali na rizik. Godine 2006. tadašnji guverner HNB-a Željko Rohatinski izjavio je da smo u balonu koji mora puknuti. No izgleda da poruka nije bila glasna, kao ni njegova zamjenika Borisa Vujčića da su krediti u švicarskim francima opasnost. Naime, građani slušaju možda više one koji ih savjetuju iz prve ruke – a tada su poslodavci rekli da problema od otkaza nema, u bankama su se nudili olako krediti, a ni savjeti za ulaganje na burzu nisu bili precizni. Balon je ubrzo pukao, a mi smo opet prekasno reagirali.

Vani je kriza uočena još 2007., a mi smo je jedva priznali godinu poslije, tromo pokušali spasiti što se da, bez prevelikog uspjeha, a što se vidi i danas, jer imamo najmanji rast BDP-a u odnosu na ostale tranzicijske zemlje. Krizu svih ovih godina vlade nisu dovoljno dobro shvatile – jer potrošnja i dug su rasli i to je veliki problem koji će još dugo kočiti sve građane da imaju u zemlji blagostanje.

>>Zbog rasta BDP-a ministri u euforiji poručuju: trošite! HDZ uzvraća: Ne budite rasipni!

>>Ovo je 9 navika koje će vam pomoći da stvorite bogatstvo s malom plaćom

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

KA
KaNiDora
12:26 31.08.2015.

žalosna im majka ili keva, još bolje

Avatar Peterančan
Peterančan
12:12 31.08.2015.

Stara poslovica veli: nije bitno kaj govori, nego tko govori. Pa kad ste čuli od komunjara nekaj suvislo?

Avatar Festival menstruacije
Festival menstruacije
12:23 31.08.2015.

Da euro nije pao u zadnjoj godini dana 20 posto u odnosu na dolar, naš bi rast BDP bio 0,3%. Da je cijena nafte ostala na istoj razini kao i prošle godine, BDP bi pao za 0,5%. Da Lalovac u godini dana nije povećao vanjski dug za 9%, BDP bi rastao za 0,1%. Suma sumarum, realni BDP je u godini dana pao za 4 posto, i to ćemo osjetiti čim malo skoči cijena nafte i čim euro malo ojača.