Bivše radnice Kamenskog zajedno sa Sindikatom nezaposlenih danas su pred Hrvatskim saborom održale mirni prosvjed kojim su zatražili da vladajući podrže njihovu ideju osnivanja investicijskog fonda nezaposlenih koji bi bio strogo namjenski fond za investicije u proizvodno gospodarstvo i obrtništvo, odnosno za spašavanje postojećih i otvaranje novih radnih mjesta. Napravili su precizan plan prema kojem bi se novac za fond prikupljao iz plaća zastupnika, aktualnog i bivšeg predsjednika RH, radnika i umirovljenika.
– Dolaskom nove vlade očekivali smo da će s Markova trga zapuhati neki topliji vjetrovi, vjerovali smo da ova vlada ima programe za zapošljavanje. Sada vidimo da nema, da su to vatrogasne mjere koje bi trebale stvoriti dojam da se na nečemu radi. Vlada nema empatiju za najsiromašnije i najugroženije, a to su nezaposleni i oni koji rade, a ne primaju plaću – rekla je počasna predsjednica Sindikata nezaposlenih Maja Marija Jelinčić te dodala kako je sadašnji problem velike nezaposlenosti rezultat pljačkaške pretvorbe i privatizacije koja je najveća od 2003. godine. Nezaposleni više nemaju vremena čekati na promjene jer moraju jesti, plaćati račune i školovati djecu.
Plan nezaposlenih je da se za fond uzme 15 posto iz plaća zastupnika u Saboru, državnih dužnosnika i promatrača u Europskom parlamentu, 15 posto iz sredstava koja se iz državnog proračuna izdvajaju za Crkvu, 15 posto iz sredstava koja se iz proračuna izdvajaju za troškove predsjednika RH te 20 posto iz sredstava za bivšeg predsjednika RH. Uzeli bi i deset posto dobiti svih pravnih osoba u privatnom ili mješovitom vlasništvu, koje su kupljene u postupku privatizacije kao što su banke, Ina, HT, Agrokor..., 50 posto iz sredstava iz članarine Hrvatske gospodarske komore, ali bi uzeli i sve božićnice, regrese i uskrsnice zaposlenih u javnom sektoru.
Svim zaposlenima s plaćom od četiri do pet tisuća kuna uzeli bi jedan posto, dva posto za plaće od pet do šest tisuća kuna, tri posto za plaće od šest do sedam tisuća kuna, četiri posto za plaće do sedam do osam tisuća kuna, pet posto za plaće od osam do deset tisuća kuna te čak deset posto za plaće više od deset tisuća kuna.
U fond bi, prema sindikatu nezaposlenih, trebali izdvajati i malo "bogatiji" umirovljenici, pa bi tako svi umirovljenici, osim 100-postotnih invalida s mirovinom od 4000 do 4500 kuna trebali izdvojiti jedan posto, i tako za svaku mirovinu 500 kuna višu rastao bi postotak, sve do mirovina od šest tisuća kuna od kojih bi uzeli pet posto. Navedeni bi se postotak, objašnjavaju, uzimao od neto iznosa plaća, a sredstva bi se u fond prikupljala dvije godine.
Za početak, neka radnice Kamneskog traže Lesara i njegovih laburista povrat 90.000 kuna donacije koju su dobili od zagrebačke obitelji Crnobrnja, a nikada im je nisu proslijedili. To bi bilo pošteno.