rekonstrukcija

Kako su se razvijali detalji sastanaka na kojima se odlučivalo o sudbini Crnoje

Foto: Davor Visnjic/PIXSELL
21.01.2016., Zagreb - Novoizabrani ministri izlaze iz sredisnjice HDZ-a. Mijo Crnoja, ministar branitelja. Photo: Davor Visnjic/PIXSELL
Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
22.01.2016., Zagreb - U Hrvatskom saboru potpisan je koalicijski sporazum o suradnji Domoljubne koalicije, Mosta i Milan Bandic 365 - Stranke rada i solidarnosti kao temelj suradnje u buducoj Vladi. Iako je potpisivanje planirano prije sjednice Sabora, do
Foto: Ivo Čagalj/Pixsell
23.01.2016., Imotski - Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko prisustvovao je svecanosti odrzanoj povodom obiljezavanja 26. godisnjice osnutka imotskog ogranka stranke koja je odrzana u gradskom kinu. Tomislav karamarko, Ante Sanader Photo:Ivo Cagalj/PIXS
Foto: Robert Anić/PIXSELL
26.01.2016., Samobor - Na adresi Gradna 85G prijavljeno je prebivaliste ministra branitelja RH Mije Crnoje. Photo: Robert Anic/PIXSELL
29.01.2016.
u 00:25
Karamarko je tražio da mu se omogući da sve objasni pa je premijer to prihvatio
Pogledaj originalni članak

Mijo Crnoja nije više ministar branitelja. Nakon dva dana vijećanja u Banskim dvorima, Crnoja je sam podnio ostavku na dužnost za koju je povjerenje dobio u petak. U Vladi su pravni stručnjaci dva dana proučavali svu dokumentaciju vezanu uz optužbe na račun ministra branitelja Mije Crnoje, nakon čega su premijer Tihomir Orešković te prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko i potpredsjednik Vlade Božo Petrov s njim obavili razgovor u Banskim dvorima.

– Predočio sam sve dokumente hrvatskoj Vladi i pravnim ekspertima koji su ocijenili da nema krivice koji mu vi stavljate na teret, ali ne želim biti uteg ovoj Vladi i ja sam premijeru dao ostavku – kazao je Crnoja.

– Crnoja je kao branitelj koji se borio za ovu zemlju zavrijedio malo pažnje, zato smo mu dali ova dva dana, tražili smo mišljenje od stručnjaka, imali smo diskusije. Danas je Crnoja predao ostavku i ja sam je prihvatio. Zahvalio bih se gospodinu Crnoji što se borio za ovu zemlju i svim braniteljima, meni je ovo ministarstvo prebitno i naći ćemo novoga čovjeka uskoro. Crnoji želim sve najbolje – rekao je premijer Orešković.

Karamarko inzistirao

Pokušat ćemo, prema dostupnim informacijama, rekonstruirati tijek događaja i detalje sastanka na kojem je sudjelovao vrh izvršne vlasti, a koji je poput pokazne vježbe nametnuo pitanje hoće li Vlada u svim vrućim i ključnim situacijama odluke donositi na tako težak i dugotrajan način. Vođenje Vlade državnički je posao i zahtijeva brze, pa i teške odluke koje s ljudskog aspekta nije jednostavno donijeti, ali vođenje države i politika u bitnom dijelu trebaju biti lišeni emocija.

Tekst ostavke Mije Crnoje prekjučer je, doznajemo, već bio napisan i bio je prijedlog da već prekjučer časno sam uzmakne – uz poruku da “nije prekršio zakon, ali da je kao hrvatski branitelj bio spreman dati život za Hrvatsku, pa mu je najmanji problem dati ostavku na funkciju ministra budući da je zbog svega postao teret Vladi”. Iako je ta opcija bila na stolu, kako doznajemo, prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko, zbog senzibiliteta prema Crnoji kao branitelju, tražio je da mu se omogući da objasni sve sporne situacije koje su o njemu iznesene u medijima, a premijer Tihomir Orešković s time se složio. Prihvatio je da se na prvu ne podliježe medijskim optužbama premda je bilo i prijedloga da se priča s Crnojom što prije završi i da, zato što predstavlja opterećenje Vladi, mora što prije otići. Radi prava na obranu prekjučer su prvo angažirani pravni stručnjaci koji rade u Vladi, a jučer i vanjski pravni eksperti koji su pročešljali svu spornu dokumentaciju u vezi s Crnojom i, temeljem njihova stručnog izvješća, donesena je odluka. Kada se stvari ogole, jasno je da su se premijer Orešković te potpredsjednici Karamarko i Petrov odlučili za varijantu kojom će se lišiti osobnih procjena i odluka o Crnoji, nego su cijelu priču sveli na “neovisne stručnjake” koji su izradili analizu, temeljem koje je državni trojac odlučio. Na taj bi se način u slučaju smjene primirila i moguća nezadovoljstva braniteljske zajednice jer je odluku o Crnoji de facto donijela “struka”, u koju se nova Vlada otpočetka kune.

Premijer izabrao duži put

Maratonski sastanak nije podrazumijevao da su svih 11 sati svi sudionici – premijer Orešković, potpredsjednici Karamarko i Petrov, ministar Crnoja te Josip Vidović (šef HDZ-ova Odbora za branitelje) – bili prisutni i sastančili. Premijer se s Crnojom, kako doznajemo, sastao na početku cjelodnevnog maratona i na kraju. U međuvremenu se Karamarko sastajao s Crnojom, pa bi im se pridružio Petrov, pa bi Karamarko i Petrov izvijestili premijera Oreškovića o čemu su razgovarali. Zatim su uključeni pravnici zaposleni u Vladi, češljao se slučaj po slučaj koji su mediji iznijeli o Crnoji. Opsežnije razgovore s Crnojom u svakom su slučaju obavljali Karamarko i Petrov. Zatim bi ponovno razgovarali s ekspertima i zaključke prenosili premijeru. – Iako je stvoren dojam da se 11 sati u kontinuitetu održavao sastanak, on je bio kombinacija razgovora premijera i potpredsjednika, pravnika i Crnoje. Održana su tri ili četiri kruga razgovora – rekao je naš izvor iz Banskih dvora. Premijeru je slučaj Crnoja bio vatreno krštenje. Ovaj se put odlučio za dulju i kompliciraniju strategiju, idući put morat će djelovati brže – ili provesti smjenu ili jasno zaštititi ministra. Vlada si u kriznim situacijama ne smije dopustiti i dane i sate za donošenje odluke.

>> Isplaćena mu naknada od 92.000 kuna na koju nije imao pravo?! 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 105

AS
Anakin Skywalker
00:55 29.01.2016.

Ne mogu shvatit novinarku koja govori o nekakvim kriznim situacijama u kojima se odluka donosi u minuti kao da je ratno stanje. Ljudi šta vam je?! Stvarate takvu psihozu, stalno stanje opasnosti neke da je to nevjerojatno. Još malo ćemo postati ko Srbija gdje tablodi svako malo državni udar najavljuju. Zar je problem za nas, ako već vlada smatra da nije za njih, što je se odluka donijela nakon 2 dana?

Avatar stonoga
stonoga
01:22 29.01.2016.

Sad fino pljunuti u ruke pa istraziti SDPov kriminal temeljito kao i branitelja Crnoju. Istraziti Pupavce , stazice Stanimirovice , abolirane i ostale kriminalce .

AN
anihani
01:03 29.01.2016.

poslije ovog linca ,mozemo bolje razumjeti nase djedove i oceve zasto su bjezali 60tih g u Emigraciju ,,,