Ustali u obranu

Otpušteni radnici zapravo su lijenčine i bitange

Foto: Nikola Čutuk/PIXSELL
Otpušteni radnici zapravo su lijenčine i bitange
17.02.2011.
u 11:48
Sindikalno povjereništvo opravdavalo je i ovrhe koje ovih dana stižu građanima, a čiji je trošak čak veći od ovrha kartičarskih institucija
Pogledaj originalni članak

Pomalo čudno izgledala je jučer konferencija za novinare članova sindikalnog povjereništva Samostalnoga sindikata radnika u komunalnim djelatnostima u Sisačkom vodovodu. Naime, oni su na sebe preuzeli obranu kritika rada i postupaka poslovodstva te tvrtke koje je dopustilo da troškovi ovrha u toj gradskoj firmi za građane budu veći od ovrha koje provode neke novčarske institucije, ali i sve ostale gradske tvrtke, a pojedini članovi sindikata otpuštene su radnike nazvali čak i bitangama.

Nema mobbinga

Naime, Sisački vodovod vodi brojne sudske sporove s otpuštenim radnicima, a zanimljivo je da je u postupku njihova otkaza sindikat svaki put dao pozitivno mišljenje na otkaze koje je potpisao direktor Sisačkog vodovoda Željko Žuk.

– Nema riječi o mobbingu u našoj tvrtki. Svi su radnici potpisali ugovore o radu koji propisuju uvjete rada i obveze radnika. Otkaze nekolicini radnika o kojima se priča podržali smo i smatramo da je riječ o zakonitim otkazima – rekla je sindikalna povjerenica Vesnica Bušić. Još je oštriji bio član sindikalnog povjereništva Jakov Pedišić.

– Žuk je naredio rad, red i disciplinu. Kada ja sa 42 godine staža mogu dijeliti račune i popisivati OIB-ove, mogu to i drugi. Tih 5-6 radnika su bitange, neradnici i lijenčine i pravi radnik nikada neće dobiti otkaz – rekao je Pedišić, koji nije mogao objasniti kako se onda u tvrdnju o redu i disciplini uklapaju dokazani primjeri da su neki radnici krivotvorili diplome, a za takvo ponašanje nisu kažnjeni. No, dok se za temu o otkazima može naći jasnih razloga reakcije sindikata, koji su razlozi opravdavanja ovrha.

Nužne za naplatu

– Nitko ne postavlja pitanje zašto se provode ovrhe HEP-a, HTV-a i drugih. One nisu popularne, no jedini su način i prijeko potrebne za naplatu od pojedinih klijenata, a ovršni troškovi propisani su pravilnikom i odvjetničkom tarifom, što nije naša i volja uprave Vodovoda – rekla je Vesnica Bušić. No, istina je da bi voljom uprave, u dogovoru s odvjetnikom koji zastupa tvrtku, troškovi mogli biti smanjeni jer su oni u slučaju Vodovoda daleko iznad minimalno propisanih.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 22

CI
cici14
12:13 17.02.2011.

Hm A sindikata u tri pm. Koji prirepak poslodavcu. Što imaju sindikalci prditi na tiskovnoj konferenciji, protiv svojih članova? I odmah su bili i zakonodavna i izvršna vlast i klevetnici. Taman da su ovi frajeri bili najgori ološ, sindikat se na bi trebao svrstati tako na stranu poslodavca. Tu nešto drugo smrdi. Ovi bi optužili Kennedya da se sam ubio.

Avatar guten_tag
guten_tag
12:51 17.02.2011.

vrlo je zanimljivo da predsjednica vlade rh i predsjednica stranke kojoj pripada gradonačelnik nije reagirala . taj gradonačelnik je odgovoran jer je imenovao direktora , njegovom podrškom direktoru odobrava nezakonite postupke istog . radnik sa krivotvorenom diplomom je ostao i dalje na rukovodećem mjestu , znači direktor i njegov politički mentor štite kriminal , bezakonje , nezakonite dokumente , pogodovanje određenim zaposlenicima i progonom radnika koji se suprotstave kršenju radničkih prava .

MI
mica1111
12:12 17.02.2011.

...vezano za ovrhe...poznanica mi dobila ovrhu od Hrvatske televizije...glavnica cca 300 kn,a trošak ovrhe preko 900,00 kn... ...pa sad recite tko je tu normalan...