'Zlatna obala Hrvatske'

Paški, hrvatski i europski san sa demografskom dimenzijom

Zlatna obala Hrvatske
Zlatna obala Hrvatske - Eduard Maržić
17.04.2019.
u 09:17
Ne tražimo novac, jer imamo zainteresirane investitore iz cijelog svijeta koji nam se javljaju svaki dan, tražimo razumijevanje i zainteresiranost Vlade RH i nadležnih institucija, kaže Maržić.
Pogledaj originalni članak

Učiniit ćemo sve da ostvarimo paški, hrvatski i europski san, izjavio je Eduard Maržić, idejni začetnik i nositelj projekta ''Zlatna obala Hrvatske'' u prepunom atriju muzeja Mimara u Zagrebu, koji je bio pretijesan da primi sve zainteresirane, od gradonačelnika Zagreba i Paga, Milana Bandića i Anta Fabijanića, do poslovnih ljudi i prijatelja projekta iz Paga, Zadra i Zagreba.

Učinkovito partnerstvo javnog i privatnog sektora

''Ne tražimo novac, jer imamo zainteresirane investitore iz cijelog svijeta koji nam se javljaju svaki dan, tražimo razumijevanje i zainteresiranost Vlade RH i nadležnih institucija. Želimo ih kao partnere u ovom projektu od nacionalnog strateškog značaja i interesa i to tako da ga počnemo ostvarivati u razdoblju od dvije godine od današnjeg dana što podrazumijeva otvorenu i učinkovitu suradnju u ishođenju potrebnih dozvola'', nastavio je Maržić.

Novi životni koncept

Riječ je o održivom turističkom projektu sa novim životnim konceptom za grad od 10 tisuća stanovnika sa 2.000 do 2.500 rezidencijalnih stambenih jedinica i više od 1.000 vezova po uspješnom modelu francuskog Port Grimauda inače započetog 1966. godine po izvornoj zamisli znamenitog francuskog arhitekte Francoisa Spoerrya.

Zlatna obala Hrvatske - Eduard Maržić

Prijevoz na samoj lokaciji omogućit će se isključivo električnim automobilima.

Namijenjen je boljoj platežnoj generaciji 55+ tj., od baby boomersa do millenialsa u Europi i svijetu za koje su predviđeni sadržaji obogaćivanja društvenog života, svakodnevna medicinska skrb te cjelodnevna gastro ponuda.

Ukupna vrijednost investicije se procjenjuje na 1 milijardu eura, ostvarit će se u 5 sukcesivnih faza te u konačnici zaposliti 1.500 ljudi. Na projektu se radi više od 5 godina, razrađene su idejne konecepcije i makete te izrađena studija o zaštiti okoliša.

Demografska komponenta

Za razliku od sličnih projekata u svijetu poput Al Gouna u Egiptu ili Key Westa u Miamiju ''Zlatna obala Hrvatske'' sadrži i snažno izraženu konkretnu demografsku komponentu.

''Polovicu od naplaćenog prolaza kanalom od grada Paga do uvale Dinjiška namijenjujemo poboljšanju života paških umirovljenika, a drugi dio stipendiranju mladih kako bi se vratili na Pag te svojim znanjem i energijom očuvali njegovu opstojnost, vitalnosti i daljni razvoj. ''Zlatna obala Hrvatske'' postaje tako most između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Paga i Hrvatske. Nema uspješne demografske politike bez konkretnih gospodarskih projekata širih razmjera odnosno budućnosti bez održivog razvoja,'' naglasio je Maržić.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.