U prvih pet mjeseci ove godine policajci su u Sjedinjenim Američkim Državama ubili čak 385 osoba, što je više od dvije osobe dnevno. Prema pisanju Washington Posta, to znači da će policija, nastavi li se tako, ubiti dvaput više ljudi nego proteklih godina. Prema službenim podacima, proteklih je godina od službenog policijskog oružja godišnje život gubilo 400 osoba.
Rezultat ovakvog djelovanja američkih snaga reda i mira višestruke su demonstracije diljem Sjedinjenih Država, koje su posebno kulminirale nakon ubojstva tamnoputog dječaka u gradu Fergusonu, koji je postao sinonim otpora policijskoj brutalnosti i neopravdanoj uporabi oružja. Podaci pokazuju da su polovina žrtava bili bijelci, a druga polovina pripadnici manjina.
Od nenaoružanih žrtava koje je policija usmrtila čak dvije trećine bili su Afroamerikanci ili Hispanoamerikanci, što je dodatno razbjesnilo stanovnike SAD-a bez obzira na rasnu pripadnost jer je postalo jasno da policija oružje koristi i kad treba i kad ne treba.
Ubijeni su bili u dobi između 16 i 83 godine, a njih 92 bilo je mentalno bolesno. Ponajviše zahvaljujući modernoj tehnologiji, pametnim telefonima i nadzornim kamerama, javnost je mogla vidjeti kako prometni policajac ispaljuje čak osam metaka u leđa nenaoružanog vozača koji mu je pokušao pobjeći ili pak gušenja do smrti muškarca na ulici, oboljelog od astme, zbog navodne preprodaje cigareta. Da sve bude gore, od navedenih 385 slučajeva samo su u tri policajci proglašeni krivima zbog uporabe oružja.
>>Baltimore u plamenu: U neredima ozlijeđeno 15 policajaca, uhićeno 27 prosvjednika
pisac to naziva brutalnost. terorizam ili banditizam bolje pristaje