Petero novinara Večernjeg lista, prema informacijama Novog lista, policija je tajno pratila i nadzirala im telefonske kontakte neposredno uoči lanjskih parlamentarnih izbora.
Bajića nisu pratili?
Formalno, razlog uhođenja bilo je curenje informacija u slučaju Fimi media, korupcijske afere koja je razotkrila crne fondove tada vladajućeg HDZ-a. Večernji list objavio je, naime, iskaze HDZ-ove blagajnice Branke Pavošević koji su razotkrili da je za izvlačenje novca iz javnih poduzeća i postojanje prljavog novca znao vrh HDZ-a. Osim večernjakovaca Ivane Jakelić, Marine Borovac, Marijane Zrinjski, Ivanke Tome i Josipa Bohutinskog, pod policijskim mjerama, prema pisanju Novog lista, bili su i glavni urednik Jutarnjeg lista Mladen Pleše te novinari Vanja Nezirović i Dušan Miljuš. Novi list piše da je pod policijskim mjerama tajnog praćenja i izlista telefonskih kontakata bio i sam glavni državni odvjetnik Mladen Bajić.
U jednom trenutku policija je, tvrdi Novi list, čak namjeravala uhapsiti novinare pod mjerama, ali je od toga ipak odustala jer je valjda shvatila da bi to bilo krajnje skandalozno! Istragu je tada od policije zatražilo Državno odvjetništvo, a Novi list tvrdi da je taj nalog iskoristio tadašnji ravnatelj policije Oliver Grbić kako bi pod mjere stavio novinare, prvo četvero Večernjakovih, a poslije i one iz Jutarnjeg te večernjakovca Bohutinskog.
Grbić se pritom, navodi Novi list, pozvao na članak 80. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima koji dopušta praćenje “ako je očigledno da se drugim radnjama neće postići cilj policijskog posla”. Sudski nalog mu nije bio potreban ni za nadzor telefonskih kontakata. Ravnateljstvo policije pak u svom priopćenju “negira da bi na temelju zakonskih ovlasti bila izdavana bilo kakva vrsta naloga za poduzimanje policijskih radnji ili ovlasti prema glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću ili njegovim suradnicima”. Ravnateljstvo je priopćilo da je tijekom 2011. godine provedeno više kriminalističkih istraživanja kojima su se trebale utvrditi sve okolnosti objavljivanja sadržaja dokaznih i drugih radnji u medijima koje se odnose na tada aktualne kaznene postupke.
– Ukupnost mjera i radnji koje je policija provela, u sklopu kriminalističkih istraživanja, uvjetovana je zaprimljenim zahtjevima državnih odvjetništava za određenim krim-istraživanjem, ali i na temelju ovlasti iz Zakona o policijskim poslovima i ovlastima.
Prostor za zloupotrebu
Sukladno propisima, u svim situacijama gdje su utvrđene osnove sumnje u postojanje kaznenog djela koje se goni po službenoj dužnosti, obaviješteno je mjerodavno državno odvjetništvo – piše Ravnateljstvo policije. Izvori bliski Oliveru Grbiću tvrde da on nije dao nalog za praćenje novinara, nego je istragu zatražio Dinko Cvitan, ravnatelj USKOK-a, a provela ju je krim-policija. Također, ti izvori tvrde da novinari nisu fizički praćeni, nego su im izlistani telefonski kontakti. Prema tim izvorima, Bajić navodno nije praćen niti su mu izlistavani kontakti, nego se na “mjere nalijepio” kada su nadzirani novinari. Ova je priča nanovo aktualizirala pitanje nadzora policije koja bez sudskog naloga može listati telefonske kontakte pa čak i pratiti ljude. Time se otvara prostor za zloupotrebu. Nameće se i pitanje je li bivša premijerka Jadranka Kosor imala utjecaj na odluku o uhođenju novinara budući da je Fimi media uzdrmala HDZ.
– Pa koji bih ja idiot bila da sam takvo što radila!? – odgovorila je J. Kosor.
>>Milanović: Pričekajmo kontrolu MUP-a, ne želim nikoga cipelariti
Sve o aferi prisluškivanja novinara čitajte OVDJE.
Eto, Karamarko špijuniro novinare, pa se i Bajić " nalijepio". E sad' nek' i Bajić naredi mjere praćenja, pa nek se i Karamarko " nalijepi". Tak buju jedan-jedan, sportski rečeno.