Potres i tsunami kataklizmičkih razmjera, osim izgubljenih ljudskih života i nesreća, nanijeli su Japanu najmanje 15 milijardi dolara izravne štete, prve su procjene velikih osiguravateljskih kuća. No, prema procjeni konzultantske tvrtke AIR Worldwide, samo štete osiguranja mogle bi doseći 35 milijardi dolara, što bi bila najveća isplata nakon jedne prirodne katastrofe. To bi ujedno značilo da će osiguravateljske tvrtke isplatiti više novca nego u cijelom svijetu 2010. Po nekim procjenama, šteta bi mogla biti veća i od atomske katastrofe koja je u 2. svjetskom ratu s lica zemlje zbrisala Hirošimu i Nagasaki i ubila gotovo 300.000 ljudi. Najviši japanski dužnosnici redom se slažu kako je ovo najveća nacionalna katastrofa kakve nije bilo u povijesti. Sjeverni Tohoko, regija koja je najviše pogođena katastrofom, industrijski je veoma razvijena i sudjeluje sa 8 posto u japanskom bruto društvenom proizvodu. U toj regiji smještena je jaka automobilska i pivarska industrija te velika energetska postrojenja, uključujući nuklearne elektrane. Iz japanskog proračuna do kraja ove fiskalne godine koja završava 31. ožujka vlada je za saniranje najtežih posljedica ove prirodne katastrofe već osigurala 2,4 milijarde dolara.
Premijerova naredba
Tokyo Electric Power, Toshiba, East Japan Railway i Shin-Etsu Chemical, japanske su kompanije koje su pretrpjele najveću štetu od razornog potresa, ističu analitičari i investitori. Toshiba je najveći japanski proizvođač nuklearnih reaktora, a japanski premijer Naoto Kan naredio je predsjedniku Toshibe Noriu Sasakiju, prenose japanski mediji, da kako znaju i umiju zaustave curenje iz nuklearnih reaktora u postrojenjima Tokyo Electrica. Shin-Etsu je vodeća kompanija u japanskoj silicijskoj dolini koja zadovoljava 60 posto svjetskih potreba za poluvodičima, a većinu proizvodnje ima u području koje je razorio potres. Svoje tvornice u potresom pogođenom području ima i Sony, jedan od vodećih globalnih igrača u elektronici.
Saniranje štete
Da su počeli zbrajati velike štete, priznali su i u Nippon Steelu, Suzukiju i Canonu. U japanskim željeznicama kazali su da trpe nesagledive štete jer su im uništene pruge i infrastruktura te je do daljnjega nemoguć promet u sjeveroistočnom dijelu zemlje. Saniranje golemih šteta dovest će do velikog jačanja jena, upozoravaju analitičari. Nakon potresa i tsunamija u petak je jen već ojačao prema svim svjetskim valutama jer se očekuje da će tamošnja osiguravajuća društva idućih dana prodavati svoju imovinu u inozemstvu i kupovati domaću valutu kako bi nadoknadila štete od potresa. Zbog toga je u petak dolar prema jenu oslabio 1,2 posto, najviše u posljednja četiri mjeseca.
– Prisjetimo li se potresa iz 1995., vidjet ćemo da je i tada jen ojačao. Japanski ulagači koji su puno ulagali u inozemstvu vratit će novac u zemlju zbog smanjenja rizika, a osiguravajuća društva i zbog nadoknade štete – objasnio je Michael Woolfolk iz banke BNY Mellon.
Nastavi li jen jačati, može se očekivati intervencija japanske središnje banke jer jačanje jena nanosi goleme štete velikim japanskim izvoznicima kojima će oslabjeti konkurentnost na svjetskim tržištima. Japanska i libijska katastrofa uzrokovale su pad svjetskih burzi, a nastavak korekcije, smatraju domaći analitičari, očekuje se i ovoga tjedna na Zagrebačkoj burzi, jer će i Europa snažno negativno reagirati na događaje.
Samo 35 milijardi? Vi nemate pojma o cemu pisete!