Sudstvo bi trebalo potpuno izdvojiti iz državnog proračuna i ostaviti mu da se financira samo iz pristojbi. Suci uprihode toliko da se mogu samofinancirati i ne treba im “ispomoć” iz državnog proračuna. Potrebna im je, međutim, samostalnost u upravljanju sredstvima budući da su financije mehanizam uz pomoć kojeg izvršna vlast radi pritisak na sudbenu. Mišljenje je to suca Trgovačkog suda u Zagrebu Mislava Kolakušića, koji smatra da ova Vlada nije donijela nijedan propis koji bi pozitivno utjecao na stanje u pravosuđu.
Je li pravosuđe loše ili je loša percepcija?
Naše pravosuđe jedno je od najučinkovitijih u Europi. Percepcija je loša i namjerno se stvara već desetljećima kako bi pravosuđe bilo izgovor za sve propuste izvršne vlasti.
Tko stvara tu percepciju? Ne temelji li se ona na tome da građani desetljećima čekaju presudu?
Hrvatsko je pravosuđe zadnjih deset godina opterećeno sa 2,8 milijuna sudskih predmeta. Kada bismo to preveli na broj stanovnika i stavili u granice neke druge zemlje, onda bi to, primjerice u Njemačkoj, bilo 560 milijuna predmeta u deset godina. Njemački suci to ne bi riješili, a hrvatski uspiju riješiti većinu toga. Problem je u zakonima koji diktiraju hoće li se predmet riješiti u mjesec dana, u godinu ili za deset godina. Zakoni su naš alat i ako nam se u ruke dade pravi alat, onda ćemo napraviti posao. (...)
Kada se predstečajnim nagodbama rasteretilo sudove, ni to se nije pokazalo dobrim? Predstečajne nagodbe sigurno su najveća sramota hrvatskog zakonodavstva u povijesti.
>>Cijeli intervju čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od subote
predstečajne nagodbe su zločin prema hr narodu...