Djeci – žrtvama kaznenih djela omogućiti što je moguće manje traume pri razgovoru s policijskim službenicima – osnovni je smisao jučer u Bjelovaru predstavljenog programa koji na području suzbijanja kriminaliteta na štetu djece i maloljetnih osoba MUP provodi već određeno vrijeme. U želji da u što većoj mjeri ostvare taj cilj odgovorni u MUP-u izdvojili su sredstva i u 15 policijskih uprava uredili i opremili posebne prostorije za ispitivanje djece – žrtava kaznenih djela.
Među prvima takva prostorija uređena je i opremljena u Policijskoj upravi bjelovarsko-bilogorskoj čijem su jučerašnjem predstavljanju među ostalim nazočili i dječja pravobraniteljica Mila Jelavić te pomoćnik glavnog ravnatelja policije Vitomir Bijelić.
Nužni stručnjaci
– Drago mi je da je policija prepoznala posebne potrebe djece pri njihovu davanju iskaza, te da je omogućila primjerenije uvjete u kojima će djeci, bilo da su žrtve ili da su samo svjedoci nekog kaznenog djela, biti manje stresno i traumatično razgovarati s policijskim službenicima – rekla je dječja pravobraniteljica, dodajući da je osim primjerenog prostora za djecu jako važno da s njima razgovor obavljaju za to posebno educirane osobe.
– Mnoga djeca kad idu svjedočiti ne znaju što ih tamo čeka i zato je jako važno da ih stručnjaci koji će s njima razgovarati pripreme na to, te njih, ali i njihove roditelje, upute u njihova prava jer često ni sami roditelji ne znaju kako zaštititi svoju djecu – rekla je Jelavić.
Obuhvatiti sve PU
– Želja nam je da u svakoj od policijskih uprava uredimo i opremimo ovakve prostorije, jer surova je činjenica da nam se djeca često pojavljuju kao žrtve ili svjedoci kaznenih djela, čak i onih najtežih nasilnih delikata – rekao je Bijelić, dodajući da je odgovornost države da kvalitetnim instrumentima odgovori na izazove što manje dodatne traumatizacije djece. Naglasio je da je za razgovor i ispitivanje djece u MUP-u educirano i osposobljeno čak 235 osoba.