Kolumna

Propitivanje modela borbe s virusom opravdano i poželjno

Foto: Nel Pavletic/PIXSELL
Rijeka: Veliki broj turista čeka u redu kako bi se testirali na koronavirus
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Zagreb: Na Zavodu za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" nema većih gužvi za testiranje
Foto: Marko Dimic/PIXSELL
Zadar: Opća bolnica počela provodi testiranja na covid kako bi se ubrzao broj testiranja
Foto: Nel Pavletic/PIXSELL
Rijeka: Veliki broj turista čeka u redu kako bi se testirali na koronavirus
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Zagreb: Građani nervozni zbog velike gužve na testiranje za COVID-19 u Zavodu
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
U Slavonskom Brodu u rad pušten uređaj za brzo testiranje na koronavirus
25.09.2020.
u 08:15
Uz potrebu za vladavinom prava i u kriznim vremenima, čini se da je troje sudaca ipak dijelom podleglo općoj atmosferi.
Pogledaj originalni članak

Ustavnopravno propitivanje ispravnosti izbora modela obrane od virusa ne samo da je opravdano već i poželjno. Izdvojena mišljenja troje ustavnih sudaca pri tomu su i populistički prilično atraktivna jer se dotiču i javno artikuliranih stavova.

Uz ustavnopravne motive i potrebu za vladavinom prava i u kriznim vremenima, pa i u dijelom argumentiranim kritikama, čini se da je troje sudaca ipak dijelom podleglo općoj atmosferi. Na neki je način “spiritus movens” za antistožerni odnos dijela javnosti, uz pojedine subjektivne propuste Stožera, bio sudac Andrej Abramović koji je u ožujku objavio stručni rad o Stožeru te ustavnosti i zakonitosti njegovih odluka u kojem je vrlo eksplicitno i kritično iznio stavove o neustavnosti tog pristupa.

Zakonske izmjene u travnju potvrda su da je djelomično bio u pravu. No, u pogledu temeljnoga stava i ustavnopravni stručnjaci su se podijelili, s time da ni prof. dr. sc. Sanja Barić nakon objave odluke o ustavnosti statusa Stožera nije rekla da je to pogrešno, već da ona i dalje smatra kako je bolje rješenje bilo da je primijenjen članak 17. Ustava. O tomu što je bolje, desetero sudaca nije se izjašnjavalo držeći da je odluka na Saboru, dok ih je troje detaljno iznosilo pravnopolitičke argumente koji mogu biti povod za dorađivanje zakona.

Premda i sami upadaju u kontradiktornosti pa sutkinja Kušan kaže kako suci ne mogu odlučivati temeljem novinskih napisa, argumentirajući potrebu za javnom raspravom kao iznimkom u ovom mandatu, a Abramović se poziva na pisanje Novog lista o tomu da su vladajući isprva namjeravali primijeniti članak 17. Također, Abramović polemizira s, kako piše, “uglednim” pravnicima koji zagovaraju tezu da epidemija nije “prirodna nepogoda” (uzgred, što kad se virus proširi iz laboratorija).

Argumenti ad personam baš i nisu primjereni za suce, kao i politički aktivizam kojem je sudac Selanec pribjegao uoči izbora. Doista je neuobičajeno da suci tijekom postupka iznose mišljenja o predmetima u čijem radu sudjeluju, iniciraju postupke, požuruju suce istodobno tražeći širenje rasprave iako odluke više nisu na snazi... Uostalom, sastav Stožera kojim se puno bave – upravo zbog pitanja razmjernosti – zdravlja i gospodarstva – postaje sve smisleniji.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.