Osjećam se prevarenom. Više se ne nadam isplati četiri plaće koje su nam dužni – ogorčena je Ivanka Naletilić, jedna od zaposlenica Toplane.
Bez otpremnine
Radnici koji nisu potpisali ugovore o radu s novom, Gradskom toplanom d.o.o. pate zbog neizvjesnosti. Njih je 43, dok je 28 radnika prešlo u novu toplinarsku tvrtku, na čijem je čelu Inoslav Latković (HDZ).Organizirali su radnički skup jer žele znati koga će zaposliti i kakva im je budućnost. No, na sastanak s odgovornima, organiziranom u krugu tvrtke, nisu pozvali direktora Gradske toplane Latkovića, a Denis Janžetić (HSS), čelnik posrnule tvrtke, odgovor na to pitanje ne zna.
Bio je pozvan i gradonačelnik Damir Jelić. Ispričao se obvezama u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije, gdje je s direktorom Razvojne agencije Karlovačke županije Viktorom Šegrtom i ministrom Brankom Grčićem potpisao ugovore o pružanju tehničke pomoći za pripremu projekta izgradnje slatkovodnog akvarija u Karlovcu.
Javnost je uznemirila i informacija da je u poslijepodnevnim satima, kada je već završio sastanak u Toplani, istupao u ime HDZ-a o prijedlogu Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, što su mnogi protumačili kao još jedan pokazatelj da mu je stranka iznad Karlovca i Karlovčana.
Nije se pojavila ni Marina Kolaković, Jelićeva zamjenica, koja je na bolovanju, a izostao je i predsjednik Nadzornog odbora Josip Časni, iako je bio pozvan. Tako je u ime vlasnika tvrtke na pitanja odgovarala pročelnica Upravnog odjela za opće i imovinsko-pravne poslove Marija Jelkovac, koja je još jednom ponovila etape stečajnog postupka.
Opet je ukazala i na stav gradonačelnika da se u ostalim gradskim tvrtkama nađe mjesta za radnike koje će stečajni upravitelj, kojeg bi Trgovački sud u Zagrebu uskoro trebao imenovati, proglasiti tehnološkim viškovima. Oni koji su pred mirovinom, osjećaju se poniženima jer im nije ponuđena otpremnina, nego su ostavljeni, kao i ostali, da “vise u zraku” čekajući da pravosuđe odradi posao.
– Tvrtka može ponuditi otpremninu, no tko vam jamči da ćete dobiti svoj novac – upozorava radnike povjerenik Županijskog ureda Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Nikola Badovinac, dok Janžetić dodaje da upravo iz tog razloga nije htio nuditi otpremnine radnicima, s obzirom na to da je od travnja blokiran račun tvrtke.
Međutim, na primjedbe da su mogli stečaj proglasiti mnogo prije blokade računa, kada bi bila veća vjerojatnost da se namire vjerovnici, odgovorni nisu imali odgovora. Radnici ukupno, prema tvrdnjama I. Naletilić, potražuju oko tri milijuna kuna.
Rukovodeći kadar na ledu
– Zaslužili smo otići po Zakonu o radu. Mi smo radnici, a ne krpe. Tri puta sam se najavljivala gradonačelniku da me primi na razgovor, no susreta nije bilo. Imamo pravo biti ogorčeni jer nas većina pošteno radi, pa zaslužujemo i pošten odnos prema nama – kaže I. Naletilić.
Situacija je toliko apsurdna da radnici dolaze na posao i ne rade apsolutno ništa, osim što troše svoje vrijeme. Radnik Goranko Pašić ukazuje na, kako kaže, nevjerojatnu situaciju da prolazi ljeto, a sustavi se uopće ne održavaju.
– Tko će biti odgovoran za to?! Kondenzacija svakog dana grize kotlove. Stvarno mi je mučno ovo gledati – kaže Pašić. Upozoreno je i da nova tvrtka nije preuzela rukovodeći kadar koji se bavi distribucijom toplinske energije i održavanjem, pa se postavilo i pitanje kako ta tvrtka misli dobiti dozvolu od Here za obavljanje toplinarske djelatnosti.
kaj bi vi? a dok ste imali plaću po 8000kn onda ste šutili i dok je bilo sranja. sad kad su vas odjebali,sad plačete? e pa tak vam itreba,sami ste si krivi. mogli ste upozoriti na sva sranja u toj jadnoj propaloj firmi