NIJE SAMO STRATEGIJA

Rat u Ukrajini pokazao što je NATO-ov najveći problem, ovo su ključne lekcije koje bi trebali zapamtiti

Foto: Thomas Peter/REUTERS
Ukrainian soldiers train in the Sumy region near the Russian border
Foto: VALENTYN OGIRENKO/REUTERS
FILE PHOTO: The sky over a Ukrainian air defence volunteer unit in the Kyiv region, Ukraine
Foto: ALINA SMUTKO/REUTERS
Ukrainian service members attend military drills near a frontline in Donetsk region
Foto: STRINGER/REUTERS
FILE PHOTO: Ukrainian serviceman holds a Stinger anti-aircraft missile at a position in a front line in Mykolaiv region
28.12.2024.
u 18:43
NATO mora kontinuirano preispitivati svoju doktrinu, balansirajući između inovacija i adaptacije, istovremeno ne zanemarujući tradicionalne aspekte ratovanja koji su se pokazali i dalje relevantnima
Pogledaj originalni članak

Prema novom izvješću RAND Europe, rat u Ukrajini pokazuje da je NATO-va borbena doktrina teoretski ispravna, ali mnoge članice saveza, uključujući Veliku Britaniju, nemaju dovoljno resursa za njenu provedbu. Analiza pokazuje da nema "uvjerljivih dokaza koji bi sugerirali da rat zahtijeva temeljne promjene u ključnim idejama i pojmovima britanske ili savezničke operativne doktrine". Međutim, za pobjedu u velikom sukobu poput onog u Ukrajini, NATO-u nedostaje dovoljna količina opreme i streljiva.

Rat u Ukrajini obilježili su veliki gubici oklopnih vozila i artiljerije, kao i masovna potrošnja streljiva koja je opteretila ekonomije zaraćenih strana. NATO-ve zalihe i proizvodni kapaciteti obrane značajno su se smanjili nakon završetka Hladnog rata, što je rezultiralo izazovima u opskrbi Ukrajine oružjem.

Prema Business Insideru, posade zrakoplova imale su iznenađujuće ograničen utjecaj na rat u Ukrajini, kao i helikopteri. Protuzračna obrana, poput sustava Patriot i ruskih S-300 i S-400, prisilila je zrakoplove da djeluju s velike udaljenosti od bojišta. Bespilotne letjelice većinom su zamijenile zrakoplove s posadom za izviđačke i napadačke misije. Mali, potrošni dronovi zamijenili su veće bespilotne letjelice, iako masovna uporaba dronova nije dovela do odlučujuće prednosti ni jedne strane.

Ključne lekcije za NATO

RAND ističe nekoliko trajnih pouka iz ukrajinskog rata:
- Potreba za adekvatnim količinama osoblja i materijala
- Važnost nacionalne volje za borbu
- Sposobnost prilagodbe novim taktikama i tehnologijama
Za zemlje poput Velike Britanije, čija se vojska smanjuje na najnižu razinu od Napoleonskih ratova, ovi izazovi posebno su akutni.

Možda najveća lekcija ukrajinskog rata jest važnost prilagodljivosti. NATO mora kontinuirano preispitivati svoju doktrinu, balansirajući između inovacija i adaptacije, istovremeno ne zanemarujući tradicionalne aspekte ratovanja koji su se pokazali i dalje relevantnima.

Ukrajinci objavili snimku: 'Ruski oklopnjaci krenuli u napad, uništili smo ih'

ELIMINIRANI STRANI BORCI

Ukrajinci ubili sjevernokorejske vojnike. Kad su im otvorili džepove, imali su što za vidjeti: 'Rusija pribjegava svim sredstvima...'

Ukrajinske specijalne operativne snage objavile su u nedjelju da su ubile tri sjevernokorejska vojnika u zapadnoj regiji Kursk u Rusiji i zaplijenile njihove dokumente. Njihovi vojni identifikacijski dokumenti "nemaju nikakve pečate i fotografije, patronimijska imena su napisana na ruski način, a mjesto rođenja je navedeno kao Ruska Oblast Tuva", navodi se u priopćenju

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 26

BA
Blokirani admin
20:35 28.12.2024.

" Vaznost nacionalne volje za obranu" jel to znaci da ce prestat globalizam u smislu ubijanja nacionalnih drzava , kulture i tradicije e pa tu ste zakasnili, ja vise nemam volju borit se ni za jednu zemlju , ideologiju , vladu teritorij ...jer kad kao dragovoljac vidim tko vlada Zagrebom , tajkune tipa Tedesci i Milanceta kao el presidenta , zao mi je sto nisam pobjego u Munich

Avatar @promatrač
@promatrač
21:05 28.12.2024.

NATO i zalihe municije, ma daj? Nakon nekoliko mjeseci rata shvatili su da im ponestaje metaka. Kako? Pa, valjda su mislili da je rat poput videoigrice - uvijek imaš neograničenu municiju kad stisneš pauzu. Da ne spominjemo odlučivanje, čak bi i kornjača s migrenom stigla brže do cilja. Ili NATO strategija; "Bolest kao geopolitički alat i strategija" odnosno priče o Putinovom "skorom kraju" koje kruže već godinama – svaki put iz "pouzdanih izvora" bolestan je, otrovan, jede ga vlastita paranoja itd. "Neizlječiva bolest, Putin umire, sezona 7, epizoda 34 – ali ovaj put stvarno, stvarno ozbiljno.

AG
Agram1960
19:35 28.12.2024.

Pokazalo se da je NATO superioran nad inferiornim državama a inferioran u odnosu na superiorne države To su Rusija a i Kina.