VELIKI DVOBOJ

Sanader vs. Milanović

Foto: import
Sanader vs. Milanović
21.11.2007.
u 19:37
Pogledaj originalni članak

Glavni izborni takmaci, Ivo Sanader i Zoran Milanović, čvrsto vjeruju da će Hrvatsku do 2011. godine voditi upravo stranka kojoj su oni na čelu. I ovim paralelnim intervjuom, u kojemu tri dana prije izbora iznose argumente za svoju opciju, a protiv konkurencije, pokušat će se približiti tom cilju.

Kako biste ocijenili svoju dosadašnju kampanju i kampanju glavnog protivnika?
SANADER: HDZ nudi program konkretnih mjera za još bolju Hrvatsku, a SDP obećava ono što smo mi već ostvarili. Otvorili smo 129.000 novih radnih mjesta, vratili smo i vraćamo dug umirovljenicima, sagradili smo 435 kilometara autocesta, osigurali besplatne udžbenike, prijevoz i đačke domove. Dok se oni svađaju oko fotelja, dok se Jurčić i Milanović dogovaraju tko će što raditi, mi idemo dalje. Hrvatska nema vremena za improvizacije. HDZ nudi konkretan program mjera kojima ćemo ostvariti gospodarski rast od sedam posto, srednju školu za sve, veće mirovine, nova radna mjesta i smanjivanje nezaposlenosti na sedam posto, deficit na nuli.
MILANOVIĆ: Zadovoljan sam kampanjom SDP-a jer smo zadržali i povisili standarde političke komunikacije i ponašanja koji građanima vraćaju vjeru u demokraciju. Vidjet će se to i na velikom odzivu na izbore. Naši su suparnici svoje standarde također zadržali: to su standardi laži i mutnih, ilegalnih izvora financiranja. Zašto ne objave imena svojih sponzora? Zašto se boje izravnog sučeljavanja? Zašto ne pokažu račune?



Što smatrate najslabijom točkom svoga protivnika?

MILANOVIĆ: Najgore od svega ipak je nepostojanje bilo kakve smislene politike na bilo kojem području: nema gospodarske politike, nema zdravstvene politike, nema ničega. Zakoni se ne provode, institucije su spriječene raditi svoj posao. Funkcioniranje države svodi se na instinktivne reakcije izgubljenog stranačkog zapovjednika. Njegove sposobnosti sumnjive su kao i podrijetlo njegove goleme privatne imovine.
SANADER: Mog je protukandidata za mjesto premijera i vlastita stranka izbacila s plakata. Govore o timu, ali guraju samo Milanovića, koji pak nije kandidat za premijera. Tamo se ne zna što će raditi on, a što Jurčić. Sve to podsjeća na prošlu koalicijsku vladu na čelu sa SDP-om, koja je cijeli mandat potrošila u stranačkim pregovorima i međusobnim svađama. Hrvatska nema vremena za to. Idemo dalje.

Od izbora do izbora građani su sve iziritiraniji količinom novca koje stranke troše u kampanji. Smatrate li da je korist od tako uloženog novca vidljiva na rezultatima izbora? Što mislite o stavu mnogih građana da taj novac treba iskoristiti za rješavanje problema?
SANADER: Sav taj novac ide hrvatskim tvrtkama u kojima su zaposleni hrvatski ljudi. Građani imaju pravo znati što stranke nude i stranačku promidžbu vidim isključivo u toj funkciji. Zato smo mi naglasak stavili na prezentaciju programa, umjesto da novac trošimo na općenite i puke fraze. Siguran sam da će birači prepoznati tko nudi konkretna rješenja.
MILANOVIĆ: Građani su s pravom ljutiti. Bio bih najsretniji kad bi novac koji stranke, pa i naša, troše na plakate i reklame bio potrošen na hranu i lijekove onima kojima su najpotrebniji. Svjestan sam ipak da u svijetu još – koliko mi je poznato – nema države koja ne podliježe takvom predizbornom folkloru. Mediji i oglašivačka industrija zapošljavaju mnogo ljudi, koji pošteno rade svoj posao, iako smatram da novac uložen u reklamu na rezultat izbora utječe malo. S druge strane, sav novac uložen u dijalog s građanima o njihovim stvarnim problemima, u telefonske i izravne razgovore, na izborni rezultat, vjerujem, utječe mnogo više. Takva nam je komunikacija i obveza, dok su reklame za nas u SDP-u prije svega sredstvo za motivaciju naših birača. Ilustrirat ću to podatkom da posljednjih tjedana često primam pozive i sugestije naših birača koji nerijetko traže više plakata, više reklama, očekujući da u tome pariramo suparničkoj vreći novca bez dna i podrijetla. Mi ipak smatramo da novac u kampanji, kad je već neizbježna, treba trošiti s mjerom i uvijek jasnim izvorom. Zato sam i potpisao peticiju Transparency Internationala koja poziva sve stranke da objave imena i iznose svojih donatora. Mi ćemo to učiniti, a za ostale poziv i dalje stoji. Građani imaju pravo znati. Ako ne možeš voditi kampanju čistih računa, kako ćeš onda voditi državu?!

Politička scena nikad nije bila ovako podijeljena. Mislite li da je to dobro za Hrvatsku? Boje li se male stranke s pravom monolitnosti HDZ-a i SDP-a?
MILANOVIĆ: Bio bih sretan kad bismo imali više stranaka koje imaju veću podršku, ali birači su ti koji odlučuju koja je stranka mala, a koja velika. Potencijalno vidim veću opasnost za politički sustav u umnažanju interesnih grupa nego u jačanju političkih stranaka koje odgovorno obavljaju svoju demokratsku zadaću. U SDP-u nema monolitnosti, vjerujem da smo to dokazali našom otvorenošću za raspravu i različita mišljenja u stranci, kao i otvorenošću prema javnosti. Kod nas se odluke ne donose iza zatvorenih vrata nečijeg kabineta. Demokracija umire iza zatvorenih vrata.
SANADER: Ne znam čega se boje male stranke, ali se građani boje povratka u prošlost, u inflaciju, u veliki deficit koji nudi SDP. Boje se i obnavljanja starih podjela u društvu. To sigurno ne bi bilo dobro za Hrvatsku. Mislim da smo upravo mi u ovom mandatu pokazali da možemo biti odlučni u našim stavovima i istodobno širiti atmosferu tolerancije. Tako ćemo i nastaviti.



Koliko ste daleko spremni ići u ustupcima koalicijskim partnerima ako to bude jedini način da formirate vladu? HSS, npr., traži šest milijardi kuna godišnje samo za poljoprivredu, o HSU da ne govorimo…
SANADER: O koalicijama ćemo konkretnije razgovarati nakon izbora. Međutim, u ovom smo mandatu pokazali da znamo voditi odlučnu politiku i istovremeno biti otvoreni za suradnju s našim partnerima.
MILANOVIĆ: Koalicijski ugovor odredit će rezultati izbora. Do tog će se ugovora doći usklađivanjem naših politika, kako poljoprivredne, tako i mirovinske. Prema onome što iz kampanje znamo o programima naših budućih koalicijskih partnera, razlike između naših politika nisu velike. Naši su ciljevi isti, a razgovori o usklađivanju bit će posvećeni određivanju prioriteta i dinamike njihova ostvarivanja.

Što ako glasovi birača iz tzv. dijaspore, odnosno BiH presude izbore?
SANADER: HDZ će pobijediti i u Hrvatskoj i u XI. izbornoj jedinici. Jedini koji će presuditi na izborima su hrvatski državljani, koji su svi isti pred Ustavom.
MILANOVIĆ: To se neće dogoditi. I to bez obzira na to što HDZ beskrupulozno zlorabi državnu diplomatsku infrastrukturu, kao i državni novac iz pričuvnih fondova za proizvodnju glasova. Zalažem se za to da državljanstvo podrazumijeva pravo glasa i pravo na zastupljenost u parlamentu.
Ali kad je riječ o Hrvatima iz BiH ili hrvatskim zajednicama u inozemstvu, ta zastupljenost treba biti na simboličnoj razini, a ne na takvoj da oni donose političke odluke sudbonosno važne za ljude koji žive u Hrvatskoj. Vrlo jednostavno, promijenit ćemo izborni zakon koji sada stimulira izborne prijevare.

Bi li to trebalo utjecati na predsjednika Mesića kad bude odlučivao kome će dati mandat?
MILANOVIĆ: Ne bi.
SANADER: Predsjednik Mesić je bio jasan kada je rekao da će se pridržavati zakona i neće činiti razlike među zastupnicima. Ali, ponavljam, pobijedit ćemo i u Hrvatskoj i u XI. izbornoj jedinici.

Kakvu proceduru kod predsjednika očekujete nakon prebrojavanja glasova? Hoćete li krenuti k predsjedniku po mandat za sastavljanje vlade nakon dogovora s potencijalnim partnerima ili odmah nakon prebrojavanja glasova?
SANADER: Predsjednik Mesić sam je odgovorio na to pitanje. S moje strane, kao predsjednik Vlade, dužnost mi je biti u stalnom kontaktu s predsjednikom, osigurati funkcioniranje institucija i provedbu zakona.
MILANOVIĆ: Zakon i predsjednik Mesić odlučuju o proceduri, a birači o pobjedniku izbora.



Posljednje su se dvije vlade u kampanjama natjecale obećanjima o smanjenju nezaposlenosti, a to je još uvijek gorući problem i jedan od prvih u anketama o nezadovoljstvu građana. Sve stranke poslodavcima obećavaju da će podržati fleksibilizaciju radnih mjesta. Je li to doista jedini put za smanjenje nezaposlenosti?
SANADER: Točno je da svi govore, ali je HDZ taj koji je smanjio nezaposlenost. Sjećate se onih obećanja lijeve koalicije iz 2000. Oni nisu ništa od toga ostvarili. Ali se zato za mandata HDZ-a otvorilo 129.000 novih radnih mjesta. U novom mandatu nezaposlenost ćemo smanjiti na sedam posto.
Nudimo program novog početka za nezaposlene, osobito mlade i one koji su dugo kroz posla – za prve putem olakšice za zdravstveno osiguranje, a za druge dodatnom edukacijom. Borit ćemo se i protiv rada na crno jer je on loše rješenje za sve, a poglavito za radnike.
MILANOVIĆ: Socijaldemokratski ciljevi – sigurnost radnika i gospodarski rast uz odgovarajuće uvjete za poslodavce – nisu suprotstavljeni, nego komplementarni. Jedno bez drugoga ne ide. Naša industrijska i regionalna politika imat će i učinak povećanja potražnje za radom, koja je najvažniji element poboljšanja položaja radnika. Istodobno smo svjesni potrebe za promjenom strukture hrvatskog gospodarstva uvođenjem novih tehnologija kako bi gospodarstvo bilo produktivnije. Radnicima koji budu tražili novi posao zbog tehnološkog napretka osigurat ćemo 70 posto plaće u prvih šest mjeseci nezaposlenosti i mogućnost obrazovanja za novo radno mjesto, pod uvjetom da ga prihvate. Mi nudimo fleksibilnost za poslodavce i sigurnost za radnike.

Koje ćete tri ključne mjere povući u prvih 100 dana?
MILANOVIĆ: Naš kandidat za predsjednika vlade Ljubo Jurčić već je najavio da će to biti: 1. donošenje programa rada vlade te prihvaćanje zakona i propisa koji će politike SDP-a uvesti u gospodarski i politički sustav, 2. analiza stanja financija države i prihvaćanje fiskalne politike i 3. odluka o programu sanacije zdravstva i brodogradnje.
SANADER: Oslobodit ćemo poslodavce obveze plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje u prvoj godini zaposlenja mladih (koji će i dalje imati punu zdravstvenu zaštitu), omogućit ćemo dopunski rad umirovljenicima (a da pritom ne izgube pravo na mirovinu), povećat ćemo iznos potpore za svako rođeno dijete, već u prosincu ćemo isplatiti dividende Fonda za branitelje i, naravno, nastavit ćemo s povratom duga umirovljenicima, isplaćivanjem dodatka na mirovinu za nove umirovljenike, gradnjom autocesta, dovođenjem plina i vode u sve krajeve i ostalim projektima iz našeg programa.



Prema zadnjim anketama više od 30 posto građana tvrdi da živi lošije nego 2003., što je poražavajuće za aktualnu vlast. Što u novom mandatu obećavate kako bi se živjelo bolje?
SANADER: Prema anketi koju su objavile upravo vaše novine, većina ljudi smatra da živi bolje nego prije četiri godine. To je uspjeh HDZ-a. Ali ima nedovršena posla i zato idemo dalje. U novom mandatu povećat ćemo gospodarski rast na sedam posto, smanjiti nezaposlenost na sedam posto, osigurati srednju školu za sve, nastaviti gradnju prometne infrastrukture. Fiskalni deficit svest ćemo na nulu jer se samo tako može riješiti pitanje vanjskog duga i obraniti stabilnost kune. To je i jedna od bitnih razlika između nas i SDP-a, koji želi povratak na razdoblje visokog deficita.
MILANOVIĆ: To je hipotetsko pitanje za gospodina Sanadera. I ostat će hipotetsko. Što se SDP-a tiče, stvarnim gospodarskim rastom osigurat ćemo više plaće, mirovine i dividende, niže doprinose, kvalitetnije obrazovanje i zdravstvene usluge, više pravde i sigurnosti u državi.

Koje kapitalne investicije planirate u sljedećem mandatu? Koliko ćete novca uložiti u to?
SANADER: Planiramo daljnju gradnju prometne i željezničke infrastrukture, vodoopskrbnog sustava i, naravno, plinofikaciju. Među takvim je projektima i gradnja pelješkog mosta, nizinske pruge od Rijeke do granice s Mađarskom, kanala Sava – Dunav, kao i plinovoda prema Dalmaciji s pripadajućom regionalnom plinovodnom mrežom. U planu je i završetak autoceste Zagreb – Rijeka, Split – Ploče – Dubrovnik, Koridor VC, Zagreb – Sisak. U sve to planira se uložiti oko 19 milijardi kuna ili oko sedam posto BDP-a godišnje.
MILANOVIĆ: Kapitalne investicije SDP-ove gospodarske politike su one u željeznicu i energetiku. O iznosima je prerano govoriti prije nego što budu obavljene analize državnih financija. Zbog netransparentnog rada ove vlade teško je znati kakvo je u njima stanje.



Vanjski dug i unutarnje neplaćanje bile su teme prošlih izbora, a i sad su. Čime mislite riješiti taj problem?

MILANOVIĆ: Već smo predstavili naš zakon o obveznom plaćanju u roku od 60 dana, koji će se odnositi na sve subjekte u poslovanju, pa tako i na državu. Vanjski se dug može riješiti jedino povećanjem domaće proizvodnje, što je i osnovni cilj naše industrijske politike.
SANADER: Vanjski dug nije problem od jučer niti će se riješiti preko noći. Potrebno je to pitanje rješavati sustavno i u fazama. U ovom mandatu uspješno smo obavili prvu fazu, to jest doveli smo u red državne financije, smanjili fiskalni deficit i smanjili vanjski dug državnog sektora sa 33 posto na 22 posto. Jasno je da se jedino sinergijskim učinkom fiskalne i monetarne politike može riješiti pitanje vanjskog duga.  Stoga ćemo nastaviti fiskalnu prilagodbu prema uravnoteženju proračuna, čime će nestati i potreba za zaduživanjem države, a do tada ćemo se orijentirati na financiranje na domaćem financijskom tržištu. Također ćemo dodatno poticati proizvodnju i konkurentnost našeg gospodarstva, nastaviti razvoj domaćeg financijskog tržišta i tako stvoriti bolje uvjete za smanjivanje vanjskog zaduživanja privatnog sektora.

Hoće li državna regulativa biti iskorištena da se smanji zaduživanje građana, jer kako stvari stoje živimo kao pijani milijunaši na račun kredita?
MILANOVIĆ: Naš je osnovni cilj povećanje domaće proizvodnje, nacionalnog dohotka i plaća kako bi građani veći dio svoje potrošnje financirali iz plaća, a ne iz kredita.
SANADER: Banke samostalno postavljaju uvjete za odobravanje kredita te je činjenica da se danas do tih kredita puno lakše dolazi. Slobodan je izbor građana hoće li uzimati kredite. Država se ne može i ne želi upletati u njihove odluke. Osim toga, monetarna politika nije u ovlastima vlade, nego Hrvatske narodne banke.

Hrvatska je među najcentraliziranijim državama. Koji je vaš plan decentralizacije?
SANADER: Mi smo izmjenama i dopunama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave pridonijeli pravednijoj raspodjeli poreznih sredstava. Time smo, ukupno gledajući, osigurali bolju fiskalnu poziciju lokalnih jedinica, koje sada za svoje funkcije imaju više sredstava na raspolaganju. Međutim, jedna od ključnih zapreka snažnijoj fiskalnoj decentralizaciji je još uvijek neravnomjeran razvoj hrvatskih krajeva.
Stoga smatramo da se prikupljeni novac mora pravedno preraspodjeljivati i tim krajevima osigurati dovoljno sredstava za provođenje preuzetih funkcija. Time se pridonosi ravnomjernijem razvoju Hrvatske. U tom smislu, donijet ćemo novi zakon o regionalnom razvoju.
MILANOVIĆ: Decentralizacija ovlasti, ali i sredstava. Regionalna politika SDP-a stvorit će pretpostavke za ravnomjerniju raspodjelu poreznih prihoda i razvoj svih regija.



Trebaju li ministri i saborski zastupnici prodati svoje dionice ili udjele u fondovima, ako ih imaju, kad preuzmu dužnost? I tko će to kontrolirati?
SANADER: Svaki građanin ima pravo na vlasništvo, ali ministri i saborski zastupnici ne smiju doći u sukob interesa. Na primjer, mjerodavni saborski odbor, pod vodstvom predstavnika oporbe, već je u ovom mandatu zaključio da je Radimir Čačić bio u sukobu interesa.
MILANOVIĆ: Dionice da, udjele u fondovima, ako ih posjeduju, ne. Razlika je u tome što vlasnik dionice s dužnosničkog položaja teoretski može utjecati na poslovanje poduzeća kojega je suvlasnik pa se nalazi u sukobu interesa. Prema zakonu, u fondovima nijedna dionica ne može biti dominantna, pa tamo te opasnosti nema. Kontrolu će preuzeti saborsko Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa.

I Sanader i Račan su se 2003. bili spremni okladiti da će RH ući u NATO 2006. To se nije dogodilo. Mislite li da će to biti izvedeno u ovom mandatu i što ako potpora javnosti izostane?
MILANOVIĆ: Prije svega, ne vjerujem da se Ivica Račan, kao odgovoran političar, bio spreman kladiti o bilo čemu, a pogotovo ne o tako važnom pitanju nacionalne sigurnosti. Moraju odlučivati svi građani na referendumu, a mi u SDP-u vjerujemo u njegov uspjeh.
SANADER: Zahvaljujući našem radu i diplomatskim aktivnostima te na temelju vlastitih procjena, NATO je 2006. donio stratešku odluku o daljnjem proširenju i odredio je za to konkretan vremenski okvir. Pozivnicu očekujemo u travnju 2008. O tome sam osobno razgovarao s predsjednikom Bushom, kancelarkom A. Merkel, glavnim tajnikom Schefferom i mnogim drugim državnicima.

Pobijedite li na izborima, moguće je da će vaša vlada uvesti Hrvatsku u EU. Građani u zemljama istočne Europe, koje su ušle u EU, teško su to podnijeli s obzirom na niz mjera koje predstavljaju udarac na standard. Kako će proći Hrvatska?
SANADER: Sve su nove članice profitirale ulaskom u EU. Standard građana je poboljšan. Reforme su potrebne, ponekad teške, ali se na kraju isplate. Uime SDP-a Neven Mimica rekao je za Reuters da moramo odgoditi ulazak u EU kako bi se izbjegla primjena zahtjevnih standarda. Ja se ne slažem. Time se šalje vrlo negativan signal stranim i domaćim investitorima. Moja vlada neće odgoditi datum ulaska u EU.
MILANOVIĆ: Naša politika sadržava pripremu za restrukturiranje gospodarstva i države, cilj koje je maksimiziranje koristi od pristupanja EU, uz istovremeno minimiziranje troškova. Uza želju za brži ulazak u EU, mi vjerujemo da je dobra priprema Hrvatske za taj ulazak mnogo važnija.


O budućoj strukturi vlade

Kakva će biti struktura vaše vlade? Hoće li pretegnuti politika ili struka?
MILANOVIĆ: Vlada je uvijek politička bez obzira na to sjede li u njoj stručnjaci ili, kao sada, nestručnjaci. Vlada je političko tijelo koje će se u svojim odlukama maksimalno oslanjati na politiku i mišljenje struke.
SANADER: Politička vizija i stručna provedba elementi su koji će biti prisutni u vladi. Ali najvažnije je da će se odluke donositi u vladi, kako propisuje Ustav. I tu se razlikujemo od SDP-a, gdje se ne zna što će tko od njih raditi.


O mogućim smjenama ministara

Hoće li u sljedećem mandatu ministri biti smjenjivani ako se pojavi sumnja da su umiješani u korupciju ili da je, pak, nisu vidjeli tamo gdje su trebali?
MILANOVIĆ: To se, prije svega, u mandatu vlade na čelu sa SDP-om neće događati. Ali odgovor na vaše hipotetsko pitanje je potvrdan, uz napomenu da će odgovorni odlaziti sami, a ne čekati da ih netko smijeni.
SANADER: Imamo nultu toleranciju prema korupciji. To se odnosi i na ministre. No, odbacujem manipulaciju onih koji nama traže trun u oku, a ne vide brvno u svome. Podržavamo institucije da nesmetano rade svoj posao. U borbi protiv korupcije ne idemo samo dalje, nego idemo do kraja.

Pogledajte na vecernji.hr