Španjolska vlada bez apsolutne većine

Sánchez premijer iz drugog pokušaja?

Foto: SERGIO PEREZ/REUTERS/PIXSELL
Sánchez premijer iz drugog pokušaja?
24.07.2019.
u 23:45
Dobio je 124 glasa, ali u drugom glasovanju danas Sánchezu je potrebna relativna većina koju će vjerojatno imati
Pogledaj originalni članak

Započeli su dani parlamentarnog glasovanja za čelnika Socijalističke stranke (PSOE) Pedra Sáncheza, tri mjeseca nakon izbora u Španjolskoj. Sánchez jučer u prvom danu glasovanja nije dobio podršku kada se tražila apsolutna većina (176 glasova) od 350 zastupnika. Dobio je 124 glasa, ali u drugom glasovanju danas Sánchezu je potrebna relativna većina koju će vjerojatno imati.

I krajnja ljevica u vladi

Pregovori za dolazak do većine su potrajali i zato što su u njih socijalisti krenuli s arogancijom. Ponašali su se kao da imaju polovicu parlamentarnih mjesta, a ne 123 koliko su dobili na izborima u travnju. Stranka ljevice Unidas Podemos (UP), koja je nakon izbora oslabila jer je pala sa 71 mjesta na 42 mjesta u parlamentu, htjela je zadržati ključnu ulogu koju je imala kada je Sánchez prije godinu dana rušio u parlamentu vladu pučanina Mariana Rajoya. Dapače tada Podemos nije bio u vladinoj koaliciji, već su je podupirali izvana, a sada su htjeli i formalno biti u vladi. To bi svakako bila velika novost, odnosno prvi puta u povijesti od pada Francova režima da krajnja ljevica bude u vladi. Socijalisti su htjeli to izbjeći i ciljali su na liberalnu stranku Ciudadanos. Koalicija PSOE-Ciudadanos imala bi solidnu većinu sa 180 mjesta.

Glasovi separatista

Protekla tri mjeseca Španjolci su prisustvovali gotovo nerealnim pregovorima za dolazak do vladine većine. Prema španjolskom ustavu ako se u roku od tri mjeseca od izbora ne uspije sastaviti vlada ide se na nove izbore. Sánchez je prijetio novim izborima, a prema ispitivanju javnosti vjerojatno bi dobio više mjesta u parlamentu od onih koje je dobio u travnju. Zapravo PSOE i UP imaju zajedno 165 mjesta, sa šestoro baskijskih nacionalista stranke PNV, valencijskim zastupnikom, te katalonskim, bi se došlo do 173 mjesta, te su se budućoj vladinoj kompoziciji pridružila i četiri zastupnika stranke Eh-Bildu (političko krilo baskijske vojne organizacije ETA-e). Zatim ima još 18 nezavisnih zastupnika. Na taj način Sánchez ima parelamentarnu većinu.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.