JEDNA SKUPINA POSEBNO UGROŽENA

Širi se zabrinjavajuć trend među Hrvatima: 'Ako se to nastavi, moglo bi doći do povratka opasnih bolesti'

Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Širi se zabrinjavajuć trend među Hrvatima: 'Ako se to nastavi, moglo bi doći do povratka opasnih bolesti'
20.10.2024.
u 07:20
"Pad procijepljenosti povećava rizik za epidemijsko javljanje bolesti koje su u potpunosti suzbijene cijepljenjem, a što je veći broj oboljelih, veća je vjerojatnost teških oblika bolesti, uključujući i smrtne ishode ili trajne posljedice kod pojedinaca", upozorava Kaić
Pogledaj originalni članak

Procijepljenost djece protiv zaraznih bolesti je u blagom porastu, iako je i dalje niža nego u godinama prije pandemije koronavirusa, no zabrinjava pad cijepljenja predškolske djece, posebno u županijama s niskim obuhvatom, ističe Služba za epidemiju zaraznih bolesti HZJZ-a.

Procijepljenost u školskoj dobi još je na visokoj razini, što je ključ za održavanje kolektivnog imuniteta, no pad procijepljenosti u predškolskoj dobi predstavlja realnu opasnost, posebno u županijama s niskim obuhvatima, upozorava Bernard Kaić, voditelj Službe za epidemiju u HZJZ-u. Ako se taj trend nastavi, moglo bi doći do povratka bolesti koje su se nekoć kontrolirale cjepivima.

Prema Izvješću o procijepljenosti u 2023. godini obuhvat cjepivom protiv difterije, tetanusa i hripavca (DTP) na nacionalnoj razini je bio preko 92,6 posto u primarnom cijepljenju i gotovo 91 posto u prvoj revakcinaciji. Iako je riječ o blagom porastu u usporedbi s 2022. (92 posto), obuhvati su i dalje niži od predpandemijskih godina. Naime, 2020. je procijepljenost iznosila 93,7 post, a 2019. 94,4 posto.

Kaić naglašava kako su velike razlike među županijama dodatno zabrinjavajuće, pa je tako u Dubrovačko-neretvanskoj županiji primarnu dozu DTP cjepiva primilo 79 posto djece, a drugu svega 42 posto, što predstavlja realnu prijetnju zdravlju djece. "Pad procijepljenosti povećava rizik za epidemijsko javljanje bolesti koje su u potpunosti suzbijene cijepljenjem, a što je veći broj oboljelih, veća je vjerojatnost teških oblika bolesti, uključujući i smrtne ishode ili trajne posljedice kod pojedinaca", upozorava Kaić.

Glavni uzrok smanjenja procijepljenosti su dezinformacije koje se šire među roditeljima, objašnjava Kaić. Kaže kako roditelji često ne vide korist od cijepljenja i boje se da nuspojave nadmašuju koristi za dijete. "Nažalost, veliki broj roditelja dobiva netočne informacije iz nepouzdanih izvora, najčešće putem društvenih mreža, što dovodi do pada povjerenja u cjepiva. Tek manji dio djece ima kontraindikacije za cijepljenje, a većina je necijepljena iz drugih razloga, među koje spada odbijanje cijepljenja", navodi.

Izvješće HZJZ-a također pokazuje da su cijepljenja u školskoj dobi na visokoj razini, što značajno doprinosi održavanju kolektivnog imuniteta. Primjerice, docjepljivanje protiv difterije i tetanusa (DTP) u osmom razredu osnovne škole iznosi 92 posto, blago više nego prethodne godine, pa ta razina procijepljenosti osigurava da djeca koja su propustila primarna cijepljenja u predškolskoj dobi ipak postignu određenu razinu zaštite kasnije. Najniži obuhvati u primarnom cijepljenju i docjepljivanju bilježe se u u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, uz Primorsko-goransku i Splitsko-dalmatinsku županiju. Najbolja situacija je u Virovitičko-podravskoj županiji gdje je cijepljeno skoro 98 i pol posto djece. Slijede ju Osječko-baranjska i Ličko-senjska županija s gotovo 97 posto cijepljenih.

VEZANI ČLANCI:

DR. MIROSLAV VENUS

Stručnjaci pozivaju na cijepljenje protiv gripe i pneumokoka

Ordinacije obiteljskih liječnika unazad nekoliko tjedana pune su pacijentima s respiratornim bolestima. U Hrvatsku je upravo stiglo cjepivo protiv gripe, a stručnjaci pozivaju da se oni koji su u rizičnoj skupini, cijepe i protiv pneumokoka. Riječ je o bolesti koja uzrokuje upalu pluća, a za mnoge kronične bolesnike, ona može dovesti do fatalnih ishoda. O svemu smo više ragovarali s prim.dr.sc. Miroslavom Venusom, dr. med., spec. epidemiologije, ravnateljem Zavoda za javno zdravstvo Sveti Rok Virovitičko-podravske županije i predsjednikom Hrvatskoga epidemiološkog društva Hrvatskoga liječničkog zbora.

Razina procijepljenosti protiv ospica, rubeole i zaušnjaka (MPR), iznosi 90,1 posto, što je blagi porast u odnosu na prethodnu godinu kada je cijepljeno 89,9 posto djece. Iako su postignuti određeni pomaci, ovaj postotak je još uvijek niži u usporedbi s pretpandemijskom 2019. godinom, kada je obuhvat iznosio 93 posto. I tu je najmanje cijepljenih je u Splitsko-dalmatinskoj (77,6 posto) i Dubrovačko-neretvanskoj županiji (79,6 posto). Devet županija ipak bilježi blagi porast pri prvom cijepljenju tim cjepivom. 

Kaić ističe potrebu aktivnog pozivanja djece na cijepljenje i pružanjem točnih informacija roditeljima. "Roditelji najviše vjeruju izabranom liječniku, ali zdravstveni radnici često nemaju dovoljno vremena za razgovor s njima. To dodatno otežava situaciju", upozorava. "Kako bi se poboljšala procijepljenost, potrebno je uložiti dodatne napore u edukaciju roditelja i zdravstvenih radnika, kao i povećati dostupnost pouzdanih izvora informacija.“

Prema izvješću, cijepljenje protiv hepatitisa B u dojenačkoj dobi također bilježi porast te je cijepljeno 92 posto, što je više u usporedbi s 2022. i 2021. godinom. Situacija je najbolja u Virovitičko-podravskoj županija koja broji 98 posto cijepljene djece. Dubrovačko-neretvanska županija broji tek oko 75 posto procijepljene djece protiv hepatitisa B.

Cijepljenje protiv pneumokokne bolesti u dojenačkoj dobi, uvedeno 2019. godine, bilježi procijepljenost od 92,3 posto za prvo cijepljenje i 90,3 posto za revakcinaciju u drugoj godini života. I ovdje se primjećuju velike razlike među županijama, pri čemu je najniži obuhvat zabilježen u Požeško-slavonskoj s nešto više od 73,3 posto, odnosno 82,4 procijepljenosti, a najviši u Virovitičko-podravskoj županiji s gotovo 98 posto cijepljene djece.

Kada je u pitanju cijepljenje protiv HPV-a, obuhvat među mladima i dalje je relativno nizak. Cijepljenje je prvenstveno dostupno učenicima osmih razreda osnovnih škola, gdje obuhvat iznosi oko 50 posto. Iako postoji mogućnost cijepljenja i mlađe i starije djece te adolescenata i mladih odraslih, postotak cijepljenih u tim dobnim skupinama je znatno niži.

VEZANI ČLANCI:

"Nažalost, postoje predrasude prema HPV cjepivu, posebno među odraslima", napominje Kaić. "To se vidi u činjenici da cjepivo nema isti tretman kao druga cjepiva koja se provode u školskoj dobi, iako nema razloga da bude drugačije tretirano. Trebalo bi ga poticati na sve načine jer ovo cjepivo sprečava određene vrste raka".

Ističe da je od ključne važnosti povjerenje roditelja u zdravstvene institucije i liječnike te da svi zainteresirani dodatne informacije trebaju potražiti iz pouzdanih izvorim poput Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Europske agencije za lijekove ili Svjetske zdravstvene organizacije. "Samo uz visoku razinu kolektivne zaštite možemo spriječiti povratak bolesti koje su do sada bile pod kontrolom", poručio je.

FOTO Znate li koji hrvatski grad leži na sedam rijeka? Ne samo to, smješten je i podno čak devet planina!

Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Karlovac: Osvježenje u Korani
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Knin: Snijeg prekrio planine Svilaju i Dinaru
Foto: Zvonimir Barisin/HaloPixPIXSELL
Pogled na planinu Kozjak
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Visoke temperature ispraznile su ulice Knina
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Knin: Izgradnja pješa?ko-biciklisti?kih mostova na rijeci Krki i Butižnici
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Knin: Nizak vodostaj rijeke Krke kod Knina
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
Proljetni ugođaj na slapu Krčić
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Knin: Kninska tvr?ava ispod oblaka
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Slap Krčić na izvoru rijeke Krke u Kovačiću okovan ledom, ali prepun posjetitelja

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

SV
svirač
09:24 20.10.2024.

Nakon mrna cjepiva koja ste na velika zvona proglašavali 'safe and effective' više vam ništa ne vjerujem. Mrna je najveći zločin u povijesti medicine, a vi najavljujete sva buduća cjepiva na toj bazi. I kako da znamo da već sad sva ova dječja cjepiva nisu takva? Ma ne vjerujem ja više toj 'znanosti'.

EJ
ejStef
10:07 20.10.2024.

Dva su problema kod cijepljenja, jedno je forsiranje medicine i farmaceutske industrije, gdje se zapravo nerealno reklamiraju cjepiva, a drugo su društvena kretanja, gdje se razne društvene pretpostavke i hypeovi uspoređuju sa znanošću. Taj trend je općenito više prisutan kod lijevo progresivnih ideologija, no konkretno kod cijepljenja, tu su se ujedinili i desni i lijevi sa svojim teorijama... Cjepiva su to što jesu, znanstveno gledajući smanjuju mogućnost dobijanja neke bolesti ili smanjuju simptome, uz moguće nuspojave, no prezentacija istih u javnosti je poprilično upitna. Npr. imate cjepivo protiv gripe, koje je otprilike učinkovito 60-70%, ali jako ovisi o sezoni, rizičnim i dobnim skupinama, te još nekim faktorima. Covid cjepivo je pak poseban slučaj... Odmicanje od znanosti je još jako vidljivo u trendovima ekologije i rodova, zato se to često zove religijom, odnosno ideologijom.

Avatar Urban Fox
Urban Fox
09:02 20.10.2024.

Ovak i onak nas ima previše pa nek priroda napravi svoje, i to čim prije!!!