Plinofikacija

Slab interes za plin završetak projekta odgodio do 2019.

Foto: 'kristina stedul fabac'
Slab interes za plin završetak projekta odgodio do 2019.
17.09.2010.
u 09:26
Montcogim se 2001. obvezao do kraja 2007. sagraditi 828 km mreže u svim gradovima i općinama. Završeno je 66 km, a priključeno 1200 korisnika.
Pogledaj originalni članak

Zbog neočekivano slabog interesa građana za priključenje na plinsku mrežu, plinofikacija Karlovca, ali i čitave županije, kasni. Po prvom ugovoru, koji je još 2001. godine potpisan između Montcogima i Karlovačke županije, dakle svih gradova i općina, do kraja 2007. trebalo je sagraditi 828 kilometara mreže. Do danas je sagrađeno 66 kilometara – kaže Josip Šafar, karlovački dožupan i predsjednik Povjerenstva za plinofikaciju Karlovačke županije.

 Problemi koncesionara

 Koncesionar Montcogim ponudio je Povjerenstvu novi ugovor kojim se obvezuje da će županiju ‘prekriti’ plinskom mrežom do kraja 2019.

 – Iako je neko vrijeme i Montcogim imao manjih problema s isporukom plina, njih i nas iznenadio je slab interes potrošača. U Svetoj Nedelji, primjerice, gdje je sjedište te tvrtke, građani dugo čekaju priključak. U Karlovcu je situacija drukčija; sagrađena su 63 kilometra, a može se priključiti više od 10.000 građana, no priključak za plin ima samo 1200 korisnika. Do kraja 2019. samo će u Karlovcu biti ukupno 426 kilometara plinskih instalacija – rekao je Josip Šafar.

 Odustali od plina

 Dinamiku usporava i nedovoljna promocija tvrtke. U nekim su općinama plin zaustavili i neriješeni imovinsko-pravni odnosi, što mora riješiti lokalna samouprava.

 Montcogim je posljednjih godina preuzeo i distribuciju plina za neke veće karlovačke tvrtke.

 – Zbog poskupljenja plina Toplana do daljnjeg neće koristiti taj energent, kao ni ciglana Wienerberger, koja je lanjske zime ugasila peći, a to opet učinila prije tri dana. To je dodatni ‘udar’ na zaradu koncesionara. Montcogim je planirao zaradom od priključaka financirati gradnju plinske mreže po gradu i izvan njega, ali to sada nije u mogućnosti – objasnio je J. Šafar.

 Plin mogu koristiti i Ogulinci. U središtu su grada sagrađena tri kilometra mreže. Po novom, 2011. počinje izgradnja mreže u Draganiću, Bariloviću, Ozlju, Dugoj Resi, a bit će nastavljena u Ogulinu. U planove su do 2013. uključeni Netretić, Žakanje, Ribnik i Slunj, a do kraja 2019. po etapama će biti završena gradnja mreže po općinama i gradovima.

Na ruku potrošačima ide podatak da se cijena priključka nije mijenjala od 2001., kada je počela plinofikacija županije. Priključak stoji 503 eura ako se plaća jednokratno, 540 eura na 12 rata, a 570 za dvogodišnju otplatu. U cijenu su uključeni postavljanje instalacija u dužini osam metara od glavnog voda do objekta (svaki dodatni metar stoji 8,11 eura), zatim ormarić s regulatorom i plinomjer koji se postavlja kada vlasnik kuće ili stana ugradi unutarnje instalacije. Korisnik plaća onoliko plina koliko potroši - kubični metar stoji 2,46 kuna bez PDV-a i bez subvencije države.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

MU
muthafka
14:19 17.09.2010.

montcogim ima proizvod koji je tržištu zanimljiv ali ga menedžeri ne nude niti reklamiraju, samo ćekaju kad će neki predstavnik stanara doći sa potpisima suvlasnika da se uvede plin u zgradu! naćekaće se......