JAVIER SOLANA POSLAO PORUKE EU-A PREMA BIH

Solana: Pomoći ćemo, ali nećemo nametati ustavna rješenja

20.05.2009.
u 23:00
Pogledaj originalni članak

Pomalo u sjeni američkog potpredsjednika Josepha Bidena i njegovih poruka ostale su proteklih dana riječi Javiera Solane, drugog vrlo značajnog bosanskohercegovačkoga gosta. Europski povjerenik za vanjsku i sigurnosnu politiku je u protekla dva dana boravka u BiH uputio poruke koje su umnogome harmonizirane s američkim stavovima.

Stiglo upozorenje
Međutim, zbog bh. zemljopisnog položaja i strateških planova za integraciju u Europsku uniju, Solanine riječi, makar dolazile i neposredno pred izbore za Europski parlament i promjenu administracije u Bruxellesu, imaju posebnu težinu.

Kratkoročno, najznačajnije i najozbiljnije zvuči njegovo upozorenje vezano uz očit zastoj u ispunjavanju uvjeta za liberalizaciju viznog režima. BiH, kaže Solana, nije na popisu zemalja koje se kreću u smjeru ukidanja viza za njezine građane.

Za sve zemlje postavljeni su isti zahtjevi i uvjeti. Neke zemlje regije su to prihvatile i uradile i one su već u procesu liberalizacije viznog režima. BiH još nije i vi niste na popisu zemalja koje se kreću u tom smjeru, kazao je Solana nakon današnjih razgovora s visokim predstavnikom Valentinom Inzkom i šefom misije EUPM-a Stefanom Fellerom.

Upozorio je Solana da je ovakva situacija prvenstveno rezultat nedostatka konsenzusa među bh. liderima. Europska unija bi očito znala cijeniti i ograničeni napredak, kao što je usvajanje temeljnih zakona koji se nalaze u mapi puta za liberalizaciju viznog režima.

Očito je da je i Europska unija, pa i sam Solana, ohrabrena posjetom američkog potpredsjednika. Solana ga je nazvao svojevrsnim “elektrošokom”. - Govorili smo apsolutno i iznimno jasno. Nekad vrlo izravno i grubo, a samo dobri prijatelji to mogu učiniti, a mi jesmo dobri prijatelji, ustvrdio je Solana.

Najavio je i moguće promjene u međunarodnoj prisutnosti u Bosni i Hercegovini, i to na lagan i konstruktivan način.

- Onoga trenutka kada budu ispunjeni uvjeti koje je postavila međunarodna zajednica, te promjene bit će fundamentalno pozitivne za narode u Bosni i Hercegovini. Nadam se da smo zajedno s liderima u BiH sposobni pokrenuti zemlju naprijed i izvući je iz stagnacije i zastoja koji traju već nekoliko godina, rekao je europski povjerenik.

Sami morate odlučiti
Kada je u pitanju ustavna reforma, Solana je jasno poručio da EU neće koristiti politiku “mrkve i štapa”.

- Nećemo nametati ustav nikome. Vi morate odlučiti o tome kakav će vam biti ustav, a mi ćemo vam pomoći u tome, poručio je Solana.

Pogledajte na vecernji.hr