Europski sud za ljudska prava (ESLJP) donio je odluku (pet „za“ i dva „protiv“), od koje bi mogli porasti apetiti političkih opcija koje imaju loše mišljenje o našem pravosuđu. Odbijen je zahtjev bivše ustavne sutkinje Altine Xhoxhaj (50) protiv Albanije koja je razriješena dužnosti u izvanrednom „postupku provjere“ svih sudaca i tužitelja. Na temelju te „provjere“ stotinjak sudaca i tužitelja izbačeno je iz pravosuđa, čak i brojni čelnici najviših sudova. Deseci njih dali su ostavku kako bi izbjegli provjeru pa i glavni državni odvjetnik. Desetak ih se obratilo ESLJP-u. Udruga sudaca tražila je ukidanje „vettinga“ tvrdeći da flagrantno krši Europsku konvenciju o ljudskim pravima.
Tri kriterija provjere
Zakon o provjeri bio je odgovor na višegodišnju lošu percepciju pravosuđa, problematična imenovanja, rašireno mišljenje o podmićivanju tužitelja radi odbacivanja slučajeva ili sudaca kako bi držali predmet u ladici ili favorizirali neke stranke. U rezoluciji Europskog parlamenta iz 2015. izražena je zabrinutost zbog korupcije u pravosudnom sustavu te je Albanija pozvana da osnaži institucionalne kapacitete za borbu protiv korupcije.
Svi suci i tužitelji od studenog 2017. podvrgnuti su dvostupanjskoj provjeri neovisnog (izvanpravosudnog) povjerenstva po tri kriterija: procjena imovine pravosudnih dužnosnika i članova uže obitelji, provjera integriteta u kontekstu mogućih veza s organiziranim kriminalom i ocjena profesionalne kompetencije. Zakon je prošao ocjenu albanskog ustavnog suda, a i Venecijanska komisija zaključila je da je bio nužan kako bi se Albanija „zaštitila od pošasti korupcije, koja bi, ako se ne riješi, mogla uništiti (pravosudni) sustav“.
Sutkinja Xhoxhaj, koja je rođena i živi u New Yorku, 1995. imenovana je za okružnu sutkinju u Tirani, pa je bila članica višeg suda i 2010. imenovana je ustavnom sutkinjom na devetogodišnji mandat. I njezin suprug bio je dužnosnik, te su od 2003. godišnje podnosili imovinske kartice, a ona je 2016. podnijela tri izjave u skladu sa zakonom o provjeri. Povjerenstvo je utvrdilo nedosljednosti u prijavi imovine te sukob interesa jer se nije izuzela u povodu ustavne tužbe koja se ticala i njezina oca. Sutkinja nije uspjela svojim i suprugovim legalnim primanjima opravdati kupnju stana od 101 četvornog metra niti je dokumentirala izvor nekih primanja. Suprug joj godinama nije prijavljivao neke primitke, a ona je zatajila i inozemni bankovni račun.
Mjera nije pretjerana
Naši suci i dužnosnici dužni su prijaviti štednju višu od 30.000 kuna, ali nema mehanizma na temelju kojeg je to moguće provjeriti te je naš Ustavni sud pokušaj davanja ovlasti Povjerenstvu za dužnosnike zakonodavne i izvršne vlasti ocijenio neustavnim.
ESLJP je zaključio da je postupak bio pošten, proveden od neovisnog i nepristranog tijela tako da nisu povrijeđena načela pravne sigurnosti. Razrješenje dužnosti nije pretjerana mjera, pa ni doživotna zabrana pristupa pravosudnim dužnostima zbog ozbiljnih kršenja etičkih pravila, već u skladu s potrebom zaštite integriteta pravosudne funkcije i povjerenjem javnosti u pravosudni sustav. Hoće li se naša politika povesti za albanskim primjerom?
>> VIDEO Od 12. veljače do 15. svibnja posjetite izložbu "Hrvatska svijetu"
Ako se takvo pravilo uvede kod nas, mi bi ostali bez sudaca.