BEZ KRINKE

Strujni prekidač u Vladi

09.11.2005.
u 18:24
Pogledaj originalni članak

Jesu li radnici ITAS-a, tvornice iz Ivanca za koju je malo tko znao dok joj nisu isključili struju, doista dignuli na noge cijelu Vladu? S obzirom na to da je Sanader jučer iznenada okupio ministarsku ekipu kako bi HEP-u preporučio da ponovo aktivira strujni prekidač, izgledalo bi da je tako.

Francuska predgrađa u dimu, plamenu i socijalnim neredima nisu tako daleko da se makar oslabljene vibracije ne bi osjetile i u drugim krajevima Europe. Ali, Banski dvori sigurno se nisu zabrinuli samo zbog netom obnovljena voznog parka. Jučerašnja izvanredna sjednica Vlade i njezini zaključci o ITAS-u složeniji su slučaj iako je prilično izvjesno da će i na ovim prostorima tragični prizori iz Francuske s vremenom pomaknuti prag socijalne osjetljivosti.

Radnici ITAS-a već dugo zovu u pomoć. Prije nego što su se zabarikadirali u hladnu i tamnu tvornicu bez struje kako bi štrajkali glađu, poduzimali su i druge akcije. Njih dvjestotinjak 21. listopada blokiralo je promet na ivanečkom rotoru prema državnoj cesti koja povezuje Lepoglavu, Ivanec i Varaždin. Ali ni prije toga, dok su "pristojno molili", ni nakon toga, struja nije bila uključena.

Preuzeta roba mora se platiti, rezonirala je državna tvrtka koja proizvodi struju i doista nije na HEP-u da se bavi socijalom, repovima kriminalnih privatizacija i političkim pregovorima s pogođenim socijalnim skupinama. Nisu reagirali ni Ivanec ni Varaždinska županija koji su, kako tvrde radnici, mogli za ITAS dati jamstvo da će struja biti plaćena.
Zaposlenici ITAS-a nisu šest mjeseci dobili plaću, ali su već na rotoru najavljivali da se neće predati i da će tu stvar izgurati dok se ne vrati struja. Drugim riječima, dok ne budu sigurni da im zbog lopova i indolentnih političara neće biti ugašena radna mjesta.

Ali već u toj fazi,apel ITAS-ovih radnika dobiva dodatne političke slojeve. Lokalni SDP poslao im je 200 sendviča. Jučer u Saboru SDP-ov zastupnik Marin Jurjević s ITAS-om je na aktualnom satu dočekao samog premijera. Za Sanadera je to očito bio znak za uzbunu, jer refleksno je Jurjeviću odgovorio da će Vlada taj slučaj uzeti u svoje ruke. Ako tu situaciju ne riješi varaždinski župan.

Tako je u štrajk ivanečkih radnika za saborskom govornicom uvučen i haenesovac Čačić, varaždinski župan. On je pak prije nekoliko dana napao Vladu, ocijenivši je nesposobnom. U vladajućim krugovima Čačića se pak povezuje s tim slučajem jer je Coningov kadar zakuhao nesretnu ITAS-ovu privatizacijsku storiju.

ITAS je, sve u svemu, jedan od klišeja hrvatske privatizacije u kojoj privatni vlasnik zamjenjuje državno vlasništvo da bi na brzinu, po rubu zakona, stekao veliko bogatstvo znajući da ga nitko neće pitati za radna mjesta i proćerdanu društvenu imovinu. Hrvatska još nema sustavni odgovor na takve slučajeve, a sve je više primjera u kojima se kao jedino ili bar privremeno rješenje čini da država ponovno preuzme imovinu što je svojedobno prepuštana hohštaplerima maskiranim u uspješne poduzetnike. Bez takvog sustavnog rješenja Vladine izvanredne sjednice zbog slučaja poput ITASA mogle bi postati redovite i svakodnevne.

Pretpostavke su da brzo reagiranje Vlade na ITAS ima i specifičan podtekst. Sanaderu je sigurno dobro došlo da može bubnuti Čačića, nakon što ga je ovaj u ponedjeljak opleo u Zadru. Činjenica je i da vladajući HDZ ovaj vikend drži stranačku klauzuru u Varaždinskim toplicama, odnosno u blizini ITAS-ovih radnika. Na nesretnu privatizacijsku shemu naslonile su se i isto takve stranačke igre. Sami po sebi, ITAS-ovi radnici možda ipak ne bi dospjeli na izvanrednu sjednicu Vlade.

Pogledajte na vecernji.hr