MANJAK APETITA ULAGAČA

Studenac odustaje od IPO-a, ali ostavlja 'odškrinuta vrata' za vraćanje tom planu

Foto: Matija Habljak/PIXSELL
Zagreb: Konferencija o novom poslovanju investicijskih fondova rizičnog kapitala
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Zagreb: AmCham konferencija Ulagačko okruženje i perspektive ulaganja rizičnog kapitala u RH
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Zagreb: Članovi Uprave Studenca predstavili novosti iz kompanije
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Zagreb: Članovi Uprave Studenca predstavili novosti iz kompanije
29.11.2024.
u 08:30
Odluku o zaustavljanju tog postupka obrazložili su "izazovnim okolnostima na tržištu", a donijeli su je po isteku jednotjednog razdoblja upisa u Hrvatskoj i Poljskoj.
Pogledaj originalni članak

Kako stvari stoje, Zagrebačka burza ovu će godinu ipak zaključiti bez ijednog novog izlaska neke kompanije na burzu. To se do jučer očekivalo od Studenac Grupe, ali vlasnici tog maloprodajnog lanca s najbrojnijom prodajnom mrežom u Hrvatskoj objavili su da do daljnjega odustaju od inicijalne javne ponude (IPO) svojih dionica. Odluku o zaustavljanju tog postupka obrazložili su "izazovnim okolnostima na tržištu", a donijeli su je po isteku jednotjednog razdoblja upisa u Hrvatskoj i Poljskoj. Tijekom njegova trajanja ulagači očito nisu pokazali dovoljno velik interes za kupnju dionica uz utvrđenu cijenu ponude (3,32 eura, odnosno raspon od 3,14 do 3,32 po dionici).

Manjak apetita ulagača

"Tijekom brojnih razgovora i sastanaka hrvatski, poljski i međunarodni ulagatelji pokazali su ozbiljno zanimanje za poslovni model Studenca, poštovanje prema ostvarenom dinamičnom rastu i podršku našem daljnjem planiranom širenju. Ipak, zbog izazovnih okolnosti na tržištu kapitala, zajedno s našim većinskim vlasnikom, odlučili smo zaustaviti IPO", komentirajući odluku rekao je Michał Seńczuk, predsjednik Uprave Studenca. Uz zahvalu svim ulagateljima koji su im ukazali povjerenje te najavu povrata uplata u roku tjedan dana, poručio je kako kompanija i dalje čvrsto stoji uz svoju strategiju i razvojni smjer. To znači da planira nastaviti s organskim rastom koji podrazumijeva i daljnja otvaranja novih trgovina, kao i s dosadašnjom strategijom konsolidiranja tržišta akvizicijama drugih kompanija u Hrvatskoj i Sloveniji.

POVEZANI ČLANCI:

"Moguće je da ćemo se u budućnosti, u trenutku povoljnijih tržišnih okolnosti, vratiti planovima IPO-a i uvrštavanju dionica Studenca na burzu", zaključno je poručio. Hoće li se to dogoditi ili će se Enterprise Investors, poljska investicijska kompanija koja je putem jednog od svojih fondova većinski (90-postotni) vlasnik Studenca, na kraju ipak odlučiti za drukčiju izlaznu strategiju, pokazat će vrijeme. "Za sada izgleda kako nije bilo dovoljno apetita za transakciju u ovom trenutku. Vjerujemo da će vlasnici pokušati ponovo kada procijene da su uvjeti bolji te ako kompanija ostvari planirani rast u narednoj godini, što bi bio dobar signal eventualnim novim dioničarima", kaže Jure Borovac, fond menadžer u InterCapital Asset Managementu.

Odustajali i neki drugi

Među domaćim financijašima već s prvim najavama provedbe javne ponude bilo je određenih zadrški u pogledu odaziva investitora s obzirom na pokazatelje i multiplikatore (operativne dobiti, prodaje isl.) pri vrednovanju kompanija u sličnim transakcijama. Tako je u osvrtu na najavu IPO-a Studenca financijski konzultant Hrvoje Serdarušić ponudio usporedni sektorski pregled, apostrofirajući kako bi se izazovnim mogla pokazati razmjerno razina zaduženosti i operativne efikasnost u usporedbi s vodećim konkurentima. Odustajanju od provedbe IPO-a Studenac nije usamljen. Nešto ranije te su procese otkazali, primjerice, španjolski proizvođač smrznutih pekarskih proizvoda Europastry, kao i modni trgovac Tendam, i to uz isto obrazloženje - nestabilnost tržišta.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.