OTKRIVAMO Kakva je i koliko je narušena nacionalna struktura u bosanskohercegovačkom pravosuđu

Sudaca i tužitelja Hrvata nema od općina do države

02.06.2009.
u 23:00
Pogledaj originalni članak

Broj sudaca i tužitelja hrvatske nacionalnosti u Bosni i Hercegovini je ispod predviđene zastupljenosti utvrđene prema posljednjem popisu stanovništva iz 1991. godine.

Postoji debalans
Službeni podaci Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća BiH o nacionalnoj strukturi u pravosudnim institucijama govore da je na državnoj razini, kao i u Republici Srpskoj i Distriktu Brčko, hrvatskih sudaca i tužitelja manje nego bi trebalo biti.

Iako odstupanja u odnosu na predviđeni broj uglavnom nisu velika, činjenica je da debalans postoji. Posebna priča je nacionalna struktura pravosuđa u Federaciji BiH, za koju VSTV BiH u svom izvješću državnom Parlamentu iznosi dvojbene podatke. Prema podacima VSTV-a, od ukupno 69 domaćih sudaca i tužitelja u državnom Sudu i Tužiteljstvu, 11 je hrvatske nacionalnosti. Izraženo u postocima, hrvatskih sudaca i tužitelja je 15,94 posto, što je nešto manje u odnosu na nacionalnu zastupljenost Hrvata u BiH prema posljednjem popisu stanovništva.

S druge strane, Srba i Bošnjaka je za nekoliko postotaka više u odnosu na rezultate popisa iz 1991. godine.

Ukupno 19 sudaca i 14 tužitelja su bošnjačke nacionalnosti. U ukupnoj strukturi Bošnjaka je u državnim pravosudnim institucijama 48 posto, iako ih ne bi trebalo biti više od 44 posto. Bošnjačka dominacija je posebno izražena u državnom Tužiteljstvu gdje je 51,85 posto tužitelja Bošnjaka. Srba je u državnom pravosuđu također nešto više nego je predviđeno. Ukupno ih je 22, odnosno 31,88 posto.

Od toga je 15 sudaca, pa je zastupljenost Srba u Sudu BiH 35,71 posto. U Republici Srpskoj je također prisutan manjak Hrvata u pravosudnim institucijama. Na entitetskoj razini, zastupljenost hrvatskih sudaca i tužitelja je osam posto, a trebalo bi ih biti barem devet posto. I Bošnjaka je manje nego bi trebalo biti u pravosudnim institucijama RS-a, dok je broj Srba, očekivano, znatno iznad predviđenih 56 posto.

Od 21 suca i tužitelja na entitetskoj razini u RS-u, samo trojica su Hrvati. U okružnim sudovima i tužiteljstvima u ovom entitetu radi ukupno 141 sudac i tužitelj, među kojima je samo 11 Hrvata. U postocima, zastupljenost Hrvata u okružnim sudovima i tužiteljstvima RS-a iznosi 7,8 posto. Bošnjaka je 20,57 posto, a Srba čak 67,38 posto. Preostalih četiri posto su neopredijeljeni i pripadnici ostalih naroda. Gotovo istovjetna situacija je i u najnižim, osnovnim sudovima u RS-u gdje radi 62,76 posto Srba, 26,02 posto Bošnjaka i samo 6,63 posto Hrvata.

Pravosudne pozicije
U Distriktu Brčko bi, prema popisu iz 1991. godine, trebalo biti 25 posto Hrvata u pravosudnim institucijama. Međutim, njihov udio danas ne prelazi 20 posto. Bošnjaka je također manje nego je predviđeno.

Umjesto 44, drže 40 posto pravosudnih pozicija u Distriktu. Isti broj sudaca i tužitelja u Brčkom imaju i Srbi, iako bi ih trebalo biti 21, odnosno dvostruko manje. Zastupljenost Hrvata u pravosuđu u Federaciji BiH je 22 posto, što je manje od zastupljenosti hrvatskog stanovništva u ovom entitetu prema posljednjem popisu. Međutim, VSTV navodi čudan podatak prema kojemu je Hrvata na prostoru današnje Federacije BiH 1991. godine bilo 17 posto.

Kada bi ovaj podatak bio točan, hrvatska zastupljenost u sudovima i tužiteljstvima u FBiH bila bi dobra. No, očito je riječ o gruboj “pogrešci”, pa Hrvati nemaju razloga za zadovoljstvo ni kada je u pitanju njihova brojnost u pravosuđu ovoga bh. entiteta.

U federalnim pravosudnim institucijama Hrvata je 25,81 posto, u županijskim sudovima i tužiteljstvima 23,13, a u općinskim tek 21,09 posto. Bošnjaci u Federaciji drže 58 posto pravosudnih dužnosti, a Srbi 18 posto.

Pogledajte na vecernji.hr