Kolumna

Sudbina Europe opet se odlučuje u lipnju

Foto: Reuters/PIXSELL
Europska unija
Foto: Reuters/PIXSELL
Europska unija
08.05.2016.
u 08:00
Svakako je 23. lipnja važan datum jer će se toga dana birači u Velikoj Britaniji opredjeljivati za ostanak ili izlazak iz EU
Pogledaj originalni članak

Lipanj 2016. bit će zapamćen kao ključni mjesec u povijesti Europe. Zbog izbornih odluka bit će najavljivan kao najvažniji za sudbinu EU, a onda će, vjerojatno, na koncu ljeta novinari najavljivati vruću političku jesen. I tako desetljećima. Svakako je 23. lipnja važan datum jer će se toga dana birači u Velikoj Britaniji opredjeljivati za ostanak ili izlazak iz EU. Britanci bi postali “ekstrakomunitarci”, oni koji su izvan zajednice, pa se više ne bi mogli kretati državama EU kao građani velike zajednice.

Kao što Škoti nisu izašli iz Velike Britanije, tako, držim, ni Britanci neće izaći iz EU. Ni šest mjeseci nakon izbora u Španjolskoj nije formirana vlada pa su novi parlamentarni izbori sazvani za 26. lipnja. Španjolske stranke nisu navikle na koalicije te se nisu mogle dogovoriti tko bi s kime mogao u vladu. No, ni nakon lipanjskih izbora situacija se neće promijeniti. U Španjolskoj se dogodilo ono što se već dogodilo u nekim europskim državama, odnosno pučke stranke i kao socijalističke podijelile su se i nastale su desničarske antieuropske i ljevičarske populističke.

Drugi krug predsjedničkih izbora u Austriji, u kojem će se ogledati kandidat desničarske ksenofobične stranke (FPÖ) Norbert Hofer i kandidat zelenih Alexander van der Bellen, održava se 22. svibnja. Prvi put u 45 godina nema kandidata pučke i socijalističke stranke, zato što su upali u sterilnu raspravu o migrantima. A 10. lipnja u Francuskoj započinje i Europsko nogometno prvenstvo pod opsadom zbog mogućih terorističkih napada, što će se odraziti i na politiku.

U međuvremenu, 9. svibnja proslavljamo Dan Europe. Toga dana 1950. tadašnji francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman predstavio je svoj prijedlog (zajedno s Adenauerom i De Gasperijem) stvaranja onoga što je danas EU. Na sastanku država EZ-a u Milanu 1985. (kada je premijerka Thatcher prijetila izlaskom iz zajednice) odlučeno je da se 9. svibnja obilježava kao Dan Europe.

U Milanu su Britanci bili pred izlaskom iz EU, a Španjolci su prisustvovali kao promatrači jer su članovima postali od 1. siječnja 1986. U lipnju 2016. još se jednom odlučuje o sudbini EU, a prethodno proslavimo njezin dan.

>> Laburisti čestitaju Khanu: 'Prvi musliman na čelu Londona'

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.