Znanstvenici mlade hrvatske biotehnološke tvrtke Genos predvodili su veliki međunarodni konzorcij koji je došao do značajnog otkrića koje otvara novo područje za razvoj lijekova i dijagnostike autoimunih bolesti i tumora.
Rad pod naslovom ''Loci Associated with N- Glycosylation of Human Immunoglobulin G Show Pleiotropy with Autoimmune Diseases and Haematological Cancers'' u kojem je otkrivena mreža od 16 gena koji kontroliraju glikozilaciju imunoglobulina, objavljen je u jednom od najuglednijih časopisa na području genetike Plos Genetics, priopćeno je iz tvrtke Genos.
''Otkriveni geni važni su u razumijevanju velikog broja autoimunih bolesti i tumora, što upućuje na značaj glikozilacije imunoglobulina u razvoju ovih bolesti te otvara novo područje za razvoj dijagnostike i novih lijekova.
Istraživanje je provedeno u sklopu velikog međunarodnog konzorcija u koji su bili uključene akademske institucije iz Škotske, Irske, Nizozemske, Engleske, SAD-a, Kine, Australije, Švedske i Rusije, no cjelokupna analiza glikozilacije imunoglobulina koja je bila osnova za ovo istraživanje provedena je u zagrebačkom laboratoriju Genos, što je još jednom potvrdilo vodeću ulogu znanstvenika iz Genosa u području glikomike u svijetu. Europska komisija do sada je znanstvenicima iz Genosa odobrila četiri FP7 projekta, što Genos čini jednim od najuspješnijih malih i srednjih poduzeća u programima EU u području zdravlja na razini Europske unije'', navodi se u priopćenju.
>> Hrvati otkrili virus iz pileta koji može liječiti karcinome!