Državna uprava

Svake godine sve manje zlonamjernih poziva na 112

Foto: Nikola Čutuk/Pixsell
Svake godine sve manje zlonamjernih poziva na 112
10.02.2012.
u 15:45
Jedinstveni europski broj za hitne slučajeve 112 na području Europske unije uveden je 1991. godine, a u Hrvatsku početkom 2005. godine
Pogledaj originalni članak

Varaždinski ured Državne uprave za zaštitu i spašavanje 2011. bio je iznimno aktivan. Na jedinstveni telefonski broj 112 primili su 62.365 poziva.

– Od tog broja 39.462 poziva bilo je namjenskih, odnosno nakon njih uslijedilo je angažiranje hitnih službi, najviše hitne pomoći, policije i vatrogasaca – istaknuo je pročelnik Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Varaždin Zdravko Vrbanić.

Bilo je i 1589 zlonamjernih poziva, no veseli činjenica što je takvih poziva svake godine sve manje.

– Imamo zakonsku mogućnost traženja isključenja broja iz mobilne ili fiksne mreže s kojeg dolaze česti zlonamjerni pozivi. I to je jedan od razloga zašto se njihova brojka smanjuje – dodao je Z. Vrbanić.

Jedinstveni europski broj za hitne slučajeve 112 na području Europske unije uveden je 1991. godine, a u Hrvatsku početkom 2005. godine.

– Njegovim uvođenjem u velikoj su se mjeri rasteretile hitne službe s kojima smo povezani. Ovakvo rješenje daleko je učinkovitije jer se iz jednog centra informira i koordinira sa svim hitnim službama u pojedinim kriznim situacijama ili nesrećama u kojima se nađu naši građani – rekao je Vrbanić.

DUZS aktivno provodi i nekoliko projekta.

– Jedan je edukacija djece vrtićke i osnovnoškolske dobi. Upoznajemo ih s vrstama nesreća te kako se treba ponašati u tim situacijama i koga zvati. Dio smo i velikog europskog projekta koji u Hrvatskoj nosi naziv “E-pozivi iz vozila”. Naime, u devet europskih zemalja u vozila se ugrađuju elektronički uređaji, koji se u slučaju nesreće mogu i sami aktivirati, te najbližem uredu 112 šalju podatke o nesreći. Službenici u uredu mogu preko njega uspostaviti i glasovnu komunikaciju s unesrećenima te se, naravno, aktiviraju i sve potrebne službe za pružanje pomoći. Projekt je počeo prošle godine, a 2013. vidjet će se njegovi rezultati te bi takvi uređaji mogli postati obvezni dio automobilske opreme u zemljama Europske unije, ali i Rusije, koja je također pokazala veliko zanimanje za uključivanje u projekt – otkrio je Vrbanić.

U Varaždinu rade i na uvođenju alternativnog načina povezivanja hitnih službi s Uredom 112, u slučaju isključenja sadašnjeg sustava. Riječ je o kratkovalnoj stanici, koja bi mogla zaživjeti u najskorije vrijeme.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.