Lijek protiv otkaza

Svakog dana na bolovanju su 47.283 Hrvata ili 3,33% zaposlenih

Foto: Thinkstock
Svakog dana na bolovanju su 47.283 Hrvata ili 3,33% zaposlenih
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Sonja Hoffman
11.06.2013.
u 19:41
Ako imaju indikaciju, bolovanje se odobri, ali uz napomenu da je to kratkog vijeka
Pogledaj originalni članak

Dnevno zbog bolovanja u Hrvatskoj s posla izostanu 47.283 zaposlenika, što je ukupno 3,33 posto svih osoba koje rade. Među njima je, tvrde liječnici obiteljske medicine, u posljednje dvije godine puno onih koji bolovanje traže ne bi li odgodili ili izbjegli otkaz. Da to znaju i poslodavci, potvrđuje i nedavni potez uprave Brodosplita, koja je liječnicima obiteljske medicine u Dalmaciji slala dopise u kojima ih “moli” da radnicima koji su u otkaznom roku ne otvaraju bolovanja.

– Nije rijetkost da u ordinacije dolaze ljudi koji otvoreno traže bolovanje da ne bi dobili otkaz – potvrdio je doktor Mario Malnar iz Koalicije obiteljske medicine.

Većina je radila bolesna

Riječ je, kaže, uglavnom o pacijentima koji se tijekom svog radnog vijeka nisu koristili bolovanja iako su, u većini slučajeva, za to imali razloga.

– Primjer je radnica na traci koja muku muči s bolnim leđima i nikada nije tražila bolovanje sve dok nisu počeli otkazi – objasnio je liječnik primjerom koji je nedavno čuo. Svjesni kontrola koje im svaki mjesec šalje HZZO, liječnici se tada nađu u neugodnoj situaciji.

– Uglavnom im se, ako imaju indikaciju, bolovanje i odobri, ali uz objašnjenje da je takvo rješenje kratka vijeka – iznosi Malnar iskustva svojih kolega. Onima koji pak nemaju kroničnih bolesti, liječnici u takvoj situaciji ne mogu pomoći.

– Objasnimo im da su nam ruke vezane, a oni iz ordinacija odlaze očajni. A treba ih razumjeti, većini je to bila zadnja nada da će još koji mjesec zadržati prihode – kazao je liječnik. Dodao je i da ima i onih koji kažu da doma imaju djecu i kredite.

– Najbolje da se objesim – rekao je Malnaru nedavno jedan pacijent. A iz HZZO-a tvrde da je stopa bolovanja u prva tri mjeseca ove godine, u odnosu na isto razdoblje lani, smanjena sa 3,58 na 3,33.

Pokazatelj je to, tvrde u direkciji, da se dugogodišnja praksa, po kojoj su se bolovanja otvarala i zbog nekih socio-ekonomskih i gospodarskih prilika, postupno mijenja. Rezultat je to, kažu, pojačanih kontrola bolovanja koje je HZZO pokrenuo još lani u lipnju. – U toj je akciji do kraja 2012. godine pregledano 2713 osiguranika i zaključena 663 bolovanja ili 24,5 posto svih kontroliranih bolovanja – kažu iz Zavoda i objašnjavaju da je u većini slučajeva bila riječ o dugotrajnim bolovanjima.

Uspjeh kontrolora

No tu kontrole nisu stale pa je od siječanja do svibanja ove godine provedeno 1613 kontrola i zaključeno 326 bolovanja, što je čak 20,2 posto.

– Kontrola po liječničkim ordinacijama koje su imala “sumnjivu” stopu bolovanja (veću od 2,5, op. a.) počela je u studenom 2012. godine kada je bolovanje zatvoreno za 580 pacijenata od 12.917 kontroliranih, a potom u 2013. godini još 626, od ukupno 14.573 kontrolirana – kažu iz Zavoda.

Dodatno je ove godine provedeno 1748 kontrola na zahtjev poslodavaca.

– U trenutku kontrole bilo je već zaključeno 945 bolovanja, a u kontroli su zaključena 184 bolovanja ili 10,5 posto kontroliranih – kažu iz HZZO-a.

>>Više nećete moći tako lako na izmišljeno bolovanje, evo zašto!

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.