Hrvatska je jučer zabilježila 41 novi slučaj zaraze koronavirusom, a jedna je osoba preminula od posljedica COVID-19. Trenutačni je aktivno oboljelih 749. Na bolničkom su liječenju 133 pacijenta, a devet ih je na respiratorima. Iako je jučer zabilježeno nešto više novooboljelih nego dan prije (24), novozaraženih je ipak znatno manje nego što ih je u Hrvatskoj bilo proteklih tjedana. Iz hrvatskog okruženja o koronavirusu stižu još uvijek većinom loše vijesti, iako ima i određenih pomaka nabolje: Srbija je registrirala 379 novooboljelih što je prvi put u posljednjih tjedan dana da je njihov broj pao ispod 400. U Crnoj Gori, pak, registrirano je najviše oboljelih u regiji. U Sloveniji je situacija dobra, ali tamošnje su se vlasti fokusirale na upozoravanje na opasnosti od boravka u inozemstvu, s posebnim naglaskom na Hrvatsku.
Problemi i u Podgorici
Srbija je samo u posljednja 24 sata testirala gotovo 10 tisuća ljudi, od čega je njih 379 bilo pozitivno na koronavirus. Članica kriznog stožera Srbije Darija Kisić Tepavčević procijenila je da su epidemiološki pokazatelji i dalje dosta visoki, i to unatoč nešto manjem broju novozaraženih nego posljednjih dana.
>> VIDEO Što se zna, a što se krivo pretpostavljalo o koronavirusu?
- Indikatori ukupnog opterećenja bolešću ipak ukazuju na poštivanje mjera i trend prema silaznom tijeku epidemijske krivulje. Trebamo dati sve od sebe da to nastavimo - rekla je Kisić Tepavčević.
Srbija je dosad testirala 640 tisuća ljudi, što je u odnosu na broj stanovnika dviju zemalja 2,7 puta više nego što je testirano ljudi u Hrvatskoj. S druge strane, u Crnoj Gori je registrirano najviše oboljelih na sto tisuća stanovnika u regiji. Ta zemlja ima 320 aktivno oboljelih na sto tisuća ljudi, Hrvatska 21, a Slovenija samo 12 oboljelih. U tu je zemlju dopremljen četvrti kontingent medicinske opreme, vrijedne tri milijuna eura, koju je Podgorici donirao Bruxelles.
Medicinska oprema koja je u Crnu Goru stigla od travnja sadrži ukupno 100 bolničkih respiratora, 10 suvremenih rendgenskih uređaja i više od 400 tisuća komada zaštitne opreme. Slovenske su vlasti kritizirale situaciju u Hrvatskoj te su ocijenile da "situacija nije pod kontrolom". Hrvatska bilježi dva puta više zaraženih od Slovenije, i to uz manji broj testiranja, rekla je glavna infektologinja slovenske vlade Bojana Beović. Ona je pozvala slovenske turiste na oprez jer su se u toj zemlji, tvrdi ona, pojavili slučajevi koji su "uvezeni" iz Hrvatske. Iako ih je zasad malo, Slovenci su vrlo oprezni prema situaciji u Hrvatskoj.
>> VIDEO Jesu li mučnina i povraćanje simptomi koronavirusa?
Nije Slovenija jedina zemlja u Europi koja poziva svoje turiste da budu vrlo oprezni pri putovanju u druge zemlje. Njemačka je jučer savjetovala svojim građanima da osim u nuždi ne putuju u tri španjolske regije, i to zbog ponovnog porasta broja zaraženih koronavirusom koji ometa pokretanje turizma koji je za španjolsko gospodarstvo toliko bitan. Njemačke su vlasti svojim građanima preporučile da ne putuju u Kataloniju i glavni grad te regije Barcelonu, a svoju odluku temelje na "visokoj stopi zaraze i lokalnim karantenama". Njemačke su agencije pritom izvijestile da neka druga popularna turistička odredišta, poput Mallorce i Kanara, nisu pogođena tim uputama. Prema novim pravilima, svi koji se vrate iz tri visokorizične regije morat će se testirati na koronavirus. I Belgija je svojim građanima preporučila da ne putuju u nekoliko španjolskih regija.
Njemačkoj i belgijskoj odluci prethodila je prošlotjedna britanska odluka čija je vlada priopćila da će svi putnici koji se vrate u tu zemlju iz Španjolske morati na dva tjedna u samoizolaciju. Ta je britanska odluka šokirala turiste, a jučer je i španjolski premijer Pedro Sanchez rekao da ona nije opravdana. Zatim je i francuski premijer Jean Castex savjetovao svojim građanima da ne putuju u Kataloniju.
U Iranu najteže dosad
Jedna od zemalja koje su na početku epidemije imale velike probleme s nekontroliranim izbijanjem koronavirusa bio je Iran. Pa iako se činilo da je situacija u toj zemlji pod kontrolom, Teheran je jučer priopćio da je u posljednja 24 sata zabilježio najsmrtonosniji dan: umrlo je 235 ljudi. Jučer je i bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko objavio da je prebolio koronavirus, bez simptoma.
- Danas se susrećete s čovjekom koji je uspio stojećki preživjeti COVID-19. Liječnici su to jučer zaključili. Asimptomatski - kazao je Lukašenko kojeg u kolovozu očekuju predsjednički izbori na kojima, nakon duljeg vremena, ima ozbiljnu konkurenciju.
Zašto usporedba sa Srbijom ? Što vas toliko privlači kod njih?