ZDRAVSTVO

U Stubičkim toplicama pacijenti oštećeni za milijun kuna

13.09.2002.
u 00:00
* Financijski su čiste samo bolnice u Požegi, Sisku i Karlovcu, kaže dr. Josip Mićija, rukovoditelj Službe za vanjsku kontrolu i reviziju HZZO-a
Pogledaj originalni članak

Opće bolnice Vukovar, Požega, Sisak, Karlovac, specijalne bolnice Varaždinske toplice, Stubičke toplice, Popovača, Lječilište Topusko, uz domove zdravlja i neke ustanove za kućnu njegu, osam je većih zdravstvenih ustanova kroz koje je prošla financijska kontrola Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. U HZZO-u ovih se dana piše izvještaj o kontroli obavljenoj u Klinici za dječje bolesti. Kontrolori će ući i u druge bolnice, a na redu je Klinika za tumore, rekao nam je direktor HZZO-a Zdravko Lončarec.

- Prema dosadašnjim izvještajima, financijski su čiste samo bolnice u Požegi, Sisku i Karlovcu - kaže dr. Josip Mićija, rukovoditelj Službe za vanjsku kontrolu i reviziju HZZO-a.

Fiktivni putni nalozi u vukovarskoj bolnici

Dva su glavna modela prema kojima je curio bolnički novac. Plaćanjem trajne pripravnosti za ravnatelje i za neke druge zdravstvene djelatnike, unatoč tome što je ministar zdravstva odluku o trajnoj pripravnosti ukinuo, napuhavane su plaće. Pokrivanjem troškova za, primjerice vanjske suradnike bolnica, umjesto honorarom fiktivnim putnim nalozima izbjegavalo se plaćanje poreza. U tim je troškovima na prvomu mjestu vukovarska bolnica u kojoj je, prema izvještaju kontrolora, preko fiktivnih putnih naloga isplaćeno više od milijun kuna.

Za oko milijun kuna izravno su oštećeni pacijenti u Stubičkim toplicama kojima su se naplaćivale neke usluge na koje imaju pravo po osiguranju te su k tome računi za iste usluge naplaćeni od državnog osiguranja.

- Uprava bolnice Stubičkih toplica - kaže dr. Mićija - priznala je da su nezakonito od pacijenata naplatili 800.000 kuna tako da će biti obavljena dodatna revizija. No, novac će svakako biti vraćen pacijentima, a HHZO će bolnici nezakonito naplaćen novac odbiti od novih faktura.

Ministar zdravstva dr. Andro Vlahušić kaže da je kontrola Ministarstva zdravstva i HZZO-a o trošenju novca u zdravstvenim ustanovama uobičajena. Svrha je takva nadzora da se ustanovi je li novac koji su građani uplatili za zdravstvenu zaštitu na to i potrošen.

- Upravno vijeće svake bolnice u kojoj su ustanovljene nepravilnosti dobit će o tome izvješće na koje će se morati očitovati. Dakle, hoće li ravnatelji bolnica u kojima se novac namijenjen liječenju nepropisno isplaćivao u plaće ili nepropisno trošio u druge svrhe biti smijenjeni, a prekršaji prijavljeni državnom odvjetsništvu i drugim državnim organima, ovisi o stavu vlasnika ustanove kojeg predstavlja upravno vijeće. Ali, iz njihova očitovanja na izvještaj o obavljenom nadzoru bit će jasno je li ravnatelj zaštićen iz objektivnih ili iz nekih drugih razloga. Ocijenim li da je netko zaštićen neobjektivno, onda mogu i intervenirati - rekao nam je ministar Vlahušić.

Bolnički ravnatelj manje plaćen od menadžera

Predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata dr. Ivica Babić smatra da vjerojatno ima ravnatelja bolnica koji su iskoristili svoj položaj, što je samo dodatan razlog da se ustanovi relana cijena rada u zdravstvenom sustavu. Napominje i to kako ne može biti normalno da su prosječna primanja menadžera u našem gospodarstvu 80.000 kuna, a plaća ravnatelja koji vodi složen bolnički sustav nekoliko puta niža.

Dr. Babić izdvaja i to kako je Sindikat nekoliko puta posljednjih godina upozoravao na kršenje kolektivnog ugovora, ali nitko nije reagirao.

- Podržavam poštovanje propisa. Ipak, ne mogu se oteti dojmu o neobičnoj podudarnosti između najavljena općeg štrajka liječnika za, među ostalim, i veće plaće i iznošenja u javnost financijskih prekršaja po bolnicama.

Diana Glavina

Pogledajte na vecernji.hr