Vijeće sigurnosti

UN: Velika Britanija i SAD odlučno protiv pregovora o statusu Kosova

Foto: Reuters
UN: Velika Britanija i SAD odlučno protiv pregovora o statusu Kosova
04.08.2010.
u 11:41
Izaslanik Velike Britanije drži da je neovisnost Kosova nepovratan proces i da ne postoji mogućnost obnove pregovora o statusu ili granicama. Rekao je da njegova zemlja podržava kosovsku neovisnost.
Pogledaj originalni članak

BEOGRAD - Stalni predstavnici država članica Savjeta sigurnosti UN-a iznijeli su sinoć u okviru rasprave o Kosovu različite stavove - od isticanja značaja rezolucije 1244 i neophodnosti dijaloga do naglašavanja da je neovisnost Kosova nepovratna nakon objave mišljenja Međunarodnog suda pravde, javlja agencija Tanjug, a prenose mediji u Srbiji.

Izaslanik Velike Britanije drži da je neovisnost Kosova nepovratan proces i ne postoji mogućnost obnove pregovora o statusu ili granicama. Dodao je da njegova zemlja podržava kosovsku neovisnost i da mišljenje MSP-a predstavlja kraj rasprave o statusu Kosova.

- Budućnost Srbije i Kosova je u EU. Vjerujemo da će mišljenje MSP-a ohrabriti zemlje koje to još nisu da priznaju Kosovo i to mišljenje je primjer jedinstvenog slučaja - ocijenio je izaslanik u UN-u službenog Londona dodajući kako bi ustrajanje "na novim pregovorima o statusu ili granicama predstavljalo okidač za novu nestabilnost regije".

Stalna izaslanica SAD-a izjavila je da mišljenje MSP-a predstavlja temelj za buduće odnose Srbije i Kosova te ponovila stav svoje zemlje da je "Kosovo neovisna, multietnička demokracija, čija je neovisnost nepovratna" izražavajući očekivanja da će mišljenje MSP-a ohrabriti one zemlje koje nisu priznale Kosovo da to učine.

Rusija, koja trenutačno predsjedava Savjetom sigurnosti UN-a, neće promijeniti svoj stav o nepriznavanju neovisnosti Kosova i zalaže se za striktno poštovanje rezolucije UN-a 1244 i podržava misiju UN-a na Kosovu, rekao je je stalni predstavnik Rusije u UN-u upozoravajući da sigurnosna situacija na Kosovu "izaziva zabrinutost". Govoreći o mišljenju MSP-a, ruski je predstavnik istaknuo da se sud fokusirao isključivo na ocjenu same Deklaracije o neovisnosti, a ogradio se od tumačenja je li Kosovo država i jesu li bila ispravna priznanja njegove neovisnosti. Predstavnici Japana i Brazila pozvali su Beograd i Prištinu na dijalog te podržavaju "uspostavljanje održivog razvoja na Kosovu i regionalnu stabilnost". Pozvali su obje strane "da prevladaju razlike i obnove pregovore o otvorenim pitanjima što je prije moguće".

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

SZ
satan_zagorski
15:12 04.08.2010.

možda bi mogli početi pregovore o statusu srbije

AC
{,acide;}
11:50 05.08.2010.

Mogli bi i to prvenstveno o odvajanju Republike Srpske od tvoje džamahirije i pod hitno pripajanje svojoj majčici Srbiji !

VU
vucko
13:00 05.08.2010.

acide 5.08. u 11:50 h - Sta su Srbi uopce trazili u Bosni ? Zna se jako dobro, a za to postoje i povijesni dokumenti, da je agrarna reforma Kraljevine Jugoslavije kupila ( oduzela) zemlju muslimanima a i Hrvatima 1919. god. i naselila u Bosnu 800.000 Srba -solunasa i 70.000 srpskih vojnika. Ta zemlja trebala je biti placena u ratama gotovinom i u obveznicama a zadnji rok do potpune isplate trebao je biti do 1971. god. Od toga iznosa isplaceno je 12 % snizene vrijednosti a onda je Kraljevija Jugoslavija prestala placati rate. Sve je zaboravljeno kada je 1941. poceo II.W W . Danas Srbi u Bosni drze 49 % teritorija ratom osvojenih do 1995. god. O tome se moramo jos pozabaviti prije nego se to zaboravi. Nece to biti neka OLUJA 2 vec TORNADO 1. Drina je granica Bosne na istoku a i Sandjak . Jesi li vec osigorao autobuse i traktore ,za svaki slucaj !